Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Tadeusz Słobodzianek
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Nasza klasa - historia dziesięciu uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny. Zaczyna się rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da. Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć.

Prapremiera Naszej klasy odbyła się 23 września 2009 w prestiżowym The National Theatre w Londynie (Our Class, przekł. Ryan Craig, reż Bijan Sheibani). Sztuka miała bardzo dobre recenzje i wznieciła w Wielkiej Brytanii gorącą dyskusję.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7453-956-2, 9788374539562
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Seria: Dramaty do Czytania
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca)
Kategoria: Dramat polski
Stron: 108

Autor

Tadeusz Słobodzianek Tadeusz Słobodzianek
Urodzony 26 kwietnia 1955 roku w Federacji Rosyjskiej (Jenisejsk)
Tadeusz Słobodzianek - polski dramaturg, reżyser, krytyk teatralny. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w Studencie, a następnie w P...

Pozostałe książki:

Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach Historia Jakuba Śmierć proroka i inne historie o końcu świata
Wszystkie książki Tadeusz Słobodzianek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wrażenia po przeczytaniu "Naszej klasy"

15.02.2011

Książka Tadeusza Słobodzianka jest gotowym scenariuszem. Nie przepadam za tego rodzaju lekturą, ale w tym przypadku po prostu mnie wciągnęło. Mimo, że autor nawet nie sili się na opisy otoczenia i bohaterów od początku czytelnik wsiąka w atmosferę przedwojennego wiejskiego społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym Polacy i Żydzi żyją w "zgodzie" od la... Recenzja książki Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

@Faledor@Faledor × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Michalangelo
@Michalangelo
2012-12-15
8 /10
Przeczytane

mam wrażenie, że ostatno jest modnie mówic, że polacy to antysemici i najlepiej przypisac im wszystkie zbrodnie wojenne dokonane na żydach. najśmieszniejsze jest to, że my sami tak mówimy. rozumiem, że polacy nigdy nie świecili przykładem, nigdy nie byli tolerancyjni, a to "państwo bez stosów" to tylko mit, zapisany na papierku i tak naprawdę u nas tolerancji nigdy nie było. ale czy to jest od razy powód, aby robić taką autonagonkę? nie mam na myśli tylko dramatu "nasza klasa", do którego nie mam właściwie żadnych większych uwag, ale ogólnie mówię o tym, co się obecnie dzieje w polskiej kulturze. mamy chyba jakiś kompleks, polegający na tym, że gwałtownie chcemy wyprzeć się mitu narodu wybranego, który był tak długo przez nas pielęgnowany. okej, popieram to, że w końcu przestajemy uważać się za pokrzywdzone przez cały świat ofiary, ale czy do tego trzeba takich środków, które w większości polegają na pokazaniu, jacy to my, polacy, jesteśmy źli i okrutni?

| link |
@Vernau
2022-01-16
8 /10
Przeczytane Literatura piękna
@Babi
2019-11-18
10 /10
Przeczytane
@ocelot
@ocelot
2013-10-08
8 /10
Przeczytane
NE
@neurotyczka
2013-06-12
8 /10
Przeczytane
@nadrektor
@nadrektor
2010-10-19
8 /10
Przeczytane Na mojej półce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat