Moonshot. Wyścig z czasem

Albert Bourla
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Moonshot. Wyścig z czasem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Kulisy stworzenia pierwszej szczepionki mRNA przeciw COVID-19 przedstawione osobiście przez prezesa i dyrektora generalnego Pfizera, doktora Alberta Bourlę.

"Moonshot” to pasjonująca opowieść o jednym z największych osiągnięć prywatnej firmy w historii – odtwarza pełne napięcia dziewięć miesięcy 2020 roku, kiedy to naukowcy Pfizera pod wizjonerskim przywództwem doktora Alberta Bourli i przy współpracy z firmą BioNTech uczynili niemożliwe możliwym, opracowując, poddając badaniom i produkując szczepionkę przeciw covidowi, co niegdyś trwałoby lata.

Doktor Bourla opisuje, jak błyskotliwi i pełni poświęcenia naukowcy i menedżerowie Pfizera pokonali w dobie globalnej pandemii szereg problemów wynikłych ze społecznych i politycznych niepokojów, a także ujawnia wątpliwości, trudne decyzje i przeszkody, z którymi musieli się mierzyć. Doktor Bourla przekonująco dowodzi, że sukces Pfizera nie był efektem łutu szczęścia, lecz długich przygotowań, którym przyświecały cztery podstawowe wartości: odwaga, doskonałość, równość i radość.

"Moonshot” to także opowieść o przywództwie w bezprecedensowych okolicznościach. Doktor Bourla, grecki imigrant, syn pary ocalałej z Holokaustu, z wykształcenia weterynarz, stanął na czele jednej z największych światowych korporacji i zapoczątkował organizacyjną transformację firmy na krótko przed globalnym kryzysem zdrowotnym. Ta niespodziewana i ekstremalna sytuacja poddała testowi całą korporację, jej naukowców i szefa. Autor inspirująco opisuje najlepsze praktyki, jakie mogą pomóc w obliczu licznych nadzwyczajnych wyzwań, przed jakimi stoi nasz świat, i przedstawia, jak Pfizer w rekordowym tempie wcielił w życie przełomowe odkrycia naukowe; służy też radami, jak z sukcesem znajdować rozwiązanie pozornie nierozwiązywalnych problemów. Doktor Bourla pisze: "Pragnę się podzielić naszą historią, opowiedzieć, z jakimi trudnościami musieliśmy się zmierzyć, jakie lekcje odebraliśmy po drodze i jakie zasadnicze wartości przyczyniły się do sukcesu – w nadziei, że będzie to stanowić dla was inspirację i pozwoli wam dokonać własnego »moonshotu«, cokolwiek by to było”.

Idea "moonshotu” przeżywa dziś renesans. Określenie to zostało użyte po raz pierwszy w 1949 roku, gdy Amerykanie rozważali podbój kosmosu. Tak się złożyło, że były to też czasy ogromnych postępów w dziedzinie wakcynologii i opracowania szczepionki DTP przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Już kilka lat później, w 1955 roku, w użyciu była szczepionka przeciw chorobie Heinego-Medina. "Moonshot” wkroczył na dobre do słowników języka angielskiego w latach sześćdziesiątych XX wieku, gdy prezydent Kennedy ogłosił, że człowiek poleci na Księżyc i bezpiecznie wróci na Ziemię. Kennedy powiedział, iż jego wybór padł na Księżyc nie dlatego, że to cel łatwy, lecz przeciwnie – dlatego, że jest trudny. "Pozwoli skupić i oszacować nasze najlepsze siły i zdolności. Jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie, nie chcemy go odkładać na potem. Zamierzamy mu sprostać […]”.

Podobnie jak to było z lotem na Księżyc zapowiedzianym przez Kennedy’ego, także nasze działania mające na celu opracowanie nowatorskiej szczepionki przeciw COVID-19 sprowadzały się do rozwiązywania problemów. To pozwoliło nam w ciągu dziewięciu miesięcy skonsolidować wiedzę zdobywaną przez minioną dekadę, zaś "pozytywne skutki uboczne” tego procesu dadzą o sobie znać w wielu różnych dziedzinach nauki, wpływając na nasze życie znacznie bardziej, niż mogliśmy początkowo przypuszczać.

"Te dziewięć miesięcy, o których przeczytacie w niniejszej książce, stanowiło największe wyzwanie w moim życiu, zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym. Zarazem czas ten był dla mnie najbardziej satysfakcjonujący, także pod oboma względami. Historia naszego sukcesu tak naprawdę jest opowieścią o ścisłym związku trzech czynników: potęgi nauki, znaczenia, jakie prężny sektor prywatny ma dla społeczeństwa, i niebywałego potencjału ludzkiej pomysłowości."
dr Albert Bourla

Tytuł oryginalny: Moonshot. Inside Pfizer’s Nine-Month Race to Make the Impossible Possible
Data wydania: 2022-03-10
ISBN: 978-83-66873-68-1, 9788366873681
Wydawnictwo: Insignis Media
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Albert Bourla Albert Bourla
Urodzony 21 października 1961 roku w Grecji (Saloniki)
Albert Bourla jest grecko-amerykańskim weterynarzem oraz prezesem i dyrektorem generalnym amerykańskiej firmy farmaceutycznej Pfizer. Do firmy dołączył w 1993 roku i pełnił kilka funkcji wykonawczych w oddziałach firmy Pfizer. Zanim został dyrektore...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Moonshot: Inside Pfizer's Nine-Month Race to Make the Impossible Possible

WYBÓR REDAKCJI
7.05.2022

Niezaprzeczalnie dwa lata pandemii zmieniły świat w różnych jego aspektach. Dla każdego te dwa lata znaczą co innego. Nie ma tu znaczenia moja opinia na temat pandemii, covid-19, stosowanych restrykcji, metod leczenia i szczepionek. Potraktujmy „Moonshot. Wyścig z czasem. Jak Pfizer w dziewięć miesięcy dokonał niemożliwego” jako książkę. Autore... Recenzja książki Moonshot. Wyścig z czasem

@justyna_@justyna_ × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mamazonakobieta
2022-07-24
8 /10
Przeczytane

COVID-19 zaskoczył wszystkich znacząco, zmieniając nasze życie. Ten czas nie był ani łatwy, ani przyjemny, a w szczególności dla osób, które go przeszły, albo widzieli co dzieje się z ich bliskimi. Nie wspominając, już ilu ludzi zmarło. Społeczeństwo jak w wielu kwestiach jest podzielone, jednak nie zamierzam teraz dyskutować na temat tego, czy szczepionki są potrzebne, czy nie. Każdy ma prawo do własnego zdania, osobiście jestem za szczepieniami, chociaż sama ze względów zdrowotnych szczepionki przyjąć nie mogę. Byłam ciekawa, jak to wszystko wyglądało od „kuchni”, jak tworzy się szczepionkę i dlatego sięgnęłam po książkę.

Jak wrażenia po przeczytaniu? Dla mnie całkiem pozytywne. Moja ciekawość została zaspokojona, a wiedza o tym, jak powstają szczepionki znacząco wzrosła. W książce poznajemy prezesa i dyrektora generalnego Pfizera, doktora Alberta Bourlę. Dowiadujemy się jaką niełatwą, pełną trudnych decyzji drogę musiano przebyć, aby szczepionka powstała.

Moim zdaniem książka spodoba się osobą, które tak jak ja chciałby bliżej poznać historię poznania szczepionki przeciw COVID-19. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/07/moonshotwyscigzczasemjakpfizerwdziewiecmiesiecydokonalniemozliwegowydawnictwoinsignis.html

| link |
@justyna_
2022-05-07
2 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Moonshot. Wyścig z czasem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat