Łódź w latach I wojny światowej

Aneta Stawiszyńska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Łódź w latach I wojny światowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Głównym zadaniem niniejszej publikacji było scharakteryzowanie w miarę możliwości wszelkich aspektów życia Łodzi w dobie Wielkiej Wojny (1914-1918), które były ze sobą nierozerwalnie związane. Najważniejszym problemem badawczym, wymagającym wyjaśnienia, było przystosowanie się miasta i jego mieszkańców do szybko zmieniającej się sytuacji politycznej i wojskowej w związku z ewakuacją administracji carskiej oraz z początkiem i trwaniem okupacji niemieckiej. Po zajęciu miasta przez Niemców w jego egzystencji zachodziły systematycznie wyraźne zmiany. Nowe realia przyniosły upadek gospodarczy, biedę w nieznanej dotąd skali, ale także zmiany pozytywne tj. upowszechnienie szkolnictwa czy wzrost dbałości o higienę i rozwój opieki zdrowotnej. Polityka okupanta niemieckiego ulegająca zmianom na przestrzeni lat wojny, budziła zarówno łatwą do zrozumienia niechęć czy nawet nienawiść, jak i nadzieję na dalsze zmiany, mogące poszerzyć dotychczasowe swobody działania zwłaszcza na polu szeroko rozumianego życia społecznego.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-65495-27-3, 9788365495273
Wydawnictwo: Napoleon V
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 806

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Łódź w latach I wojny światowej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
9 /10
Przeczytane Współpraca

Bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej było zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda. Ten fakt wszyscy znają. Pierwsza wojna, która swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Przyniosła miliony ofiar i zmieniła ludzkie spojrzenia na temat zbrojnych konfliktów. Wielka wojna jak ją nazywano doczekała się mnóstwa dzieł, które analizują jej przebieg i starają się odpowiedzieć na pytania, co doprowadziło do takiego stanu rzeczy.

"Łódź w czasach I wojny światowej" skupia się, można by rzec na jednym mieście. Jednak analiza jakiej się podjęła autorka jest niezwykle wnikliwa i całkiem ciekawie przedstawia sytuację nie tylko w tym miejscu. Z tej książki możemy się dowiedzieć między innymi dużo o władzach Łodzi w tamtych czasach i ich działaniach. Znalazło się tu miejsce także na interesujące przedstawienie społecznych problemów mieszkańców, oraz "przewodnik" po kulturalnych wydarzeniach w tamtych czasach. Możemy się także dowiedzieć, jakie warunki bytowe panowały w tamtym czasie, a także jaka była sytuacja polityczna. Mamy tutaj obszerne wzmianki o Polskiej Organizacji Narodowej, oraz o Legionach Polskich. I o wiele więcej.

Księga, bo trudno to tomisko nazwać książka, bardzo ciekawie przedstawia nam historyczny aspekt Łodzi, warunki życia mieszkańców oraz próbuje przedstawić nam sytuację w rejonie. Mnie pozycja ta zaciekawiła, dlatego polecam do przeczytania.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Łódź w latach I wojny światowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl