Kwestie dotyczące przyszłości Unii Europejskiej stały się bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście zmian politycznych i społecznych w całej Europie, w tym w Polsce i Austrii. Badanie postaw pro i antyeuropejskich staje się kluczowym obszarem analizy, pozwalającym zrozumieć dynamikę społeczeństw europejskich w obliczu wyzwań politycznych, ekonomicznych i kulturowych.
Rozważania zawarte w tej publikacji skupiają się na okresie od 2015 do 2021 roku. Koncentruję swoją uwagę na dwóch istotnych krajach: Polsce i Austrii, które, pomimo odmiennej historii i doświadczeń, mają wiele cech wspólnych. Poprzez analizę artykułów opublikowanych w opiniotwórczych tygodnikach ,,Polityka’’ w Polsce i ,,Der Spiegel" w Austrii, staram się zinterpretować różnorodne postawy obywateli wobec idei wspólnej Europy.
Cezura czasowa, którą wyznaczyłam na potrzeby tej analizy, nie jest przypadkowa. Rok 2015 to czas zmiany w rządzie polskim, gdzie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największy klub parlamentarny w historii III RP. W Austrii, w 2017 roku, wybory wygrała chadecka ÖVP.
Kluczowym celem mojego badania jest zidentyfikowanie tendencji pro i antyeuropejskich oraz zrozumienie głównych czynników kształtujących te postawy. Jakie wydarzenia polityczne, społeczne i ekonomiczne wpływają na percepcję Unii Europejskiej? Jakie są główne narracje przewijające się w polskich i austriackich mediach w kontekście europejskich wydarzeń?. Odpowiedzi na te pytania uczyniłam treścią książki.
W oparciu o metodę analizy treści przekazów medialnych C. Gerbnera, badania koncentrują się na identyfikacji różnic i podobieństw w podejściu politycznych aktorów do kwestii europejskich. Analizuję również rolę mediów w kształtowaniu postaw pro lub antyeuropejskich.
W wynikach analizy treści analizowanych tygodników staram się pokazać złożoność postaw obywateli, ich ewolucję w badanym okresie.
Niniejsza książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o kształt oficjalnego dyskursu partii parlamentarnych na tematy związane z integracją europejską i samą Unią Europejską. Analiza przeprowadzona jest przez pryzmat dwóch płaszczyzn: idei Europy i organizowania Europy (rozumianego jako struktura organizacyjna UE oraz sposób jej funkcjonowania w przyszłości).