To, jak bardzo święty w sensie mitologiczno-dogmatycznym był pierwszy w dziejach Kościoła papież Polak, Jan Paweł II, może sobie ustalać sam Kościół rzymski. Natomiast egzystencję i dzialalność papieża w kontekście historycznym trzeba ująć z zachowaniem trzeźwego spojrzenia i obiektywizmu - czego jednak nie da się uczynić, będąc sędzią we własnej sprawie. Dlatego do realizacji takiego zadania o wiele lepiej nadają się niezależni znawcy środowiska kościelnego.
Niniejsza książka autorstwa Hubertusa Mynarka, religioznawcy, filozofa i byłego dziekana wydziału teologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, przedstawia wyczerpujący bilans polityki wewnętrznej i zewnętrznej zmarłego papieża, jego polityki finansowej i społecznej, jego doktryny wiary, moralności i seksualności, jego oficjalnej i prywatnej postawy wobec kobiet oraz jego osobowości i procesu jego kościelnej socjalizacji.
Już jako student teologii i świeżo upieczony ksiądz Mynarek spotykał Karola Wojtyłę podczas jego wykładów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od tamtego czasu pozostał uważnym a krytycznym obserwatorem jego kariery aż po wyniesienie na papieski urząd.
»Chcę wyraźnie powiedzieć, że wiele nauczyłem się także i z krytycznych recenzji. W największym stopniu czuję się wzbogacony i pouczony przez wywody Hubertusa Mynarka.« JOSEPH RATZINGER
(Wiara, historia i filozofia, w »Wyżyny«, 61. rocznik, listopad/grudzień 1969, 6. zeszyt, 534.)
»Autor pisze na podstawie osobistych doświadczeń i doskonałej znajomości tematu« DER HUMANIST
»Mynarek przekonuje swoją ludzką uczciwością i niezłomną siłą opisu.« FAZ