Niemieckie działania krążownicze w latach 1939-1942

Roman Kochnowski
Niemieckie działania krążownicze w latach 1939-1942
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Działania niemieckich dużych okrętów nawodnych doby II wojny światowej budzą nieustanne zainteresowanie historyków wojskowości i marynistów. Nic dziwnego, bowiem dramatyzm wydarzeń z nimi związanych tworzy częstokroć scenariusz godny scenariusza filmowego, co zresztą w wypadku bitwy u ujścia La Platy zostało zrealizowane w rzeczywistości. Niemieckie działania krążownicze w pierwszych latach drugiej wojny światowej opierały się w znacznej mierze na sukcesach cesarskiej marynarki z czasów pierwszego globalnego konfliktu. Wyczyny takich okrętów jak SMS „Emden” czy SMS „Wolf” były przedmiotem zainteresowań sztabowców wielu flot świata i zostały szczegółowo opisane w monumentalnym dziele autorstwa admirała Ericha M. Raedera. Jest zatem rzeczą zdumiewającą, że działania krążownicze prowadzone przez Kriegsmarine w czasie II wojny światowej nie zostały opisane w jednej monografii. O ile nie brakuje opracowań dotyczących akcji pojedynczych okrętów, o tyle ujęcia syntetyczne powstały wyłącznie w odniesieniu do akcji okrętów pancernych i zamaskowanych krążowników pomocniczych. W literaturze przedmiotu brakuje monografii ujmującej temat całościowo, a przecież działania jednostek regularnych Kriegsmarine i krążowników pomocniczych wzajemnie się uzupełniały. Ich akcje w wymiarze operacyjnym i strategicznym miały bowiem sparaliżować aliancką żeglugę między koloniami, a brytyjską i francuską metropolią.... Spis treści: Wstęp I Doświadczenia I wojny światowej II Wojna krążownicza wplanach strategicznych niemieckiej marynarki wojennej lat 1919-1939 adoktryna wojenna Royal Navy okresu międzywojennego III Rajd „Admiral Graf Spee” i„Deutschlanda” (wrzesień-grudzień 1939 r.) IV Kampania norweska ifrancuska 1940 roku aniemieckie działania krążownicze V Działalność krążowników pomocniczych tzw. pierwszej fali VI Rajdy dwu admirałów „Admiral Scheer” i „Admiral Hipper” w akcji 1940/1941 VII Operacje „Berlin” i „Rheinübung” VIII Krążowniki Pomocnicze „II FALI” IX Działania krążownicze Kriegsmarine w Arktyce 1942 roku Epilog Zakończenie Aneksy Bibliografia Summary Zusammenfassung Notka o autorze: Roman Kochnowski (ur. 1960 r. w Gliwicach), profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego główne zainteresowania badawcze to marynistyka i dzieje Austrii i Niemiec w XX stuleciu. Najważniejsze publikacje książkowe to m.in.: „Spór o Niemcy. Problem niemiecki w myśli politycznej Konrada Adenauera i Kurta Schumachera w latach 1945–1952” (Katowice 1999), „»Przy Tobie Najjaśniejszy Panie stoimy i stać chcemy...«.Monarchia habsburska w polskiej myśli politycznej lat 1860–1914” (Kraków 2009), „Pojedynek koło Zatoki Rekina 19 XI 1941” (Zabrze – Tarnowskie Góry 2012) i „Bitwa u ujścia La Platy 13 XII 1939” (Zabrze – Tarnowskie Góry 2013).
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-64023-56-9, 9788364023569
Wydawnictwo: Infort Editions
Seria: Bitwy/Taktyka
Kategoria: Historia
Stron: 391

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Niemieckie działania krążownicze w latach 1939-1942 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Niemieckie działania krążownicze w latach 1939-1942. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl