Na Syberię

Per Petterson
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Na Syberię
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jutlandzki krajobraz: przenikliwe zimno, porywisty wiatr, zamarzające morze. Lodowate relacje rodzinne: niedostępny ojciec, fanatycznie religijna matka, dziadek, który popełnia samobójstwo. W tym świecie kilkunastoletnia dziewczynka stale marznie; chłód wdziera się nawet do jej snów. Tylko z bratem, Jesperem, łączy ją niezwykle silna więź, o której można powiedzieć, że przetrwa wszystko. Marzą o innym, lepszym świecie: ona śni o podróży na Syberię, on - o wyjeździe do Maroka. Nadchodzi wojna, która rozdzieli brata i siostrę. Jesper zaangażuje się w ruch oporu i wkrótce będzie musiał uciekać z kraju, dziewczyna rozpocznie tułaczkę po Skandynawii... Na Syberię to przejmujący, znakomicie nakreślony portret młodej kobiety, która umarła, zanim tak naprawdę zaczęła żyć. [źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1194]
Data wydania: 2011-09-21
ISBN: 978-83-7747-507-2, 9788377475072
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 272
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Kradnąc konie Przeklinam rzekę czasu Na Syberię Nie zgadzam się
Wszystkie książki Per Petterson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chłód, który przenika...

24.11.2011

Zanim zadebiutował zbiorem opowiadań, zanim zachwycił powieściami „Przeklinam rzekę czasu” i „Kradnąc konie”, imał się rozmaitych zajęć. Był pracownikiem fizycznym, księgarzem, tłumaczem i krytykiem literackim. Per Petterson, bo o nim mowa, jest dziś znanym norweskim prozaikiem. Jego książki tłumaczy się na wiele języków i nierzadko obsypuje nagrod... Recenzja książki Na Syberię

@gudrun@gudrun

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

JU
@justyna.pawlaczyk
2023-08-20
7 /10
Przeczytane

Bezimienna Dunka opowiada historię.
Historię pełną zimna i chaosu.

Pierwsza część rozgrywa się przed i w trakcie II wojny światowej w Danii. Mam jednak wrażenie, że te czynniki w małej części przyczyniły się do głębokiego smutku dziewczyny. Bohaterka wychowywana przez rodziców, w którym wszystkie podstawowe potrzeby są zaspokajane - poza ciepłem i życzliwością. Matka było zaprzeczeniem macierzyńskiej bezwarunkowej miłości. Ojciec starał się jak mógł, mimo to był bardzo bardzo zdystansowany. Iskierkę otrzymała od brata. Z bratem bawiła się, wygłupiała i dzieliła swoim światem. Myślę, że był on dla niej w jakimś stopniu autorytetem. Nastolatek pełen zapału, energii i zafascynowania ideą komunizmu.

W drugiej części Dunka próbuje odnaleźć się na własną rękę poza rodzinnym krajem. "Szlaja się" po różnych miejscach, pracuje. Często pomagają jej wujkowie i ciotki. Dostrzegam, że swój smutek zabiera ze sobą. Jakiekolwiek szczęście - trwa przez krótki czas. Często ona sama (dla mnie z niejasnej przyczyny) z niego rezygnuje. Jakby zimno skandynawskich krajów współgrało z jej duszą.

Czasami książka mi się dłużyła (pomimo tylko 250. stron), wręcz nieco nudziła. Przeskoki w wydarzeniach utrudniały mi uporządkowanie fabuły. W takim momencie przyszło mi do głowy, że cała forma książki jest jak wyciągane z głowy wspomnienia - bez ładu i składu; ledwo spamiętane. Przypominało mi trochę pamiętnik, który czyta się po czyjeś śmierci - ku przestrodze.
Ku pr...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Na Syberię. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl