Neologizmy we współczesnej leksyce polskiej

Teresa Smółkowa
Neologizmy we współczesnej leksyce polskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

We współczesnym słownictwie polskim powojenne neologizmy są warstwą wyrazów wyodrębnionych na podstawie kryterium chronologicznego. Łączy je jedynie czas powstania - po II wojnie światowej. Poza tym jest to podzbiór wewnętrznie bardzo zróżnicowany. W Instytucie Języka Polskiego PAN, w Pracowni "Obserwatorium językowe", zgromadzono kartotekę neologizmów wyekscerpowanych z prasy lat 1972-1981 i 1985-2000, obejmującą ponad 30 tysięcy nowych wyrazów, nie rejestrowanych w powojennych słownikach języka polskiego lub tylko częściowo zawartych w najnowszych słownikach. W większości są to wyrazy nie należące do ustabilizowanego zasobu leksykalnego współczesnej polszczyzny. W ekscerpcji uwzględniono prasę niespecjalistyczną, kierowaną do szerokiego kręgu czytelników, głównie z wykształceniem średnim, gazety codzienne, tygodniki kulturalne i polityczne o zasięgu ogólnokrajowym.  
Data wydania: 2001
ISBN: 83-88866-00-1, 8388866001
Wydawnictwo: Instytut Języka Polskiego PAN
Seria: Prace Instytutu Języka Polskiego
Kategoria: Językoznawstwo
Stron: 194

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Neologizmy we współczesnej leksyce polskiej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Neologizmy we współczesnej leksyce polskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl