Odgłosy ciszy

Wioletta Leśków-Cyrulik
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Odgłosy ciszy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Niewielkie miasto na Islandii położone z dala od głównej drogi przyciąga życiowych rozbitków i otwiera ramiona fiordu dla nowych mieszkańców. Ilona, Maríanna i Bjarni – ich losy splatają się z życiem tych, którzy przybyli tu dawniej, i układają się w Kroniki islandzkie, wnikliwe studium relacji międzyludzkich. To powieść o matkach, synach i córkach. O tym, jak trudno być daleko, i o tym, że jeszcze trudniej – blisko. O słowach, które nie mogą oddać istoty rzeczy, i o milczeniu, które przynosi ulgę.
Data wydania: 2021-02-22
ISBN: 978-83-66989-78-8, 9788366989788
Wydawnictwo: Replika
Cykl: Kroniki islandzkie, tom 1
Stron: 400
dodana przez: landrynkowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Odgłosy ciszy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2022-03-09
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca

"Zawsze jest się samemu, nawet w tłumie. Wtedy zwłaszcza."

Każdy z nas ma własny bagaż doświadczeń, jedni mają lżejszy inni ledwo dźwignęli ten ciężar, jednak starają się odciąć od przeszłości i żyć w normalności.
Niestety ludzka podświadomość nie da zapomnieć o trudach, jakie przeszliśmy w życiu. Tak też jest z bohaterami książki "Odgłosy ciszy" autorki Wioletty Leśków-Cyrulik.

Książka opowiada o rodzinie zamieszkującej niewielkie miasto w Islandii, która powinna być ze sobą blisko, jednakże w realiach każdy z nich skrywa własne tajemnice. Jest to powieść głęboka, dająca do myślenia, przede wszystkim pokazuje trudne relacje pomiędzy ludźmi.

Nie jest to lektura, która oderwie nas od codzienności, nie dostarczy nam lekkich wrażeń. Sprawi, że poczujemy ból jaki towarzyszył bohaterom, będziemy analizować i chłonąć tekst tak bogaty w trudne emocje.

"Nagła utrata kontroli może fizycznie zaboleć."

Zapoznając się z historią poczujemy, jak każdy z nas pomimo otaczania się ludźmi jest tak naprawdę w dalszym stopniu samotną wyspą, na której poszukujemy własnego oddechu, chronimy się i staramy się wnikać we własne myśli.

× 10 | link |
@ewfor
2022-04-04
6 /10
Przeczytane

Z twórczością tej autorki spotkałam się po raz pierwszy i muszę przyznać, że mam bardzo mieszane uczucia. Książka ani nie spowodowała wielkiego „wow”, ani mnie nie nudziła, być może sprawił to czas, w którym przyszło mi czytać tę lekturę, kiedy moje myśli co chwilę ulatywały w stronę tego co dzieje się obecnie w Ukrainie.
Z całą pewnością nie jest to książka lekka, głównie mam tu na myśli stronę psychologiczno-emocjonalną i z pewnością należy ją czytać spokojnie, z sercem i ze zrozumieniem.
Czytając ją miałam wrażenie, że fabuła jest kontynuacją czegoś i nie pomyliłam się. Po skończeniu zaczęłam „szperać” w sieci i okazało się, że jest to druga część kronik Islandzkich i bohaterowie z którymi spotkałam się w tej powieści, już gdzieś, kiedyś zaistnieli.
Przedstawione w książce trudne relacje między matką a córką, bardzo obrazowo pokazują relacje międzyludzkie, pełne niedomówień, latami skrywanych żalów, wyrzutów sumienia. Ale przedstawiają również tęsknoty zamienione kiedyś w pretensje, gdzie panuje głód miłości, który nie zawsze można zaspokoić, bo kiedyś coś zostało zaprzepaszczone. Takie poczucie wewnętrznego osamotnienia prowadzi często, do latami pielęgnowanych traum wynikłych z czegoś, czego jako dziecko trudno było zrozumieć.
Autorka w bardzo ciekawy sposób pokazuje jak trudne czasami bywają próby radzenia sobie ze zwykłymi sprawami codzienności, kiedy gdzieś głęboko w zakamarkach umysłu wciąż przechowywane są traumy przeszłości. Nie zawsze można sł...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Odgłosy ciszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat