Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej.

Adam Zamoyski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

O polskich lotnikach, którzy w czasie drugiej wojny światowej z brawurą i determinacją walczyli u boku aliantów, słyszał w Polsce każdy. Chcąc poznać w pełni tę historię, od czasów II Rzeczpospolitej po powojenne losy legendarnych bohaterów – trzeba przeczytać książkę Zamoyskiego.

Studia historyczne, wspomnienia oraz rozmowy przeprowadzone z pamiętającymi tamten czas Polakami i Anglikami dały solidną podstawę opowieści, którą czyta się z dreszczem emocji, ze wzruszeniem i z uśmiechem. Są tu oszałamiające zwycięstwa i powietrzne bitwy – jak w filmie. Są momenty wielkich osobistych dramatów, ale też codzienne życie w obcym kraju – akceptacja i wrogość, przyjaźnie, romanse i miłość.

Dywizjon napotkał liczną formację nieprzyjacielską nad dokami londyńskimi. Dwa hurricane’y natychmiast wspięły się wysoko i zanurkowały niemal pionowo na Niemców. Vincent próbował przyłączyć się do walki, lecz ilekroć zdołał wycelować w niemiecki samolot, ten rozpadał mu się przed oczyma, bo któryś z Polaków był szybszy. Vincent powrócił więc do bazy w Northolt, czuł się stary i zgrzybiały: „Powiedziałem oficerowi wywiadu, że oni naprawdę robią to, o czym mówią, naprawdę!”.

Codziennie nadchodziła lawina gratulacji od sztabu i rządu. Kiedy po raz szósty przyjechał samochód z Downing Street, Kellett poczuł, że ma dosyć; napisał więc w odpowiedzi, że najwłaściwszym wyrazem uznania stałaby się skrzynka whisky. Nadeszła niezwłocznie. 

W przemówieniu na koniec roku szkolnego 1940/1941 przełożona żeńskiej szkoły ostrzegała swoje absolwentki: „I pamiętajcie trzymać się z dala od alkoholu i od polskich lotników”. Wieść głosiła, że nie sposób im się oprzeć.

Data wydania: 2018-08-22
ISBN: 978-83-08-04554-1, 9788308045541
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Historia Europy
Stron: 416
dodana przez: piotr_osowski
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Adam Zamoyski Adam Zamoyski urodził się w Nowym Jorku, a młodość spędził w Londynie. Jest absolwentem uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie studiował historię, filologię francuską i rosyjską. Autor książek i artykułów, głównie na tematy związane z Polską. Często też wypowiada się n...

Pozostałe książki:

Chopin powściągliwy romantyk Paderewski Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008 Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina Chopin: książę romantyków Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871 1812. Wojna z Rosją 1815. Upadek Napoleona i Kongres Wiedeński Last King of Poland Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich Napoleon. Człowiek i mit Phantom Terror Poland. A Traveller's Gazetteer Polish Way Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848
Wszystkie książki Adam Zamoyski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2020-01-06
8 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa 06. Lotnictwo

Książka rewelacyjna. Mnie osobiście zawsze rozbrajały opisy, w jaki sposób polscy lotnicy przedzierali się na zachód i jakich używali do tego metod. W sposób bardzo obrazowy przedstawia losy polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz tło tamtych wydarzeń. Moim zdaniem tylko nieznacznie ustępuje książce Arkadego Fiedlera.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Orły nad Europą. Losy polskich lotników w czasie drugiej wojny światowej.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl