Od pyłu do życia

John Chambers, Jacqueline Mitton
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Od pyłu do życia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Narodziny i ewolucja naszego Układu Słonecznego są tajemnicą, która pewnego dnia może dostarczyć odpowiedzi na pytanie o ludzkie pochodzenie. Ta książka opowiada niezwykłą historię tego, jak ciała niebieskie składające się na układ słoneczny powstały ze wspólnych początków miliardy lat temu i jak naukowcy i filozofowie przez wieki starali się rozwikłać tę tajemnicę, posługując się wskazówkami, które umożliwiły im wywnioskować budowę Układu Słonecznego, jego wiek i prawdopodobny sposób jego powstania. Opierając się na historii astronomii i najnowszych odkryciach w dziedzinie astrofizyki i nauk planetarnych, John Chambers i Jacqueline Mitton oferują najbardziej aktualne i autorytatywne podejście do tematu. Badają, w jaki sposób ewoluujący Wszechświat przygotował scenę do pojawienia się naszego Słońca i jak mglista chmura gazu i pyłu, która towarzyszyła młodej gwieździe, ostatecznie przekształciła się w planety, komety, księżyce i asteroidy, które istnieją dzisiaj. Badają, w jaki sposób każda z planet uzyskała swoje unikalne cechy, dlaczego niektóre są kamieniste, a inne gazowe, i dlaczego jedna planeta w szczególności – nasza Ziemia – zapewniła niemal doskonałą przystań dla pojawienia się życia. Od pyłu do życia jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o tym, jak powstał system słoneczny. Ta kusząca książka zabiera czytelników w granice współczesnych badań, angażując się w najnowsze spory i dyskusje. Ujawnia, w jaki sposób trwające odkrycia odległych planet pozasłonecznych i systemów planetarnych przekształcają nasze zrozumienie zdumiewającej historii naszego własnego Układu Słonecznego i jego możliwego losu.
Data wydania: 2020-10-10
ISBN: 978-83-01-20084-8, 9788301200848
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 416

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Od pyłu do życia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Astronomia_2 Nauki_przyrodnicze_ogólne_2 Posiadam

Kiedy i jak powstał nasz świat; co zdeterminowało aktualny wygląd Układu Słonecznego (US)? Ciekawym takich pytań, proponuję podróż w czasie, by prześledzić ostatnie 4,5 mld lat ewolucji niewielkiego obszaru jednego z ramion spiralnych niczym nie wyróżniającej się galaktyki. To opowieść o budowaniu się z pyłu, dostępnego po wybuchu dawnej supernowej, kawałek po kawałku świata błękitnej kropki i jej 'koleżanek' korzystających z dobrodziejstw powstałego w centrum Słońca.

Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się niedużo książek z nauk ścisłych, które pokazując aktualny front badań, trzymają się bardziej naukowego języka, przy czym nie są czystymi podręcznikami akademickimi. Do takich książek należy zaliczyć pracę „Od pyłu do życia. Pochodzenie i ewolucja Układu Słonecznego” dwóch autorów – astrofizyka planetarnego Johna Chambersa i pisarki specjalizującej się w astronomii Jacqueline Mitton.

Książka podzielona jest logicznie na kilkanaście rozdziałów. Początkowe buduję podstawy pojęciowe, przybliżają techniki stosowane w astrofizyce planetarnej. Trochę jest o datowaniu radioizotopami i metodach analizy procesów zachodzących wewnątrz gwiazd. Dodatkowo pada kilka formalnych sformułowań, do których podczas dalszej analizy ewolucji podsystemów US autorzy się odwołują. W szczególności są to rezonanse orbitalne, moment pędu w układach dynamicznych, sposoby ogrzewania i chłodzenia materii. Na szczęście wszystko podane na tyle prosto, choć wciąż bez utraty ścisłości, ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Od pyłu do życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl