Mama kazała mi chorować

Julie Gregory
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Książka Mama kazała mi chorować
Książka Mama kazała mi chorować
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Zawsze byłam chora. Chuda jak tyczka i delikatna jak suflet; łatwo dostawałam siniaków i szybko słabłam. W szkole dzieciaki pytały wprost, czy mam anoreksję. Nie miałam; byłam chora. Miałam nie tylko chorobę serca. Cierpiałam na nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych, męczyły mnie nieznośne bóle głowy, obrzękłe migdałki prosiły o usunięcie, najróżniejsze alergie na zawsze pozbawiły mnie przyjemności jedzenia wielu rzeczy. Gdy kardiolodzy byli już blisko wykrycia mojej tajemniczej choroby, mama wkraczała na oddział energicznym krokiem sierżanta. - Posłuchajcie, do cholery, mała jest chora, jasne? Popatrzcie tylko na nią! Jeśli mi umrze, bo nie umiecie powiedzieć, co jej jest, to, jak Boga kocham, pozwę was i oskubię co do centa!
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-241-2317-9, 9788324123179
Wydawnictwo: Amber
Seria: Autobiografie, Skrzywdzone
Stron: 200
Mamy 3 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Krzyk o pomoc

9.10.2009
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Niesamowicie trudno oceniać takie publikacje jako książki. Literacko to zapewne żaden rarytas, ale to nie umniejsza wartości tej książki. Julie Gregory opisuje swoje życie, życie koszmarne moim zdaniem. Jej matka dotknięta jest zastępczym zespołem Münchhausena, przerażającą chorobą psychiczną, powodującą specyficzne i często tragiczne w skutkach z... {} Recenzja książki Mama kazała mi chorować

@enga@enga {}

Rozpacz, którą polecam

5.12.2010
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przeczytałam książkę. Zaczęłam, przeszłam kartka po kartce przez jej treść, dotarłam do końca i zamknęłam okładkę. Problem tylko taki, że w mojej głowie książka ta pozostawiła krzyk - jak tak można dręczyć własne dziecko! Jakoś nie mogę iść dalej, ciągle treść tej książki gdzieś mi kołacze i to bardziej w sercu niż w głowie. Z zasady każda matka ko... {} Recenzja książki Mama kazała mi chorować

Julie Gregory "Mama kazała mi chorować"

1.09.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Julie Gregory jest pisarką oraz ekspertem w dziedzinie zastępczego zespołu Munchhausena, na który cierpiała jej matka i który przemienił jej dzieciństwo w piekło. Książka jest autobiografią Julie Gregory. Zawiera przeżycia autorki - ofiary znęcania psychicznego i fizycznego przez swoich rodziców, a zwłaszcza przez matkę. Przeszłość Julie jest bole... {} Recenzja książki Mama kazała mi chorować

Moja opinia o książce

Opinie

@Puella13
2018-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Prawdziwa historia

Gdy słyszymy słowo "mama" na myśl nachodzą nam same dobre i pozytywne określenia, może nawet wspomnienia związane z osobą mamy. Jedynej, niezastąpionej, która zawsze pomoże i wesprze, która otoczy nas ciepłym ramieniem i sprawi, że wszystko co złe odejdzie w zapomnienie, rozpłynie się niczym zły sen. "Mama" daje bezpieczeństwo, gwarancje, że wszystko będzie dobrze. To osoba, której należy bezgranicznie ufać.
Ale co jeśli mama zamiast chronić, krzywdzi? Zamiast troszczyć się, rani? Co jeśli zamiast zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa, obraca jego życie w koszmar?
Taka sytuacja jest dość trudna do wyobrażenia, matka z natury powinna opiekować się własnym dzieckiem, traktować je jak największy skarb. Jednak nie zawsze tak jest. Istnieją domy, gdzie dobro i bezpieczeństwo dzieci schodzi na dalszy plan, gdzie to rodzic jest najważniejszy i to on wyznacza prawo, niekiedy z krzywdą dla dziecka.
W takim właśnie domu wychowywała się Julie, główna bohatera, a zarazem autorka książki "Mama kazała mi chorować". Jest to wstrząsające świadectwo małej dziewczynki, która bezgranicznie wierzyła własnej, chorej psychicznie matce, wierzyła w jej kłamstwa i obietnice, że ten koszmar, który przeżywała każdego dnia, w końcu się skończy.
Julie była chora, wyglądała na chorą i była chora, przynajmniej tak z namaszczeniem wmawiała jej matka, która co raz jeździła z córką do najróżniejszych lekarzy, wykupywała recepty, przestrzegała przypisywanej jej diety, bo mała miała alergie ...

{}× 2 | link |
@Ingie
2010-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polecane

Przeczytałam ostatnio ze względu na prezentację maturalną... i mam, wybaczcie, ale cholernie mieszane uczucia. Momentami nie widzę w tej kobiecie krzty macierzyństwa. Po dłuższej chwili stwierdzam, że wymaga ona hospitalizacji ale w moim umyśle kotłuje się wizja tej rodziny przed wszystkim...gdyby takie wydarzenia nie miały miejsca. Jak każda biografia trudna jest do zanalizowania. Zapewne poprawiana przez redakcje, jednak pisana przez osobę doświadczoną wydarzeniami, nie zawsze uzdolnioną w kierunku redagowania tekstu. Brakowało mi czegoś w niej. Może to opinii innych ludzi- postronnych, niezrzeszonych, czy nawet samych lekarzy. Bez tego książka momentami jest uboga i przywodzi mi na myśl "Byłam schizofreniczką" Rosiek. Niemniej gorąco polecam, zwłaszcza zainteresowanym problemami socjalnymi, bo co bądź, Munchhausen istnieje naprawdę, choć dopiero niedawno nazwany.

{}× 1 | link |
@Selia
2007-10-01
Przeczytane

Niesamowita historia kobiety, która nawet po opuszczeniu rodzinnego domu miała problemy z wyrwaniem się spod wpływu matki, która próbując zwrócić na siebie uwagę wymyślała, a nawet sama wywoływała choroby u swoich dzieci. Relacja bohaterki jest uzupełniana kartami chorób, diagnoz lekarskich oraz zdjęciami rodzinnymi. Warta przeczytania choćby po to by wiedzieć do czego może czasem doprowadzić z pozoru wielka miłość rodzica do dziecka.

{}× 1 | link |
2010-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo wzruszająca jak dla mnie - coż są różne matki - i takie też które czynią dzieciom z życia koszmar - książka utwierdza mnie w przekonaniu ,że nie każdy jest dojrzały do rodzicielstwa

{}× 1 | link |
@Martynka86
2013-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadane

Książka ciekawa, lecz przerażająca zarazem. Historia dzieci, których matka wmawia im choroby i ciąga ich po lekarzach. Polecam

{}× 1 | link |
@skibi
2009-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

książka opisująca wielką miłośc rodzica do dziecka, która może nawet przeobrazic się w coś zupełnie niezamierzanego

{}× 1 | link |
@eddy
2010-02-05
Przeczytane

wiele wstrzasajacych momentow. az trudno uwierzyc jaki los potrafi zgotowac czlowiek drugiemu czlowiekowi

{}× 1 | link |
@Booka
2019-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Biografia/Dziennik/Pamiętnik

Julie Gregory to zwyczajna dziewczyna. Taka jak każda z nas pięciolatka, później nastolatka. Coś jednak różni ją od innych dzieci. Otóż Julie Gregory ma nienormalne dzieciństwo, zgotowane przez równie nienormalnych rodziców. Ojciec ma stwierdzoną chorobę psychiczną. Zespół Münchhausena to choroba, na którą cierpi jej matka. Julie Greogry chcąc nie chcąc musi biegać od lekarza do lekarza, bo jej matka jej każe. Tak, każe jej chorować. Nie wiem który rodzic chciałby by jego dziecko było chore? A jednak matka Julie jest wręcz zadowolona, gdy w kolejnym gabinecie słyszy: "Tak Pani Gregory, temu dziecku coś dolega". Czuję wtedy satysfakcję z "w porę zauważonego problemu".

W książce tej oprócz wymyślania chorób przez jej matkę, Julie Gregory opisuje też "to normalne" życie jakie wiedli poza kolejnymi gabinetami lekarskimi. Czy aby na pewno takie normalne? Jak potoczą się losy Julie, jej rodzeństwa i rodziców? Jakie dzieciństwo rodzice zafundują Julie, jej bratu Danny'emu a także "przybranym dzieciom"? O tym należy dowiedzieć się z książki, do której lektury zachęcam.

Opowieść tą czyta się z zaciekawieniem, niektóre fragmenty mogą być mniej interesujące, jednak ta książka ma w sobie coś, co nie każe nam odłożyć jej na dłużej. Dodatkowym plusem są prywatne zdjęcia Julie ilustrujące wydarzenia, o których czytamy. Minusy: zdjęcia te są czarno-białe, szkoda.
Dla lepszego zobrazowania opisywanych sytuacji zamieszczone są oryginalne skany kserokopii kart lekarskich, ...

{} | link |
@podrugiejstroniematki
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Libro
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
93
2018-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Gemmei
2013-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@o.t
2013-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Ebooki Sprzedane
EF
2013-04-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Corunia
2013-01-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Mama kazała mi chorować”- Julie Gregory

Książka Wewnętrzna gra: Stres. Jak przechytrzyć życiowe wyzwania i wykorzystać swój potencjał
Wewnętrzna gra: Stres. Jak ... Timothy Gallwey
{}7/10
Timothy Gallwey bardzo przystępnie omawia mechanizm stresu i...
Książka Mózg odporny na stres
Mózg odporny na stres Melanie Greenberg
{}7/10
Naucz się kontrolować własne reakcje na stres, tak by nie ni...
Książka Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka
Książeczka minimalisty. Pro... Leo Babauta
{}7/10
Masz czasami poczucie, że Twoje życie polega na zarabianiu n...
Książka Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Czy Bóg wybaczy siostrze Be... Justyna Kopińska
{}8.1/10
Mówiły: Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zap...
Książka Miasto cieni
Miasto cieni Ransom Riggs
{}7.7/10
Kontynuacja Osobliwego domu pani Peregrine, który zachwycił ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Mama kazała mi chorować. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe