List miłosny pismem klinowym

Tomáš Zmeškal
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
List miłosny pismem klinowym
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Debiut Tomáša Zmeškala, uznany w Czechach za wielkie wydarzenie literackie. I to nie tylko przez krytykę, która stawia autora w jednym rzędzie z takimi sławami jak Topol, Hrabal czy Škvorecký, ale przede wszystkim przez czytelników - już trzy miesiące po pierwszym wydaniu na rynku pojawiło się kolejne. Josef i Květa poznali się przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, czeskiego językoznawcy, który w 1915 roku odczytał zapisane pismem klinowym teksty, uważane za najstarsze pisemne zabytki języków indoeuropejskich. Historia i mity starożytnych Hetytów będą odtąd towarzyszyły Josefowi przez całe życie. Gdy w 1948 roku komuniści przejmują władzę w Czechosłowacji, Josef trafia na długie lata do więzienia za „działanie na szkodę państwa". Jego przyjaciel Hynek, zwodząc Květę obietnicą pomocy, wymusza na niej seks, mszcząc się za to, że go niegdyś odrzuciła. Kiedy Josef i Květa ponownie się spotkają, nie będą umieli odnaleźć do siebie drogi. Dziesięcioletnia nieobecność Josefa i zdrada Květy rozdzielą tych dwoje już na zawsze, a ich niepojednanie przejdzie dziwnym prawem dziedziczenia na córkę Alicję. Zmeškal mówi: „Wciąż toczą się dyskusje, co zrobić z tamtym pokoleniem - uhonorować wysiłki tych ludzi, czy nie - ale moim zdaniem prowadzą one donikąd. Ponieważ nasz, Czechów, sposób na rozwiązywanie problemów, polega na tym, żeby o nich zapomnieć". Pismo klinowe... pokazuje, że zapomnieć się nie da.
Data wydania: 2011-09-21
ISBN: 978-83-7747-307-8, 9788377473078
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka List miłosny pismem klinowym nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
5 /10
Przeczytane

Przyznajcie, że tytuł jest intrygujący, zwłaszcza, że akcja powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku. Moja koleżanka polecająca mi tę książkę z całego serca na pytanie zadane po 100 stronach lektury 'ale o czym to w ogóle jest?' odpowiedziała bez wahania, że o miłości. Cóż, jest tam wątek miłosny, ale nie należy się zbyt mocno nastawiać.
Moim zdaniem wyglądało to tak. Autor miał parę opowiadań i pomysłów fabularnych i do dwóch głównych wątków rodzinnych dokleił je na siłę. Bo mamy tutaj szpital psychiatryczny, lustrację polityczną, eksperyment naukowy a la "Truman show", baśń o przekleństwie nieśmiertelności, ironiczne spojrzenie na Czechy okiem człowieka Zachodu - totalny misz masz. Niektóre fragmenty były piękne, niektóre całkiem zwyczajne, a piękne gubiły się w całej reszcie. Co za dużo, to niezdrowo - babcia miała rację.

| link |
@tsantsara
2019-11-27
7 /10
Przeczytane O Czechach lub Słowacji Literatura czeska (i słowacka)

Cytaty z książki

O nie! Książka List miłosny pismem klinowym. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl