Oppidum Judaeorum

Maria Piechotka, Kazimierz Piechotka
Oppidum Judaeorum
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Oppidum Judaeorum – Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej jest – tak jak poprzednio opublikowane w 2015 roku Bramy Nieba Bóżnice drewniane i w 2017 roku Bramy Nieba Bóżnice murowane – drugim rozszerzonym i uzupełnionym wydaniem książki opracowanej przez tych samych autorów i opublikowanej w 2004 roku. Książka ta jest częścią cyklu poświęconego ponad 800-letniej historii osadnictwa żydowskiego i architektury bóżniczej, które się rozwinęły na obszarze najpierw monarchii piastowskiej, potem królestwa Jagiellonów, Rzeczypospolitej Polski i Litwy, a następnie na tych ziemiach aż do czasów II wojny światowej. Jej tematem jest miejsce jakie zajmowali Żydzi w strukturze społecznej i przestrzennej miast i miasteczek dawnej Rzeczypospolitej od czasu pojawienia się w nich pierwszych osadników żydowskich, potem poprzez burzliwe dzieje tej części Europy aż do zagłady jaką przyniosła II wojna światowa.

Jej pierwsze wydanie ukazało się w języku polskim w serii: Dziedzictwo Kulturowe Rzeczypospolitej dzięki zachęcie i życzliwemu wsparciu m.in. znakomitych polskich historyków, kierowników katedr i zakładów zajmujących się judaistyką polską: p. prof. Jerzego Tomaszewskiego (Uniwersytet Warszawski), p. prof. Józefa Gierowskiego (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), p. prof. Jerzego Kłoczowskiego (Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz p. prof. Marii Boguckiej, z Warszawy, której zawdzięczamy też porady merytoryczne. Redaktorem i zarazem wydawcą tej książki był również historyk p. Janusz Krupski. Od czasu ukazania się pierwszego wydania do chwili obecnej upłynęło 15 lat, w czasie których zainteresowanie historią Żydów w poszczególnych miastach i miasteczkach Europy Środkowo-Wschodniej wśród badaczy w Polsce, a także na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Izraelu znacznie wzrosło. Pojawił się szereg nowych, nieznanych informacji.

Drugie wydanie tej książki, które ukazuje się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, uwzględnia obecny poszerzony stan badań. Liczba i lista prezentowanych w nim miast wybranych w zasadzie nie uległa zmianie, jedynie układ części katalogowej zmieniono z typologicznego na alfabetyczny. Wzbogacono znacznie materiał ilustracyjny, poszerzono treść o informacje dotyczące losów skupisk żydowskich w poszczególnych omawianych miejscowościach w czasie II wojny światowej.
(Z Przedmowy)
Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-942344-4-7, 9788394234447
Wydawnictwo: Tako / Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
Stron: 492
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maria Piechotka Maria Piechotka
Urodzona 12 lipca 1920 roku w Polsce (Kraków)
Maria Kazimiera Piechotka ps. „Marianna”, z domu Huber – polska architekt, łączniczka w czasie powstania warszawskiego, posłanka na Sejm PRL III kadencji w latach 1961–1965 . Dzieciństwo spędziła w Tarnowie, tam w 1938 zdała maturę w szkole sióstr u...

Pozostałe książki:

Bramy Nieba. Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Bramy Nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej Krajobraz z Menorą Oppidum Judaeorum
Wszystkie książki Maria Piechotka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Oppidum Judaeorum aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Oppidum Judaeorum. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl