Leibniz. Biografia intelektualna

Maria Rosa Antognazza
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Leibniz. Biografia intelektualna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Leibniz. Biografia intelektualna to niezwykłe wydarzenie na rynku wydawniczym. Jest to książka o najwyższych standardach akademickich, oparta na dogłębnej lekturze najróżniejszego typu opublikowanych tekstów Leibniza, przede wszystkim jego obfitej korespondencji, oraz na licznych analizach krytycznych myśli niemieckiego filozofa. Autorka opisuje rozwój myśli Leibniza z niebywałą pieczołowitością, od zagadnień filozoficznych, teologicznych i matematyki, ale też historiografii czy nawet dzieł poetyckich. Tłem dla życia Leibniza są wspaniale zarysowane realia XVII- i XVIII-wiecznej Europy, która ożywa na kartach tej książki – od kwestii finansowych, po politykę dworską i międzynarodową. Jest to mistrzowsko skonstruowany, wyczerpująco udokumentowany opis rozwoju myśli Leibniza, jego ambitnych planów i przedsięwzięć, jego niezliczonych kontaktów intelektualnych i niekończących się wędrówek po Europie. Ujmuje, z precyzją i wielką szczegółowością, niebywale rozległy umysł wybitnie kreatywnego myśliciela. Ta książka to niezwykłe osiągnięcie, odpowiadające trudnemu zadaniu napisania biografii intelektualnej Leibniza. Wyzwaniem nawet dla doświadczonego uczonego jest zapoznanie się choćby z częścią pism Leibniza, we wszystkich językach, w których powstały, zrozumienie niuansów religijnych, politycznych i intelektualnych składających się na ówczesną rzeczywistość, a także zidentyfikowanie setek osób, wybitnych i zapomnianych, z którymi kontaktował się Leibniz. Nie ulega wątpliwości, że Antognazza sprostała temu wymaganiu, pisząc biografię, która przewyższa wszystkie istniejące teksty na temat życia Leibniza... Jest to dzieło o niezrównanych standardach akademickich, które z pewnością pozostanie podstawowym źródłem informacji przez długie lata. - „Journal of the History of Philosophy” Pierwsza współczesna biografia Leibniza, autorstwa Gottschalka Guhrauera, ukazała się w 1842 roku i, jakkolwiek mało porywająca, do dziś pozostawała najpoważniejszym źródłem dla badaczy niemieckiego filozofa. Heroiczny wysiłek Marii Rosy Antognazzy sprawił, że Guhrauera można w końcu odłożyć na półkę. Antognazza na nowo przeanalizowała teksty źródłowe i napisała żywą, dogłębnie udokumentowaną opowieść, którą trudno będzie podważyć, nawet w kwestiach szczegółowych. - "London Review of Books"
Tytuł oryginalny: Leibniz. An Intellectual Biography
Data wydania: 2018-03-15
ISBN: 978-83-7886-370-0, 9788378863700
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 730
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Leibniz. Biografia intelektualna? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
5 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_3 Nauki_przyrodnicze_ogólne_2 Historia_2

"Leibniz. Biografia intelektualna" to nie jest raczej książka, którą należy przeczytać. Być może wypada ją posiadać, a zapewne czasem do niej sięgać. Raczej nie zainteresuje czytelników klasycznych biografii. Stanowi jednak bezcenne źródło wiedzy o dziedzictwie Leibniza, sposobie uprawiania nauki w drugiej połowie XVII wieku, mechanizmach wczesno-oświeceniowego mecenatu i sytuacji polityczno-religijnej na terenie księstw Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Jest więc źródłem wiedzy dla historyków, filozofów, teologów i wszystkich badaczy rozwoju myśli nowożytnej. Dla filozof Marii Rosy Antognazzi biografia ta stanowiła element pracy naukowej z Leibnizem, jako centralnym punktem dociekań akademickich.

Leibniz w życiu napisał około 15000 listów do cesarzy, książąt, dyplomatów, profesorów, kardynałów czy kolegów filozofów przyrody. Interesował się właściwie wszystkim, a to jego zainteresowanie miało przełożenie na treść korespondencji. Autorka sporą cześć analizy dziedzictwa Leibniza oparła właśnie na korespondencji, którą przedstawiła chronologicznie. Stąd wynika mój główny zarzut metodologiczny do pracy. Ponieważ myśliciel w różnych okresach życia wracał do pewnych tematów, Antognazza również to robiła opisując je i analizując ponownie. Jednak niemal nie posiłkowała się metodą porównawczą i syntezą. Postawiła na suche zreferowanie wznawianych przemyśleń Leibniza. Przez to spore partie materiału stawały się dla mnie nudne. To nie do końca jej wina. Autorka ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Leibniz. Biografia intelektualna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl