Podzwonne dla Instytutu

Bartosz Popadiak
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Podzwonne dla Instytutu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Debiutancka powieść Bartosza Popadiaka zabiera czytelnika do postapokaliptycznego świata, w którym ten, kto panuje nad językiem, dosłownie panuje nad rzeczywistością

Gdzieś na dalekim stepie, wtedy a wtedy lub kiedy indziej, działa Instytut. Prowadzi się w nim intensywne badania nad językiem Y, w którym drzemie niezwykła moc kształtowania rzeczywistości. Codzienność grona profesorskiego i podopiecznych zostaje zakłócona, gdy z Enklawy docierają wieści o nałożonej na Instytut kwarantannie. Mitrowicz, jeden z podopiecznych, wietrzy w tym okazję do małej rewolucji. Wkrótce odkryje, jaką rolę wyznaczono mu w tej opowieści…

Nagroda główna w kategorii epika w I Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”

Bartosz Popadiak bezlitośnie i konsekwentnie, z budzącą szczególny szacunek twórczą samoświadomością, analizuje w swej powieści dokładnie taki język, jaki nas zewsząd otacza, i to w jego najbardziej złowieszczych przejawach. Z jednej strony – jako rytuał wstępu do iluzorycznego i cokolwiek demonicznego, ale przecież jak najbardziej realnego świata prawodawczej elity. Z drugiej – jako narzędzie kreowania ogłupiającej dyskursywnej nadrzeczywistości. Z trzeciej wreszcie – jako impuls wyzwalający nagą (klasową, kolonialną, metafizyczną – zawsze wszak nicestwiącą) przemoc.

(z laudacji jury) 

Data wydania: 2019-10-24
ISBN: 978-83-66359-10-9, 9788366359109
Wydawnictwo: Instytut Literatury, Fundacja Lethe / Animi2
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 248
dodana przez: dustderouver

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Podzwonne dla Instytutu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane przeczytane 2020 Biblioteka domowa

Powieściowy debiut Bartosza Popadiaka „Podzwonne dla Instytutu” zabiera czytelnika w antyutopijną wizję świata przyszłości, w którym władzę opartą na terrorze posiedli wykładowcy: znawcy, badacze i strażnicy języka Y. „Prawdziwą ironią losu jest to, że ten jedyny w swoim rodzaju język, o który toczyły wojny supermocarstwa i który w konsekwencji mógł zmienić losy całego świata, podobnie jak wiek wcześniej bomba atomowa, można było przechowywać jedynie na tak niestałym i zawodnym nośniku jak ludzki mózg. Z tego powodu wykładowcy byli nie tylko nauczycielami, jakich wielu w naszym oświeconym świecie, ale także strażnikami przedwiecznego języka, odkrytego najpóźniej ze wszystkich języków świata, bo zaledwie sto lat temu w okresie wielkiej wędrówki ludów na wschód.”

Świat stworzony przez Popadiaka kręci się wokół Instytutu, miejsca, w którym wybrańcy i ich uczniowie oddani są misji przekazania języka Y kolejnym pokoleniom. Język Y jest językiem elitarnym, dostępnym tylko dla wybrańców, a słowem pisanym posługują się tylko nieliczni. Pozostałym, określanym w książce mianem wieśniaków, przeznaczone są role związane z obsługiwaniem elit. Jest to świat mroczny, pełen sztywnych, niezrozumiałych zasad, strachu, inwigilacji, obcości. Język, chyba najważniejszy element tego świata, tylko w małym stopniu służy komunikacji, jego główną rolą jest utrzymanie władzy przez wybrańców.

Nie jestem fanką fantastyki postapokaliptycznej, chociaż niektóre pozycje gatunku wryły s...

{}× 10 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Podzwonne dla Instytutu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl