Mózg. Granica życia i śmierci

Adrian Owen
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Mózg. Granica życia i śmierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Scott przez 13 lat od uszkodzenia mózgu w wypadku samochodowym nie reagował na żadne bodźce, nie odzywał się, nie poruszał, nie miał mimiki. Zdiagnozowano u niego stan wegetatywny. Gdy w 2012 roku trafił na specjalne testy w rezonansie magnetycznym u dr. Owena, okazało się, że przez ten cały czas był świadomy: wszystko rozumiał, pamiętał, czuł, zdawał sobie sprawę z rzeczywistości. Genialnie obmyślony sposób komunikacji z nim – i podobnymi pacjentami – pozwolił uczonym zajrzeć do „szarej strefy świadomości”, w której przebywa część nieresponsywnych pacjentów. • Kiedy zaczyna się i kończy świadomość? • Czy ma ją noworodek? • Czy całkowicie niereagujący pacjent, leżący bez ruchu i mimiki, może być świadomy? • Czy przynosimy mu ulgę, wyłączając respirator? • Jak można szukać naukowych odpowiedzi na takie pytania? Przełomowe kilkudziesięcioletnie badania dr. Adriana Owena i jego zespołu doprowadziły do wykrycia „szarej strefy świadomości” oraz nawiązania kontaktu z będącymi w niej osobami. Jaki jest ich świat? Jak odkrycie tego świata wpływa na naszą ocenę „uporczywej terapii” i „sztucznego podtrzymywania przy życiu”? Prezentując w swojej książce wyniki najnowocześniejszych badań i konkretne przypadki pacjentów, dr Owen roztacza przed nami obraz fascynującego wewnętrznego kosmosu jaźni oraz stawia pytanie, co to znaczy „być kimś”, „być osobą” – czymś więcej niż biologicznym ciałem. "Ta książka pochłania bez reszty – zarówno dlatego, że w przystępny sposób rozkodowuje skomplikowaną współczesną neurobiologię, jak i otwarcie stawia doniosłe pytania etyczne". - Melvyn Goodale, współautor Sight Unseen: An Exploration of Conscious and Unconscious Vision
Data wydania: 2018-03-14
ISBN: 978-83-7229-726-6, 9788372297266
Wydawnictwo: Feeria
Stron: 350

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mózg. Granica życia i śmierci aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@czytanie.na.platanie
2019-12-29
9 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

 Co oznacza pojęcie "szarej strefy świadomości"? Czy osoba w stanie wegetatywnym może być w pełni świadoma? Na te i wiele innych pytań odpowiada bardzo zajmująca i skłaniające do refleksji książka o badaniach nad ludzką świadomością. Napisana przystępnym językiem, więc czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Najbardziej poruszyły mnie przykłady osób, których osobista tragedia stała się przyczynkiem do odkryć naukowych dających nadzieję chorym i ich rodzinom. Pochłonęłam ją w dwa wieczory i ciągle jestem pod wrażeniem dokonań autora w tej dziedzinie! 

× 1 | link |
@angell15
2021-01-22
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mózg. Granica życia i śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl