Potrawa osłów greckich czyli literatura nieco na opak

Rafał Rosół
Książka Potrawa osłów greckich czyli literatura nieco na opak
Książka Potrawa osłów greckich czyli literatura nieco na opak
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

O roli Hamleta marzy niemal każdy aktor, ponieważ daje ona niezwykłe możliwości do zademonstrowania w pełni kunsztu scenicznego. Długie monologi, pełne emocji, uczuć i wątpliwości są rzeczywiście nie lada wyzwaniem. Niestety Hamlet jest tylko jeden i nie wszystkim udaje się spełnić to marzenie, tym bardziej że lata przemijają nieubłaganie, a widzowie raczej oczekują księcia tryskającego młodością. Dla tych, którzy przegapią swój czas, pozostaje jako pewnego rodzaju namiastka rola Poloniusza, który na krótko niejako wciela się w Hamleta. W drugim akcie dramatu odczytuje on bowiem napisany Hamletową ręką list miłosny do Ofelii. W sumie niewiele, ale zawsze coś. Najważniejsze, że w liście tym zamieszczony został także utwór liryczny, co znacznie uwzniośla ową kwestię. W przekładzie Stanisława Barańczaka brzmi on następująco: Nie wierz w bieg słońca przez firmament; nie wierz w żar gwiazd, co w niebie stoją; nie wierz w prawdziwość prawdy samej; lecz wierz bez reszty w miłość moją. Zapyta ktoś: tylko cztery wersy? Ów hiperelokwentny arcyorator obdarza swoją ukochaną jedynie marną fraszką? Czy to godne kochanka? Czy to godne Shakespeare'a? Czy to w ogóle godne historii literatury? Hamlet tłumaczy się w liście, że nie zna się na pisaniu wierszy, ale to zaiste dość kiepska wymówka jak na kogoś zakochanego. Nie ulega przy tym wątpliwości, że Ofelia zasłużyła na kilka zwrotek więcej. Zresztą powyższy utwór nosi w sobie spory potencjał. Hamlet bez większego wysiłku mógłby dodać choćby takie strofy: Nie wierz w niczyje nigdy słowa, co się w poezji piórka stroją, kłamliwa bowiem wierszy mowa... lecz wierz bez reszty w miłość moją.
ISBN: 978-83-63906-82-5, 9788363906825
Wydawnictwo: MAMIKO Apolonia Maliszewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Potrawa osłów greckich czyli literatura nieco na opak aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Potrawa osłów greckich czyli literatura nieco na opak. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe