Podróże po Syberii

Ian Frazier
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Podróże po Syberii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W swojej nowej, fascynującej książce Ian Frazier, jeden z największych, najbardziej elokwentnych reportażystów naszych czasów, kieruje swoje niezwykle przenikliwe, mądre i pełne empatii spojrzenie na Syberię, olbrzymią, naznaczoną przez historię krainę w azjatyckiej części Rosji, której ponura, osławiona przeszłość stanowi ledwie jeden z setek aspektów składających się na pełen obraz tego urzekającego, zupełnie wyjątkowego regionu świata. W Podróżach po Syberii Frazier z wielka pasją i zaangażowaniem ukazuje nam rolę Syberii w historii - jej znaczenie z naukowego, gospodarczego i politycznego punktu widzenia - dzięki czemu, po lekturze jego książki, jawi się nam ona z całkowicie nowej, intrygująco fascynującej perspektywy. Z ogromnym wyczuciem, niezwykle barwnie i interesująco, Frazier opowiada nam historie najsłynniejszych syberyjskich zesłańców, od tych najbardziej znanych - Dostojewskiego, Lenina (zesłanego dwukrotnie), Stalina (zesłanego kilkakrotnie) - do tych mniej znanych (jak Natalia Łopuchina, zesłana przez carycę Elżbietę za to, że, podobnie jak ona, na balu wpięła sobie we włosy różę!) oraz tych, którzy za czasów władzy sowieckiej cierpieli w syberyjskich obozach niewyobrażalne męki i katusze, i których unieśmiertelnił na kartach swojej powieści Archipelag GUŁag Aleksander Sołżenicyn. Podróże po Syberii to również jedyna w swoim rodzaju kronika Rosji od czasu upadku Związku Radzieckiego, osobista relacja autora z przygód, jakie dane mu było przeżyć wraz z jego rosyjskimi przyjaciółmi, a także, a raczej przede wszystkim, jedyne w swoim rodzaju, dokonane z typowym dla autora ogromnym entuzjazmem i literackim zacięciem, przedstawienie tego, na czym właściwie polega fenomen "wyjątkowości" Rosji - kraju, którego mieszkańcom, mimo ich jakże tragicznej historii, udało się w jakiś tajemniczy sposób zachować pogodę ducha oraz poczucie humoru. Podróże po Syberii zajmą niewątpliwie poczesne miejsce pośród najwybitniejszych dzieł z gatunku reportażowo-podróżniczego XXI wieku.
Data wydania: 2013-11-20
ISBN: 978-83-7943-042-0, 9788379430420
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Podróżnicze
Stron: 712

Autor

Ian Frazier Ian Frazier
Urodzony w 1951 roku w USA (Cleveland, Ohio)
Ian Frazier to amerykański pisarz i humorysta. Napisał historię non-fiction z 1989 roku Great Plains, reportaż podróżniczy z 2010 roku Travels in Siberia, a także pracuje jako pisarz i humorysta w „The New Yorker”.

Pozostałe książki:

Steinberg at the New Yorker
Wszystkie książki Ian Frazier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Podróże po Syberii? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Podróżnicze

Książka dobra, godna polecenia. Pomimo że w wydaniu, które posiadam - Picador - liczy sobie około 500 stron drobnego druku, warta jest poświecenia jej czasu. W dodatku - przynajmniej moje wydanie - zaopatrzone jest w oryginalne szkice autora.
Jest to nie tylko reportaż autora o jego 5 podróżach do Rosji, ale przede wszystkim autorska interpretacja 'duszy rosyjskiej', której, zdaniem autora, nie można wyjaśnić bez odnoszenia się ciągle i przez ubiegłe stulecia do Syberii. Nie będę tutaj snuć streszczeń, bo chciałabym zachęcić do przeczytania samemu, ale zaznaczę, ze zakres rozważań i dogłębnych studiów autora objął wszelkie książki o Syberii, jakie tylko powstały, roczniki statystyczne i szczegóły historyczne, rozmowy z ludźmi i przede wszystkim jego osobiste obserwacje podczas kilku podróży do i przez Syberię i przeciągu kilkunastu lat, co dało autorowi szerokie spektrum obserwacji na temat zmian w Rosji postkomunistycznej w kontekście historii od najwcześniejszych plemion, którą autor dokładnie zna i opisuje.
To co mnie urzekło to sposób prowadzenia narracji - bardzo sensualny, odwołujący się do zmysłów i bardzo szczegółowy. Autor zwraca uwagę na szczegóły, wnikliwie i z ciekawością opisuje ludzi, których spotkał. Często miałam wrażenie, autor ogląda Rosję tak jakby 'przyleciał' z odrębnej galaktyki: wszystko go dziwi, wszystko zauważy, a szczególnie, to co Gospodarze chcieliby ukryć i co wywołuje u nich kłopotliwe milczenie, np. toalety na dworcach albo milczen...

{}× 14 | link |
@kasandra
2013-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Podróże po Syberii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl