Pierwsze zwycięstwo Wojciecha Korfantego

Tadeusz Czekaj
Pierwsze zwycięstwo Wojciecha Korfantego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Korfanty był obiektem szczególnie częstych i niewybrednych ataków. Stanowiło to odbicie pierwszoplanowej roli, jaką odgrywał w ruchu endeckim na Górnym Śląsku. [...] W tym czasie faktycznie ustalał on linię polityczną „Górnoślązaka”. Mimo licznych utrudnień stwarzanych przez przeciwników politycznych nie ograniczał się do działalności dziennikarskiej. Kiedy endecja, nie mogąc organizować własnych wieców, propagowała na łamach „Górnoślązaka” rozbijanie wieców centrowych, Korfanty pojawiał się na nich, dając przykład swoim zwolennikom. Nie pomijał żadnej okazji do bezpośrednich spotkań z wyborcami, a działalność taka dodatkowo utrwaliła jego wpływy wśród mas. Po latach, wspominając te wydarzenia, Korfanty pisał: „Walka polityczna i narodowa, walka wyborcza wrzała w całej pełni. Pisywanie artykułów, bieganie z wiecu na wiec, z posiedzenia na posiedzenie, organizowanie ludu, udzielanie porad wypełniało mi jeden dzień po drugim. Szykany policji, procesy nie ustają, dość powiedzieć, że pod rządami pruskimi byłem coś 70 razy karany za przestępstwa polityczne. Ile godzin spędziłem na przesłuchaniach, ile razy były za mną wysyłane listy gończe, ile grzywien się napłaciłem”.  
Data wydania: 1986
ISBN: 83-7008-017-0, 8370080170
Wydawnictwo: Śląski Instytut Naukowy
Seria: Śląskie Epizody Historyczne
Kategoria: Historia
Stron: 134

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pierwsze zwycięstwo Wojciecha Korfantego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pierwsze zwycięstwo Wojciecha Korfantego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl