Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat

Tim Marshall
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza książka autora światowego bestsellera Więźniowie geografii

W swojej poprzedniej książce Tim Marshall przekonał czytelników, że żeby zrozumieć, co się dzieje na świecie, trzeba spojrzeć na mapę. I chociaż od czasu jej premiery geografia się nie zmieniła, uległ zmianom nasz świat. Tym razem Marshall próbuje zajrzeć w przyszłość i analizuje dziesięć regionów, które będą kształtować globalną politykę. Są to: Australia, Iran, Arabia Saudyjska, Wielka Brytania, Grecja, Turcja, Sahel, Etiopia, Hiszpania oraz… kosmos.

Z tej niezwykłej książki dowiesz się, dlaczego kryzys w Sahelu może wkrótce doprowadzić do kolejnej fali uchodźców do Europy; dlaczego kraje Bliskiego Wschodu nie powinny wiązać swojej przyszłości z ropą; dlaczego wschodnia część Morza Śródziemnego będzie jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów zapalnych w XXI stuleciu; oraz dlaczego kolejne światowe starcie może rozegrać się nie na powierzchni Ziemi, lecz w przestrzeni pozaziemskiej.
Tytuł oryginalny: The Power of Geography
Data wydania: 2021-09-28
ISBN: 978-83-8202-327-5, 9788382023275
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 464
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Tim Marshall Tim Marshall
Urodzony 1 maja 1959 roku w Wielkiej Brytanii
Timothy John Marshall to brytyjski dziennikarz, autor i prezenter specjalizujący się w sprawach zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej. Marshall jest gościnnym komentatorem światowych wydarzeń dla BBC, Sky News oraz gościnnym prezenterem w LBC. ...

Pozostałe książki:

Więźniowie geografii, 12 map które pomogą ci zrozumieć świat Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny
Wszystkie książki Tim Marshall

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świat się zmienia...

20.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Kryzysy międzynarodowe i wojny peryferyjne mają jeden pozytywny skutek – uczą nas geografii”. Od tysiącleci wiadomo, że położenie geograficzne ma znaczenie. Wszelkie warunki naturalne, granice, gleby, warunki atmosferyczne, oraz wiele innych, wpływa na sytuację danego kraju, na arenie międzynarodowej. Przestrzeń i czas od lat są fen... {} Recenzja książki Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2021-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książki Tima Marshalla mają to do siebie, że są niezwykle interesujące i przedstawiające otaczający nas świat. Po pierwszym spotkaniu przy książce 'Więźniowie geografii', już wiedziałam, że będę wypatrywać innych dzieł autora. Marshall pisze w taki sposób, że zaskarbia swoją uwagę czytelnika i znakomicie opisuje, co tylko utwierdza w tym przekonaniu.

"Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat" jest świetną kontynuacją i skupiskiem informacji na temat dziesięciu krajów, w których poznajemy ich całkowitą i szczegółową historię, topografię, kulturę, surowce, ale przede wszystkim wychodzimy poza to, co obecne i analizujemy przyszłość, jaka może w dalszym ciągu kształtować z różnych zakątków nasz świat.

Bardzo przyjemnie czyta się przedmowę od autora, który z fascynacją interesował się naszym krajem.

Każdy na świecie dąży do władzy i własnego celu, a co za tym idzie każde kolejne mocarstwo pragnie powiększać swoje wpływy na świcie. Jednak nic nie jest takie proste, a geografia ma tutaj najwięcej do odniesienia. Jak napisał autor: "Owszem politycy są ważni, ale geografia jest ważniejsza" myślę że tymi słowami zachęcę Was do sięgnięcia po tę intrygującą książkę Marshalla.

{}× 2 | link |
@tomzynskak
2021-09-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Codziennie stajemy się świadkami wydarzeń z całego świata, które w mniejszym bądź większym stopniu odbijają się na naszej społeczności, czy gospodarce. Autor książki „Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat” postanowił zajrzeć w przyszłość i przeanalizować regiony, które według niego będą kształtować globalną politykę. Zabrał nas na wycieczkę po Australii, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Saheli, Etiopii, Hiszpanii oraz co może wydawać się zaskakujące… (albo i nie!) kosmosie.

Widać, że tematyka jaką opisuje autor jest jego pasją, dzięki czemu całość napisana jest dość prosto i ciekawie. Sam uważa, że mapa jest kluczem do przewidywania przeszłości i warto się nad nią pochylić. Według niego politycy są ważni, ale to geografia jest ważniejsza. Dlatego w książce poznajemy topografię, kulturę krajów, ale i rysy historyczne wzbogacone o naprawdę szczegółowe detale, a także politykę. Wraz z autorem analizujemy przeszłość jaka może się wydarzyć.

Na ogromny plus zasługuje przedmowa autora skierowana bezpośrednio do polskiego czytelnika. Wspomina w niej, że w naszym kraju drzemie ogromny potencjał i jeżeli tylko Polska wykorzysta go w odpowiedni sposób to ma szansę na miano jednego z najszybciej rozwijających się państwa na terenie Europy.

Książka ta naprawdę potrafi otworzyć oczy i wytłumaczyć nam, dlaczego wydarzenia z innych krajów oddziałują ...

{} | link |
@aniabruchal89
2021-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe