Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny

Olivia Campbell
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„Gdybym mogła być leczona przez kobietę, oszczędzono by mi największych cierpień”

Jeszcze na początku XIX wieku zawód lekarza wykonywali tylko mężczyźni. Kobiety masowo umierały na uleczalne choroby, bo unikały opieki medycznej. Badania prowadzono w poniżający i często bolesny sposób, a lekarze nie rozumieli problemów zdrowotnych kobiet.
Porody odbierano pod kilkoma warstwami koców, bo medycy wstydzili się nagości rodzącej. Z tego samego powodu wielu z nich nie miało pojęcia o kobiecej anatomii. Nic dziwnego, że w Paryżu przez prawie całe stulecie żadna kobieta nie przeżyła cesarskiego cięcia! Uważano, że „istnieje mnóstwo przypadków chorób, które lekarz potrafi wyleczyć dzięki temu, że jest mężczyzną”.

Dla pacjentek oznaczało to jedno: bycie na łasce brutali.
W takim świecie trzy kobiety znalazły w sobie siłę i determinację, żeby otworzyć przedstawicielkom swojej płci drzwi do zawodu lekarza. Podanie Elizabeth Blackwell o przyjęcie na studia medyczne uznano za świetny żart i tylko dlatego rozpatrzono je pozytywnie. W Szkocji wściekły tłum chciał zabronić studentkom wstępu na salę wykładową. Mimo to zdobyły one wykształcenie, rozpoczęły praktykę lekarską i wywołały prawdziwą rewolucję. Sprawiły, że medycyna zaczęła w końcu dostrzegać potrzeby kobiet w zakresie zdrowia.
„Ważny rozdział historii kobiet i medycyny” – „Publishers Weekly”
Tytuł oryginalny: Women in White Coats. How the First Women Doctors Changed the World of Medicine
Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-240-7439-6, 9788324074396
Wydawnictwo: Znak
Stron: 448
dodana przez: Catta

Autor

Olivia Campbell Olivia Campbell Olivia Campbell studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Virginia. Mieszka na przedmieściach Filadelfii wraz z mężem i trójką synów. Przygodę z pisaniem rozpoczęła jako nastolatka. Marzyła o karierze baletnicy, jednak złamana stopa sprawiła, że za...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Na łasce brutali

8.03.2022

Olivia Campbell "Na łasce brutali" Kobiety w świecie medycyny, "Kobietę cechuje słabsza pod względem sprawności i siły konstrukcja fizyczna". Mniejsze kobiece mózgi oznaczają "mniejszą zdolność do skupienia myśli, mniejsze możliwości intelektualne, a także wydłużony wysiłek, czy to umysłowy czy fizyczny". "(...) przewaga właściwości emocjonalny... Recenzja książki Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny

Książka warta przeczytania

27.03.2022

"Kobietę cechuje słabsza pod względem sprawności i siły konstrukcja fizyczna. Mniejsze kobiece mózgi oznaczają mniejszą zdolność do skupienia myśli i mniejsze zdolności intelektualne. Przewaga właściwości emocjonalnych w naturze kobiety nie pozwala jej należycie przystosować się do wykonywania zawodu lekarza". Totalnie bzdurne argumenty, prawda? ... Recenzja książki Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tomzynskak
2022-03-07
8 /10

„Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny” to książka opowiadająca jaką drogę musiały przejść kobiety, aby zaczęto je traktować poważnie w świecie medycyny.
Jest to historia niezwykłych kobiet, pionierek które stały się niesamowitymi lekarzami. To tak naprawdę dzięki nim kobiety nie umierają już na choroby uleczalne. Dlatego śmiało można powiedzieć, że Elizabeth Blackwell, Elizabeth Garrett oraz Sofia Jex-Blake odmieniły nasze życie.
Książka jest niezwykle ciekawie napisana i kompletnie nie da się odczuć, że jest to dość obszerne tomisko. Opisywana droga kobiet była niezwykle ciężka, a smaczki o medycynie z XIX potrafią wstrząsnąć. Pacjenci uważani byli za ciało, którym trzeba się zająć. Przez prawie całe stulecie żadna kobieta nie przeżyła cesarskiego cięcia. O higienie w miejscu pracy można było pomarzyć. To właśnie dzięki kobietą i oczywiście rozwojowi udało się to wszystko zmienić. Nasze pionierki udowodniły, że kobiety nadają się do czegoś innego niż zajmowanie się domem i rodzenie dzieci. Pokazały, że kobieta na uniwersytecie medycznym to nie żart. To dzięki nim powstały szkoły, gdzie kobiety mogły się kształcić i rozwijać swoje umiejętności.

„Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny” to książka, która z całą pewnością zasługuje na rozsławienie. Już wcześniej miałam okazję czytać książkę o podobnej tematyce, jednak ta zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Jest dużo ciekawiej napisana i co najważniejsze te...

| link |
@madbed
2022-05-10
8 /10
Przeczytane

Ważny rozdział historii kobiet i medycyny.

Tak naprawdę to jedno zdanie obrazuje o czym jest ta wyjątkowa książka.
Nie od dziś wiadomo, że kobiety zawsze miały pod górkę w różnych dziedzinach życia. Medycyna była jedną z tych, które były zarezerwowane dla mężczyzn.
Kobiety masowo umierały na choroby uleczalne,bo unikały opieki medycznej.
Badania przeprowadzano w sposób poniżający i bolesny dla nich.
Porody odbywały się pod kocami, bo medycy wstydzili się nagości rodzącej. Mało, która kobieta była w stanie przeżyć cesarskie cięcie, a w Paryżu przez stulecia żadna go nie przeżyła.
Uważano, że tylko lekarz, który jest mężczyzną potrafi wyleczyć.
Na szczęście ten etap mamy dawno za sobą.
Autorka przybliża nam sylwetki trzech kobiet, które znalazły w sobie siłę, wytrwałość i determinację, aby zostać lekarkami i zmienić myślenie społeczeństwa.
Pionierki Elizabeth Blackwell, Sofia Jex-Blake oraz Elizabeth Gareth Anderson to im możemy podziękować za przełamanie stereotypów i bronienie kobiet w sferze medycznej.
Świetny reportaż, który czytało się jak powieść.
Pochłonęłam ją ekspresowo, wciągnęła mnie całkowicie.
Autorka wykonała naprawdę kawał dobrej roboty i przeprowadziła bardzo wnikliwą pracę badawczą.

| link |
@papierowamagnoolia
2022-03-27
8 /10
Przeczytane
@toptangram
2022-03-08
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl