Pętla dobrego samopoczucia

Carl Cederstrom, Andre Spicer
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Pętla dobrego samopoczucia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

To książka o tym, jak dobre samopoczucie przekształciło się w obowiązek i obróciło się przeciwko nam. Carl Cederström i Andre Spicer zaprezentowali błyskotliwe studium przymusu dobrego samopoczucia i sposobów, w jakie przerodziło się ono w moralny imperatyw odwracając tym samym naszą uwagę od politycznego i społecznego zaangażowania. Przekonujące i zabawne, a niekiedy przerażające case studies pokazują, że popadliśmy w prawdziwy obłęd, którego wyznacznikami są aplikacje do pomiaru regularności wypróżnień, ilości spożywanych kalorii, aktywności czy długości snu. Autorzy na konkretnych przykładach pokazują, że dyktat dobrego samopoczucia wtłoczył nasze ciała i umysły w machiny kapitalizmu i doprowadził do wzrostu społecznej frustracji, rozpadu zachowań społecznych i narodzin pasywnego nihilisty zatopionego we własnym ciele. Carl Cederström, adiunkt na Uniwerytecie Sztkoholmskim, gdzie zajmuje się teorią organizacji i etyką biznesu oraz prowadzi zajęcia z zarządzania zasobami ludzkimi. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się także filozofia szczęścia. Wykładał na Cardiff Business School oraz na Wydziale Filozofii w The New School for Social Research. Współautor książki Dead Man Working z Peterem Flemingiem oraz książki-wywiadu z Simon Critchley How to Stop Living and Start Worrying. Andre Spicer, profesor Organisational Behaviour w Cass Business School, City University w Londynie. Specjalista w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu, przywództwa, funkcjonowania organizacji i ludzkich zachowań w ich strukturach. Profesor Organization Studies w University of Warwick. Autor wielu książek na temat funkcjonowania korporacji (Contesting the Corporation, Unmasking the Entrepreneur? Understanding Organizations). Jest stałym komentatorem w światowych mediach, jak BBC, CNBC, Channel Four, The Guardian, The Wall Street Journal, The Washington Post, czy The Times. Obecnie pracuje nad książką na temat głupoty w organizacjach.
Data wydania: 2016-09-05
ISBN: 978-83-01-18758-3, 9788301187583
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 155

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pętla dobrego samopoczucia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-28
7 /10
Przeczytane Inspiracje/idee 2017 Posiadam

Lubię książki, które mnie denerwują i zmuszają do wejścia w dyskusję z przedstawianymi tezami. I to właśnie była taka książka - opis okładkowy sugerował, że będzie to krytyka hurra-psychologii każącej być zawsze uśmiechniętym, nieustannie pracować nad sobą, a jeśli w życiu nam coś się nie udaje, to tym bardziej każą nam się uśmiechać i pracować nad sobą, otwierać się na dary wszechświata, być proaktywnym itp. itd. Coś dla mnie, bo mam uczulenie na takie porady.
Pozycja autorstwa Carla Cederströma i Andre Spicera mówi jednak o czymś więcej. Jej dwie główne tezy sprowadzają się do analizy przymusu dobrego samopoczucia, który tak bardzo się rozpanoszył w życiu społecznym, że przestaliśmy go zauważać. Przymus ten jest bezlitosny i zmienia całe ludzkie życie w pracę nad sobą - swoim ciałem, zdrowiem, relacjami, nastawieniem, efektywnością w pracy, nic (chyba) nie uchroniło się przed tym przymusem.
Druga teza mówi, że zrzucenie na jednostkę całej odpowiedzialności za swoją sytuację życiową jest bardzo wygodne dla pracodawców i rządzących, bo zdejmuje z nich obowiązek zapewnienia dobrych warunków pracy i życia. Dzięki temu rządy mogą oszczędzać miliony, a wyciskający siódme poty szefowie mogą cisnąć jeszcze bardziej, bo pozytywnie nastawieni pracownicy jak Bob Budowniczy zawsze dają radę, nie chorują (bo to przecież straty dla firmy), nie są grubi, nie palą papierosów, biegają i chodzą na jogę.
Trochę się momentami autorzy zapędzają w swoich argumentach, ale może ja ma...

× 1 | link |
@rainestrella95
2023-08-13
5 /10
Przeczytane from library public library self-help book

Cytaty z książki

O nie! Książka Pętla dobrego samopoczucia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat