Miasta soli. Zagubieni

Abd ar-Rahman Munif
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Miasta soli. Zagubieni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

„Miasta soli. Zagubieni” to pierwsza część cyklu Miasta soli, pisanego przez Munifa w latach osiemdziesiątych. To monumentalne dzieło, składające się z pięciu części i liczące ponad 2500 stron, jest krytycznym spojrzeniem na arabskie społeczeństwo, dającym obraz jego głębokiej przebudowy od czasów plemiennych po odkrycie ropy i inwazję Zachodu, oraz ukazującym negatywny wpływ, jaki to zderzenie cywilizacji wywarło na tradycyjną kulturę arabską. Kreśląc historię świata arabskiego, Munif dowodzi , że Arabowie są ofiarami ucisku, wykorzystywania i niesprawiedliwości ze strony cywilizacji zachodniej. Odkrycie ropy zapewniło bogactwo elitom, podczas gdy większość nadal cierpi niedostatek oraz jest prześladowana politycznie.

Pierwsza część „Miasta soli. Zagubieni” obejmuje lata 1933/1953. W małej, żyjącej na pustyni społeczności Beduinów odkryte zostają złoża ropy naftowej, co powoduje nagły przypływ zainteresowanych intratnym przedsięwzięciem cudzoziemców. Między Beduinami a przybyszami z Zachodu dochodzi do konfliktów na tle kulturowym.

Miejsce akcji nie jest bliżej określone, co przesądza o spojrzeniu na żyjących w nim mieszkańców jako na członków całej, wielkiej wspólnoty Arabów, bez podziału na narodowości.
Data wydania: 2010-10-29
ISBN: 978-83-62122-10-3, 9788362122103
Wydawnictwo: Smak Słowa
Cykl: Miasta soli, tom 1
Seria: Kontynenty
Stron: 544

Autor

Abd ar-Rahman Munif Abd ar-Rahman Munif
Urodzony 29 maja 1933 roku w Jordanii (Amman)
Abd ar-Rahman Munif urodził się w Jordanii, jego ojciec był Saudyjczykiem, a matka – Irakijką. Za swoją działalność polityczną i krytykę reżimu został pozbawiony obywatelstwa saudyjskiego. Jest autorem kilkunastu powieści, a także rozpraw o tematyce...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zagubienie nie tylko kulturowe...

25.11.2010

Książka „Miasta soli. Zagubieni” to pierwsza część cyklu Miasta soli, napisana przez Abd ar-Rahman Munif. Została ona po raz pierwszy wydana w 1984 roku. Cała seria składająca się z pięciu książek liczy ponad 2500 stron. Abd ar-Rahman Munif autor książki „Miasta Soli. Zagubieni” urodził się w Jordanii. Jego ojciec był Saudyjczykiem, a matka – Irak... {} Recenzja książki Miasta soli. Zagubieni

@agacia@agacia {}

Moja opinia o książce

Opinie

@agacia
2010-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
być może kiedyś.. Zrecenzowane przeze mnie

Książkę z przyjemnością poleciłabym wszystkim tym, którzy zarówno kulturą arabską jak i przemianami gospodarczymi na tamtym terenie się interesują. Jest to również powieść dla wszystkich tych, którzy szukają książki ciekawej, potrafiącej wyjaśnić dość trudne zagadnienia kulturowe i politycznie na terenach arabskich, w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Książka jest dość obszerna, ale chwile przy niej spędzone na pewno nie będą stracone.

{} | link |
@mc00makerson
2012-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miasta soli. Zagubieni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl