Pierwsze zwycięstwa

Stefan Gnyś
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pierwsze zwycięstwa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Władysław Gnyś – pierwszy polski pilot myśliwski, który we wrześniu 1939 roku odniósł powietrzne zwycięstwo w walce z Niemcami

Jak inni polscy lotnicy, Gnyś wystartował 1 września spod Krakowa, aby powstrzymać niemiecki atak. Walka z liczniejszymi i nowocześniejszymi maszynami najeźdźców była nierówna. Uniknąwszy zestrzelenia przez sztukasy, Władek wracał na lotnisko, gdy trafił mu się niespodziewany łup – dwa bombowce typu Dornier.
Jako doświadczony pilot myśliwski, Gnyś walczył nad Polską, Francją i w bitwie o Anglię. W 1944 roku został zestrzelony nad Francją i rozbił się. Ranny, wzięty do niewoli, uciekł przy wsparciu francuskiego ruchu oporu. Po wojnie wyemigrował do Kanady.

Napisana przez syna, Stefana, barwna biografia Władysława czerpie obszernie z jego dzienników, wspomnień i dokumentów. Została ona także bardzo bogato zilustrowana zdjęciami z rodzinnego archiwum. Opowiada historię Gnysia od dzieciństwa spędzonego na polskiej wsi, przez lata służby w alianckich siłach powietrznych podczas II wojny światowej, aż po symboliczny gest pojednania z niemieckim pilotem, z którym przyszło mu się zmierzyć owego pamiętnego 1 września…
Tytuł oryginalny: First Kills. The Illustrated Biography of Fighter Pilot Władysław Gnyś
Data wydania: 2021-08-31
ISBN: 978-83-66790-97-1, 9788366790971
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Biografia
Stron: 408
dodana przez: Catta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pierwsze zwycięstwa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2021-12-01
7 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa 06. Lotnictwo

Kolejna bardzo ciekawa książka o losach polskiego lotnika z czasów II WŚ za mną. Jej autorem jest syn głównego bohatera. Książka napisana przez "nie profesjonalistę" odbiega pod niektórymi względami od pozycji opracowanych przez zawodowych historyków. Nie są to też wspomnienia pisane w pierwszej osobie, choć z licznymi wspomnieniowymi wstawkami. Mimo tej odmienności, książka ze względu na format postaci jaką był Władysław Gnyś przypadła mi do gustu.

× 3 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pierwsze zwycięstwa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl