Miasta soli. Zagubieni

Abd ar-Rahman Munif
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Miasta soli. Zagubieni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

„Miasta soli. Zagubieni” to pierwsza część cyklu Miasta soli, pisanego przez Munifa w latach osiemdziesiątych. To monumentalne dzieło, składające się z pięciu części i liczące ponad 2500 stron, jest krytycznym spojrzeniem na arabskie społeczeństwo, dającym obraz jego głębokiej przebudowy od czasów plemiennych po odkrycie ropy i inwazję Zachodu, oraz ukazującym negatywny wpływ, jaki to zderzenie cywilizacji wywarło na tradycyjną kulturę arabską. Kreśląc historię świata arabskiego, Munif dowodzi , że Arabowie są ofiarami ucisku, wykorzystywania i niesprawiedliwości ze strony cywilizacji zachodniej. Odkrycie ropy zapewniło bogactwo elitom, podczas gdy większość nadal cierpi niedostatek oraz jest prześladowana politycznie.

Pierwsza część „Miasta soli. Zagubieni” obejmuje lata 1933/1953. W małej, żyjącej na pustyni społeczności Beduinów odkryte zostają złoża ropy naftowej, co powoduje nagły przypływ zainteresowanych intratnym przedsięwzięciem cudzoziemców. Między Beduinami a przybyszami z Zachodu dochodzi do konfliktów na tle kulturowym.

Miejsce akcji nie jest bliżej określone, co przesądza o spojrzeniu na żyjących w nim mieszkańców jako na członków całej, wielkiej wspólnoty Arabów, bez podziału na narodowości.
Data wydania: 2010-10-29
ISBN: 978-83-62122-10-3, 9788362122103
Wydawnictwo: Smak Słowa
Cykl: Miasta soli, tom 1
Seria: Kontynenty
Stron: 544

Autor

Abd ar-Rahman Munif Abd ar-Rahman Munif
Urodzony 29 maja 1933 roku w Jordanii (Amman)
Abd ar-Rahman Munif urodził się w Jordanii, jego ojciec był Saudyjczykiem, a matka – Irakijką. Za swoją działalność polityczną i krytykę reżimu został pozbawiony obywatelstwa saudyjskiego. Jest autorem kilkunastu powieści, a także rozpraw o tematyce...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zagubienie nie tylko kulturowe...

25.11.2010

Książka „Miasta soli. Zagubieni” to pierwsza część cyklu Miasta soli, napisana przez Abd ar-Rahman Munif. Została ona po raz pierwszy wydana w 1984 roku. Cała seria składająca się z pięciu książek liczy ponad 2500 stron. Abd ar-Rahman Munif autor książki „Miasta Soli. Zagubieni” urodził się w Jordanii. Jego ojciec był Saudyjczykiem, a matka – Irak... Recenzja książki Miasta soli. Zagubieni

Moja opinia o książce

Opinie

@agacia
2010-11-25
10 /10
być może kiedyś.. Zrecenzowane przeze mnie

Książkę z przyjemnością poleciłabym wszystkim tym, którzy zarówno kulturą arabską jak i przemianami gospodarczymi na tamtym terenie się interesują. Jest to również powieść dla wszystkich tych, którzy szukają książki ciekawej, potrafiącej wyjaśnić dość trudne zagadnienia kulturowe i politycznie na terenach arabskich, w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Książka jest dość obszerna, ale chwile przy niej spędzone na pewno nie będą stracone.

| link |
@mc00makerson
2012-12-28
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miasta soli. Zagubieni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl