Logika sensu

Gilles Deleuze
Książka Logika sensu
Książka Logika sensu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Logika sensu to słynne dzieło wczesnego Deleuze?a, pochodzące z okresu prawdziwie heroicznego postmodernizmu i strukturalizmu ? z fazy założycielskiej (1969). Tekst nosi wyraźne piętno tego czasu: łączy analizy filozoficzne z literaturoznawczymi, językowymi i pychoanalitycznymi. Tematem jest proces powstawania sensu w różnych dyskursach: w języku potocznym, w literaturze, w baśniach, a także w sferze bezsensu, tj. w szaleństwie. Stałym punktem odniesienia dla Deleuze?a jest tu Lewis Carroll i jego opowieść o Alicji, ale Deleuziański wywód krąży wokół kilku wielkich postaci: Artauda, Husserla, Russela, Leibniza i Gombrowicza. Książka jest propozycją całościowego projektu ontologicznego, ufundowanego na pojęciu sensu, a nie rzeczywistości. Wiele miejsca zajmują wnikliwe i zaskakujące analizy obszarów ?zaburzenia sensu?: alkoholizmu, neuroz i psychoz (na podstawie przypadków Fitzgeralda, Artauda oraz słynnych pacjentów Freuda i Lacana). Część książki poświęcona jest badaniu procesu powstawania sensu w rozwoju osobniczym człowieka: jak dochodzi do tego, że człowiek zaczyna wypowiadać sensowne zdania, w jaki sposób dźwięki wyzwalają się z ciała i stają zdaniami wyposażonymi w sens. Deleuze czerpie tu inspirację z myśli słynnej analityczki dziecięcej, Melanie Klein. Konfrontacja z jej koncepcją daje okazję do barwnych opisów rozwoju niemowlęcia: od fazy schizoidalno-paranoidalnej przez maniakalno-depresyjną do edypalnej. Gilles Deleuze (1925-1995), wybitny filozof francuski, profesor Université de Paris VII, współtwórca postmodernizmu, przedstawiciel poststrukturalizmu, krytyk materializmu dialektycznego, psychoanalizy i strukturalizmu. Przyjaźnił się z Michelem Foucault. Popełnił samobójstwo, wyskakując z okna. Miał niezwykłą wyobraźnię koncepcyjną i szczególną zdolność tworzenia pojęć. Wiele z nich na stałe weszło do współczesnego dyskursu filozoficznego ? kłącze, ciało bez organów, deterytorializacja czy zinterpretowane na nowo pojęcia powtórzenia i różnicy. Autor z jednej strony bardzo modny, z drugiej kontrowersyjny i wyjątkowo trudny.
Data wydania: 2011-09-01
ISBN: 978-83-01-16439-3, 9788301164393
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Seria: Myśleć
Stron: 446

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Logika sensu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Logika sensu”- Gilles Deleuze

Książka Krytyka i klinika
Krytyka i klinika Gilles Deleuze
Ten zbiór tekstów, z których jedne nie zostały wydane, a inn...
Książka Ja - inny. Wokół Bachtina. Antologia. Tom 1 - 2
Ja - inny. Wokół Bachtina. ... Danuta Ulicka
Antologia prezentuje Bachtina „innego” niż dotychczas znany ...
Książka Humanizm i filologia
Humanizm i filologia
Przedstawiony w tomie zarys relacji między humanizmem a filo...
Książka Czas i opowieść. Tom 1
Czas i opowieść. Tom 1 Paul Ricoeur
„Intryga i historyczna opowieść”. „Czas i opowieść” to po La...
Książka Francuska lingwistyczna teoria dyskursu Historia tendencje perspektywy
Francuska lingwistyczna teo... Halina Grzmil-Tylutki
Francuska teoria zwana analizą dyskursu pojawiła się jako no...

Cytaty z książki

O nie! Książka Logika sensu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe