Łowca

Zbigniew Lubieniecki
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Łowca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Autor książki, Zbigniew Lubieniecki, jako dziecko, wraz z matką i rodzeństwem zostaje zesłany na Syberię, przeżywa ciężkie lata na wschodzie, a tuż po wojnie trafia na Ziemie Zachodnie koło Szczecina. Rozczarowany nową Polską nieletni jeszcze Lubieniecki podejmuje wówczas samotny bunt przeciwko nowej sowieckiej okupacji. Prywatna wojna na śmierć i życie jest też aktem odwetu za krzywdy całej swojej rodziny. Jest to pierwsza tego typu wspomnieniowa opowieść czasach tuż po wojnie - o balansowaniu na granicy prawa i bezprawia oraz przeciwstawianiu się bezkarności stacjonujących w Polsce sowieckich żołnierzy – dosłownie z bronią w reku.
Opowieść jest o chłopcu, który trafia na Wschód, na zsyłkę, tuła się z matką i siostrami w straszliwych warunkach, jest niemiłosiernie bity przez rówieśników. Staje się "bezprizornym" dzieckiem-złodziejem działającym w grupie, w parze lub samemu. Zaprzysięga zemstę Sowietom za krzywdy. Broni się, katuje innych w walce. Wyjeżdżając na Ziemie Zachodnie zabija któregoś ze swoich prześladowców. Wylądowawszy pod Szczecinem poluje na okazję, by zbłąkanych, pijanych lub po prostu nieuważnych żołnierzy sowieckich zabijać znalezioną w lesie bronią. Działa sam, w tajemnicy. Wreszcie trochę dorasta i zdaje sobie sprawę z tego, że i tak w ten sposób nie za wiele zmieni i przestaje "polować". Cała akcja toczy się w czasie, w którym Autor ma 13-17 lat.
Data wydania: 2014-09-15
ISBN: 978-83-7705-671-4, 9788377056714
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Cykl: Karty historii, tom 1
Seria: Karty Historii
Stron: 152
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Łowca? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
7 /10
Przeczytane Nauki społeczne - historia Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy E-ibuk

Świetnie się czyta i to ważne świadectwo. Nie tylko o samych "łowach" na sowieckich żołnierzy w Polsce, ale także o życiu polskich zesłańców w ZSRR, o ich powrocie do Polski i o pierwszych latach na Ziemiach Zachodnich. O tym, że Rosjanie się panoszyli, że dochodziło do strzelanin, nieraz już słyszałem, także od ojca. Może niektórzy z tych maruderów w pełni "wojennej chwały" leżą na wrocławskim cmentarzu oficerów przy południowym wjeździe do miasta od A4...

Nie jest dla mnie jasne, na czym polega różnica między książką drukowaną (152 s.) a ibukiem (100 s.)? Być może w wersji elektronicznej brak jest aż tylu fotografii? Poza tym ibuk w 1949 kończy się jakoś tak nagle, jakby ktoś arbitralnie zakończył opowiadanie. Mam nadzieję, że relacja w Archiwum Ośrodka Karta jest pełniejsza, bo książka wygląda na wybór.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Łowca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl