Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji

Michael Hebb
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu.

Michael Hebb to współtwórca niezwykle popularnego na Zachodzie ruchu, w ramach którego ludzie - znajomi i nieznajom i- spotykają się przy stole, by rozmawiać o śmierci. Normalnie, tak jak o życiu.
Każda kolacja zaczyna się od wzniesienia przez uczestników toastu za zmarłych, którzy byli dla nich szczególnie ważni, a potem czas na dyskusję:
Gdybyś mógł/mogła przedłużyć swoje życie, to o jak długo?
Jak wygląda dobra śmierć?
Jak chciałbyś/chciałabyś być wspominany/wspomionana?

Takich kolacji odbyło się na całym świecie już ponad 100 tysięcy. W książce Hebb opowiada, co się podczas nich dzieje, dostarcza tematów do rozmowy oraz pokazuje dziesiątki niekonwencjonalnych sposobów na oswojenie śmierci naszej i naszych bliskich.

We wstępie dziennikarka Krystyna Romanowska opisuje, jak wyglądają prowadzone przez nią polskie kolacje ze śmiercią w roli głównej.
Tytuł oryginalny: Let's talk about death
Data wydania: 2019-10-01
ISBN: 978-83-8169-165-9, 9788381691659
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 312
dodana przez: Abigaila

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2021-04-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż

Wcześniej nie słyszałam o takim projekcie, więc publikacji zupełnie nie kojarzyłam z tematyką. Biorąc książkę do ręki miałam wyobrażenie, że oto przede mną otworzą się drzwi do wyzwalania przeróżnych emocji związanych ze stratą bliskich, a sam tytuł potraktuje temat śmierci jako sytuację tak samo nam codzienną jak narodziny, czy choroba. Tymczasem Autor mówi oczywiście o śmierci, ale poprzez kontekst swego projektu “Death Over Dinner” stąd jego książka ma specyficzny charakter. Powiedziałabym,że stanowi rodzaj poradnika, jak rozmawiać o swojej żałobie, często skrywanej latami, bo nie mogła znaleźć ujścia z rożnych względów w momencie pożegnania ważnej osoby. Ale również o przygotowaniach starszych, schorowanych ludzi do pożegnania się i uporządkowania swoich spraw przed śmiercią.
Z jednej strony ważny temat, który oddalamy od siebie maksymalnie, a przecież to wspaniałe móc porozmawiać o ukochanej cioci, która odeszła lata temu, a my wciąż żywimy do niej ciepłe uczucia i chcemy się tymi wypomnieniami podzielić, a tu zderzamy się z odautorskim instruktażem jak zorganizować spotkanie przy kolacji, by w kręgu zgromadzonych każdy otworzył się i opowiedział o skrywanych emocjach. Do tego wszystkiego treść odzwierciedla amerykańskie realia i średnio przekłada się na nasze tradycje. Amerykanie ze wszystkiego potrafią zrobić spektakl, nawet jeśli nazwiemy go terapeutycznym, to nadal będzie mieć ramy spektaklu. To tak jakby zanikła terapeutyczna rola rodziny czy znajomych, z k...

{}× 9 | link |
SP
2020-02-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

 Być może niektórzy czytelnicy znajdą w tej książce inspirację, powód do zmiany, ukojenie, odpowiedź na wiele lęków. W gruncie rzeczy całość jest jednak dość banalna i w sumie dość pusta. Spora część to autopromocja autora Michaela Hebba i jego projektu “Death Over Dinner” biesiadowania przy wspólnie przygotowywanych posiłkach z różnymi osobami i rozmowach o śmierci. W ramach projektu doszło wielu tysięcy spotkań w różnych krajach. Podczas kolacji miały miejsce ważne i intymne wyznania. Książka Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji jest … I tu się zatrzymuję, bo nie wiem, czym jest.
[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/porozmawiajmy-o-smierci-przy-kolacji/ 

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl