My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych

Jill Lepore
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe, intrygujące spojrzenie na dzieje Ameryki autorstwa wybitnej i nagradzanej historyczki.
Jill Lepore przedstawia historię Stanów Zjednoczonych w zaskakującej interpretacji. Wychodząc od głównych amerykańskich idei, tych „oczywistych prawd”, o których mówił Jefferson – politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu – autorka zadaje podstawowe pytanie: Czy burzliwa historia Ameryki dowodzi tych prawd, czy też im zaprzecza? Lepore śledzi ich obecność od czasów pierwszych pionierów po izolacjonistów, od właścicieli niewolników po obrońców praw człowieka, od początków prasy drukarskiej po Facebooka. Stwierdza też, że sprzeczności w nich zawarte budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii.
Wciągająca narracja i oryginalna konstrukcja czynią My, naród jedną z najciekawszych i najbardziej nowatorskich opowieści o amerykańskiej historii. Wobec konfliktów, które aktualnie wstrząsają Ameryką, książka Jill Lepore znakomicie wyjaśnia źródła ich pochodzenia oraz daje nadzieję na ich twórcze przełamanie.


Porywająca, wciągająca, malarska i filmowa. W opowieści Jill Lepore o dziejach Stanów Zjednoczonych podoba mi się właściwie wszystko, a tym, co daje największą czytelniczą satysfakcję, jest reporterski szczegół. W tej wielkiej epickiej historii namalowane przez historyczkę rzeczy i miejsca są trójwymiarowe, a zaludniające ją postacie wydają się żywe. Dzięki wspaniałej narracji możemy niemal włożyć buty uczestników wielkich wydarzeń i zwykłej, codziennej krzątaniny – i wszystko, w czym brali udział, zobaczyć, dotknąć, poczuć, przeżyć.
Artur Domosławski

Jill Lepore uosabia rzadkie w dzisiejszych czasach połączenie intelektu, oryginalności i dobrego stylu.
The Times Literary Supplement

To historia na miarę XXI wieku. W przeciwieństwie do wielu starszych książek nikogo nie wyklucza.
The Guardian
Tytuł oryginalny: These Truths: A History of the United States
Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-66570-94-8, 9788366570948
Wydawnictwo: Poznańskie
Kategoria: Historia
Stron: 848
dodana przez: Carmel-by-the-Sea

Autor

Jill Lepore Jill Lepore
Urodzona 27 sierpnia 1966 roku w USA (West Boylston, Massachusetts)
Jill Lepore – wybitna amerykańska historyczka, pracująca na Uniwersytecie Harvarda. Urodziła się i wychowała w Massachusetts, studiowała na Uniwersytecie Michigan, później w Yale. Pisze o amerykańskiej historii, prawie, literaturze i polityce. Autor...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

USA - kraj afektywny dwubiegunowy.

{} WYBÓR REDAKCJI
13.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Stany Zjednoczone to oświeceniowy eksperyment z umową, w postaci konstytucji, zawartą przez niewielką grupę bogatych ludzi, którzy chcieli zbudować ustrój z rządem powoływanym w wyniku wyborów opartych na refleksji. Tak sobie zamarzył Alexander Hamilton. Co z tego wyszło, jest tematem książki profesor Jill Lepore "My, naród. Nowa historia Stanów Z... {} Recenzja książki My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych

Moja opinia o książce

Opinie

@Gabriela_Deda
2021-01-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Recenzja w formie video:


Ta książka to przede wszystkim ogrom wiedzy na temat historii USA. Nie jest to lektura łatwa ze względu na liczbę faktów, dat, nazwisk czy wydarzeń, które są w niej omawiane - potrzeba sporej dozy skupienia, by wyciągnąć z niej wartość merytoryczną. Autorka skupia się tutaj głównie na kwestiach politycznych oraz - od czasu do czasu - społecznych. Nie jest to więc historia o tym, jak wyglądała zwyczajna, amerykańska rodzina na przestrzeni wieków, a raczej jakie decyzje polityczne sprawiły, że Stany Zjednoczone wyglądają teraz tak a nie inaczej. Nie jest to także książka dla osób, które nigdy nie interesowały się zagadnieniami historii USA, ponieważ - mimo że jest tu mnóstwo informacji - autorka często jedynie napomyka o tych najpopularniejszych wydarzeniach w historii tego kraju, poświęcając jednocześnie więcej uwagi na tematy, które nie są aż tak szeroko omawiane.
Trzeba przyznać, że choć jest to lektura typowo historyczna, to czyta się ją naprawdę dobrze i choć natłok dat i nazwisk może momentami przytłaczać, tę książkę po prostu świetnie się czyta.
Książka „My, naród” wymęczyła mnie intelektualnie i wymogła na mnie maksimum skupienia, co nie zawsze było tym, czego akurat chciałam, ale jednocześnie sprawiła ogrom satysfakcji i z całą pewno...

{}× 2 | Komentarze (1) | link |
@jorja
2021-05-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Carmel-by-the-Sea
2020-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Historia_2 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl