Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989

Justyna Błażejowska
Książka Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989
Książka Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wydane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Autorka powiązała postawy ludzi i ich działalność z wydarzeniami politycznymi. W efekcie powstał portret środowiska, w którym rozpoznajemy bohaterów i rozumiemy motywacje ich działań na tyle, na ile wynikają one ze zgromadzonych materiałów [?] Poznajemy wiele mało znanych faktów. Praca jest pionierska i doskonale udokumentowana. To mikrohistoria jednego niewielkiego instytutu, w którą wpisana jest makrohistoria inteligenckiej opozycji w PRL. Bogactwo zgromadzonego materiału, oryginalność i odkrywczość czynią z tej pracy wybitne osiągnięcie naukowe. prof. dr hab. Włodzimierz Bolecki Autorka zgromadziła i przebadała setki nieznanych materiałów archiwalnych, w tym takie, które uważano za zaginione. Udało się uchwycić ewolucję postaw znaczącej grupy pracowników IBL ? częste u powojennej inteligencji zauroczenie systemem, które z biegiem lat często przeradzało się w rozczarowanie, będące następnie impulsem do coraz bardziej aktywnych zachowań opozycyjnych. Wszystko to, na tle szerokiego kontekstu społeczno-politycznego, obrazuje genezę kształtowania się opozycji w IBL, szczególnie gdy chodzi o prezentację zachowań osób znanych i szanowanych za wkład w walkę o wartości demokratyczne w latach 70. i 80. Jest też tu wiele drobnych wątków, które dobrze charakteryzują trudne czasy PRL i niełatwe ówczesne życie. prof. IH PAN dr hab. Zbigniew Romek Justyna Błażejowska (ur. 1983) Historyk, badacz dziejów najnowszych. Absolwentka Instytutu Historycznego UW. W 2016 r. uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Nauki PAN. Autorka i współautorka książek i około stu artykułów, wydawca zbiorów artykułów i relacji. Za pracę magisterską o drugim obiegu uhonorowana pierwszą nagrodą w organizowanym przez IPN konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny za 2007 r. W 2011 r. nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za książkę ?Papierowa rewolucja. Z dziejów drugiego obiegu wydawniczego w Polsce 1976-1989/1990? oraz do nagrody w Konkursie na Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego za zbiór artykułów przygotowanych razem z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem ?Przez Polskę Ludową na przełaj i na przekór?. W 2017 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego za tom relacji ?Harcerską drogą do niepodległości. Od ?Czarnej Jedynki? do Komitetu Obrony Robotników?. Stanowiąca niniejszą publikację rozprawa doktorska ?Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich PAN w latach 1956?1989? została zgłoszona przez Radę Naukową IHN PAN do Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-64708-37-4, 9788364708374
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Volumen
Stron: 706

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989”- Justyna Błażejowska

Książka Papierowa rewolucja
Papierowa rewolucja Justyna Błażejowska
Drugi bieg wydawniczy PRL, choć stanowił ewenement nie tylko...
Książka Przez Polskę Ludową na przełaj i na przekór
Przez Polskę Ludową na prze... Justyna Błażejowska, Paweł Wieczorkiewicz
Książka prezentuje znane i mniej znane fakty oraz relacje z ...
Książka Ludzie. Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko
Ludzie. Krótka historia o t... Tom Phillips
{}6.9/10
Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś,...
Książka Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn
Hello world. Jak być człowi... Hannah Fry
{}6.8/10
Zdajesz sobie sprawę, że sztuczna inteligencja już teraz po...
Książka O liber mundi do hipertekstu. Książka w świecie utopii
O liber mundi do hipertekst... Andrzej Drożdż
{}9/10
„Od Liber Mundi to hipertekstu” Andrzeja Drożdża to niezwykl...

Cytaty z książki

O nie! Książka Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe