Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych

Anna Kamińska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Anny Kamińskiej, autorki bestsellerowej Simony — jednego z największych hitów wydawniczych roku. Czternaście opowieści o trudnych, ale ważnych spotkaniach, o poszukiwaniu najbliższych oraz o podróży w głąb siebie. Prawdziwe historie kilkunastu adoptowanych niegdyś bohaterów, którzy po latach decydują się odnaleźć swoje rodziny biologiczne. Księgowa, artysta malarz, dyrektor dużej firmy, pedagog i inni. Jedni o swojej przeszłości dowiedzieli się od rodziców, niektórzy przypadkiem, inni od „życzliwych” znajomych lub złośliwych kolegów z podwórka. Wszyscy, chcąc poznać prawdę o sobie, postanowili stawić czoło lękowi i ruszyć na spotkanie z nieznanym. Efekty opisanych wyprawy okazują się różne — Kuba zaczyna inaczej malować, Ania postanawia walczyć z bulimią, Tomek nareszcie jest szczęśliwy, a Patrycja boi się odnalezionej siostry kryminalistki. Jedni silnie wiążą się z rodziną biologiczną, drudzy dopiero poznawszy swoich krewnych, potrafią docenić wartość miłości, którą otacza ich rodzina adopcyjna. I choć każda z tych historii jest wyjątkowa, to wszystkie niezwykle przejmujące.
Data wydania: 2016-05-19
ISBN: 978-83-08-06160-2, 9788308061602
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 324
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Anna Kamińska Anna Kamińska
Urodzona w 1980 roku w Polsce (Żyrardów)
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutki...

Pozostałe książki:

Simona Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Halina. Dziś już nie ma takich kobiet Uranova Miastowi Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja Droga do raju Odnalezieni Prawdziwe historie adoptowanych Białowieża szeptem Marek Jackowski. Głośniej! Java Kurs podstawowy Microsoft Windows Vista Miłość na Szmaragdowej Wyspie Podstawy obsługi komputera Powieść krok po kroku Praktyczna kosmetologia krok po kroku
Wszystkie książki Anna Kamińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2021-03-29
6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

''Świadomość tego, kim się jest, daje możliwość zrozumienia własnego postępowania [...]. Matka biologiczna dała mi wprawdzie życie, ale cała reszta przyszła od mamy adopcyjnej''

Czasami tak pół żartem pół serio powtarzam że więzi rodzinne są przereklamowane. Jednak jak się okazuje po przeczytaniu tej pozycji, stwierdzam że więzi rodzinne są jak najbardziej, serio. Długo zastanawiałam się co napisać na temat tej książki, analizowałam i przemyśliwałam różne te opowiedziane historie. Odpowiedzi na moje pytania pozostały jednak nieznane. Nie jestem adoptowana, więc pewnie nie potrafię wejść w skórę takich ''niepełnych'' (tak niektórzy sami siebie nazywają) ludzi.
Nie potrafię poczuć, tego co czuje ktoś adoptowany, ale z drugiej strony, nie potrafię sobie wyobrazić, że mogłabym większość swego życia, przeżyć bez mojego rodzeństwa.

Książka jest niewątpliwie bardzo ciekawa. Atrakcyjności literackiej dodają jej też zdjęcia, w dużej ilości. A ja wprost uwielbiam takie oglądać. Są to zdjęcia stare, naprawdę stare, czarno białe, a nie tylko ''stylizowane'' na stare. Piękne zdjęcia ludzi których w większości nie ma już na świecie, a są na tych kropelkach tamtejszej teraźniejszości. Sugeruję jednak czytać tę pozycję powoli i najlepiej po jednej, dwie historie. Jeśli się czyta więcej na raz, może się czytelnikowi nieźle namieszać.

Mogą się mylić, ci podwójni dziadkowie i rodzice, rodzeństwo, odnajdywane w różnych odstępach czasu, a nawet i imiona, czę...

× 13 | link |
@Asamitt
2023-12-30
8 /10
Przeczytane Polscy autorzy # Wyzwanie z Kanapy'23 Literatura faktu/Reportaż ✈ Wymienione/Sprzedane

Publikacja Anny Kamińskiej traktuje o dorosłych osobach, które w dzieciństwie trafiły do adopcji, a jako dorosłe postanowiły odszukać swoją rodzinę biologiczną. Poznajemy koleje losów kilkunastu osób, gdzie historie niektórych zazębiają się z innymi, tworząc pokruszony obraz rodzeństwa odnajdujących się po kilkudziesięciu latach, bądź dopiero poznających się jako dorosłe osoby, jedynie przeczuwających, że gdzieś tam jest jeszcze ktoś dla nich bardzo ważny.

Jedni przyjmują tę wiadomość bez większych emocji, inni mają lekkie kłucie w sercu, bo zawsze podskórnie coś tam czuli. Niektórzy odczuwają lekki zawód, ze dowiedzieli się późno albo, że to ktoś obcy im o tym "doniósł". Różni ludzie - różne reakcje.

Występujący w książce adoptowani nie są wyjątkowymi czy znanymi osobami. Po prostu zdecydowali się podzielić swoimi przemyśleniami i emocjami związanymi z poszukiwaniem biologicznych rodzin. Znamienne jest to, że nawiązują bliższe więzi nie z matką czy ojcem biologicznym, ale swoim rodzeństwem. Zawsze czuli, że jest ktoś jeszcze w ich życiu, działo się to poza ich świadomością, a tak mocno oddziaływało, że gdy już się odnaleźli mogli w końcu odetchnąć, przyszło uspokojenie i radość, poczucie bycia "kompletnym".

"To może wydać się absurdalne, ale nosząc przez lata zdjęcie siostry w portfelu i wiedząc, że ją mam, naprawdę za nią tęskniłem. Dziwne, prawda? Nie znasz człowieka, a o nim myślisz.. i jest to bliski człowiek. Jesteś tego świadom. Bra...

× 2 | link |
@aneta.sawicka05
2022-04-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat