Misterium Mądrości. Traktat sofio-mariologiczny

Jacek Bolewski
Książka Misterium Mądrości. Traktat sofio-mariologiczny
Książka Misterium Mądrości. Traktat sofio-mariologiczny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tajemnica Niepokalanej Matki Jezusa rozjaśnia się w relacji do Mądrości. Biblijna Sofia łączy w sobie zarówno cechy boskie - drugiej, a zwłaszcza trzeciej Osoby Trójcy Świętej - jak i cechy stworzenia: ludzkiej natury Jezusa, ale też Eklezji otwartej na całą ludzkość i na Maryję - ikonę tajemnicy Kościoła.Wizja sofiologiczna rzuca nowe światło także na tajemnicę stworzenia i zbawienia. Traktat ten ukazuje, że szczególną rolę w odnowionej wizji teologiczno-antropologicznej odgrywa "nowa" prawda o Niepokalanym Poczęciu, łącząca Maryję z Synem i Duchem Świętym. Dzięki temu związkowi, w Trzeciej Osobie łatwiej dostrzec macierzyński wymiar boskości, a w Bożym Miłosierdziu wyraźniej widać jego ojcowsko-synowski i matczyny charakter. Równocześnie uzyskujemy głębsze spojrzenie na początek i koniec wszystkich ludzi. Zakończenie Traktatu szuka powiązania sofio-mariologicznej prawdy z praktyką i duchowością życia chrześcijańskiego. Spis treści Na początek: Wprowadzenie Część pierwsza Archetypiczna Mądrość 1. Biblijny sens archetypu 1.1. Typologia biblijna 1.2. Typ, antytyp, archetyp 1.3. Archetyp i historia 2. Objawienie Mądrości 2.1. Mądrość i początek 2.2. Stworzenie Mądrości 2.3. Boska Sofia 3. Postacie Mądrości 3.1. Kobieca symbolika 3.2. Mądrość, Archetyp i Prawo 3.3. Sofia, Logos i Pneuma 4. Mądrość i Jezus 4.1. Ewangeliczna wizja 4.2. Wcielenie Logosu 4.3. Sofia w Eklezji Część druga Tajemnica Matki Jezusa 1. Nowotestamentowa wizja Maryi 1.1. Listy Pawłowe 1.2. Rozwój w Ewangelii 1.3. Wizja w Apokalipsie 2. Tradycja zgłębiania misterium 2.1. Zawsze Dziewica Bogarodzica 2.2. Z Ewą na tle Sofii 2.3. Z Eklezją czy Synagogą? 3. Pobożność i dogmaty Maryjne 3.1. Postępy wizji teologicznej 3.2. Pogłębianie pobożności Maryjnej 3.3. Nowe dogmaty 4. Wizje Maryjne 4.1. Początek i Guadalupe 4.2. Rue du Bac i Lourdes 4.3. Fatima i jej echa Część trzecia Światło Niepokalanego Poczęcia 1. Maryjne światło Boga 1.1. Duch i Niepokalane Poczęcie 1.2. Miłość i Boże Macierzyństwo 1.3. Mądrość i Niepokalana 2. Światło na ludzki początek 2.1. Stworzenie w Chrystusie Jezusie 2.2. Zgłębianie łaski Pierworodnego 2.3. Znoszenie grzechu pierworodnego 3. Światło na ludzkie dopełnienie 3.1. Dopełnienie w Chrystusie Jezusie 3.2. Dobre spojrzenie na zło 3.3. Nadzieja powszechnego zbawienia 4. Ku duchowości Niepokalanego Poczęcia 4.1. Akt oddania Niepokalanej 4.2. Nieustająca modlitwa serca 4.3. Postawa początkująca Syntetyczna wizja traktatu Na zakończenie: Wyprowadzenie Bibliografia Indeks osób  
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-7767-075-0, 9788377670750
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM
Seria: Myśl Teologiczna
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 464
dodana przez: jbutton

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Misterium Mądrości. Traktat sofio-mariologiczny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Misterium Mądrości. Traktat sofio-mariologiczny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}