O szczęściu

Władysław Tatarkiewicz
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
O szczęściu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

O SZCZĘŚCIU to nie tylko monografia pojęcia, ale raczej wielka, jak ją sam Profesor nazywa, summa de beatitudine, zbierająca najważniejsze myśli głównych twórców na temat szczęścia. Przedstawia zagadnienie szczęścia z najróżniejszych stron i perspektyw, przywołując różne czasy. Pełno w niej anegdot, przykładów, opowieści o pisarzach, artystach, poetach, filozofach, politykach. Tatarkiewicz stara się w ów charakterystyczny dla siebie, obiektywizujący sposób ocenić i docenić każdą koncepcję, każdy pomysł na szczęście. Zastanawia się, jak ma się ono do cierpienia, do nieszczęścia, do spokoju, zadowolenia czy pragnienia. A także w jakim stopniu zależy od naszej woli i natury, a w jakim musimy po prostu na nie poczekać.
Data wydania: 2015-01-28
ISBN: 978-83-01-18093-5, 9788301180935
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Seria: Wielcy Filozofowie
Stron: 576
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Władysław Tatarkiewicz Władysław Tatarkiewicz
Urodzony 3 kwietnia 1886 roku w Polsce (Warszawa)
Polski filozof, historyk filozofii, estetyk i historyk sztuki. Był wnukiem Jakuba Tatarkiewicza. Ukończył gimnazjum filologiczne w Warszawie. W 1905–10 studiował m.in. w Zurychu, Paryżu, Berlinie, Marburgu. Doktoryzował się u H. Cohena Układ pojęć ...

Pozostałe książki:

Historia filozofii t. 1-3 O szczęściu Historia filozofii. Tom 2 Historia estetyki. Tom 2 Historia filozofii.Tom 1 Dzieje sześciu pojęć Historia estetyki, t.3 Historia estetyki. Tom 1 Historia filozofii. Tom 3 O doskonałości : wybrane eseje Szkoła marburska i jej idealizm Wspomnienia Wybór pism estetycznych
Wszystkie książki Władysław Tatarkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka O szczęściu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_2

"Nie myślmy o szczęściu. Przyjdzie - zrobi niespodziankę, nie przyjdzie - nie zrobi zawodu"(*)

Nie za często ostatnio sięgam po klasyczne traktaty filozoficzne (mimo, że to tym razem tekst XX-wieczny, to formą wpisuje się w wielowiekową tradycję pisarstwa humanistycznego). Tego typu literatura motywuje mnie do pytań o sens takich publikacji, w szczególności o wartość filozoficznych rozważań społeczno-psychologicznych w świecie, w którym badania szczegółowe prowadzone są równolegle na tym polu z sukcesami przez inne nauki. Finalnie interesowała mnie techniczna strona argumentacji i stosunek ilościowy uprawianej w filozofii hermeneutyki do metody naukowej znanej z doświadczalnych badań o człowieku.

Władysław Tatarkiewicz „O szczęściu” zaczął pisać w 1938 roku, a ostateczne tekst został wydany po wojnie i uzupełniany w następnych latach. Wyszła praca momentami inspirująca, czasem z głębokimi prawdami, ale i fragmentami archaiczna oraz wybiórczo jednostronna. Autor dokonał przeglądu literackich mniemań o szczęściu i filozoficznych rozważań uzupełnionych badaniami psychologicznymi. Całość jest przydługa i monotonna, mimo że nie żałuję tej lektury. Nikt już chyba tak pięknie, z rozbudowanym wachlarzem środków stylistycznych i szaleństwem synonimów, nie pisze. Istna kopalnia inspiracji dla pisarzy i w ogóle każdego, kto chce upiększać własne słownictwo.

Praca ma konstrukcję pseudo-monografii. ‘Pseudo’, bo nie została oparta na jednej tezie, co utrudnia po...

| link |
@autodydaktyczna
2020-11-02
9 /10
Przeczytane
MI
@Migotka_3
2014-02-02
10 /10
Przeczytane
@nott4
@nott4
2009-05-20
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Gdy człowiek doznaje w życiu wielu cierpień, to mają one tendencję do obejmowania całej jego świadomości (...). Jeśli w polu widzenia świadomości przeważa kolor czarny, to świadomość ma tendencję do widzenia i reszty pola na czarno. Cierpienia doznane rozrastają się w świadomości jak kręgi na wodzie, w którą rzucony został kamień (...).
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl