Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych

Krzysztof Ziołkowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Pamiętam swoją radość oraz powszechną euforię z jaką odbierano okołoziemski lot pierwszego sputnika, jak się wtedy o tym mówiło. Wydawało mi się, że rozumiem znaczenie tego wydarzenia i potrafię docenić jego dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju nauki, a w szczególności astronomii. Ale nawet w najśmielszych marzeniach nie zdołałem wtedy przewidzieć tak wielkiego i szybkiego rozwoju technologii i technik kosmicznych, jaki dziś obserwujemy (…)” – Krzysztof Ziołkowski To pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowe ujęcie problematyki badań Układu Słonecznego metodami technik kosmicznych. Autor prezentuje wszystkie dotychczasowe misje służące badaniu planet, komet oraz planetoid. Dużą zaletą książki jest wskazanie roli polskich naukowców w dotychczasowych badaniach. Dzięki niej dowiesz się m.in.: · jak wyglądały plany pierwszej misji przelotu koło Wenus załogowego statku kosmicznego, · jak przebiegało osadzenie sondy Curiosity na powierzchni Marsa, · skąd wzięły się łuki materii pyłowej w pierścieniu G Saturna, związane z księżycami odkrytymi przez sondę Cassini? Książka „Poza Ziemię…” jest przeznaczona dla każdego, kto interesuje się nie tylko astronomią i astronautyką, ale także pokrewnymi im naukami przyrodniczymi. Każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o otaczającym nas świecie, kto lubi patrzeć w niebo i stara się zrozumieć to, co na nim widzi i komu nie są obojętne zjawiska i wydarzenia zachodzące w przestrzeni kosmicznej i otaczającej nas rzeczywistości. Autor jest stałym współpracownikiem CBK PAN oraz laureatem najwyższego odznaczenia PTA – Medalu Zonna.
Data wydania: 2017-05-12
ISBN: 978-83-01-19227-3, 9788301192273
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 370

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Astronomia_1 Posiadam

Człowiek, w swym niepohamowanym dążeniu do 'dotknięcia' gwiazd, nie może iść na kompromisy z własnymi marzeniami. Jak zaistnieliśmy, jako życie? Czy warunki do jego pojawienia się to cud? Czy jesteśmy bezpieczni na naszej błękitnej kropce? Czy mamy szansę porozmawiać kiedyś z nie-Ziemianami? Co robimy, by uzyskać odpowiedzi na te pytania, to temat książki "Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych" Krzysztofa Ziółkowskiego. Doktor jest chyba najbardziej kompetentną osobą w Polsce, by opisać historię poznawania Układu Słonecznego poprzez wysyłanie sond kosmicznych. Zajmuje się tematem od samego początku tej wielkiej przygody. Dodatkowej atrakcyjności dodaje pracy aktualność, bo stan badań jest doprowadzony do 2016 roku. Sporo jest też opisanych planów, które właśnie teraz się realizują (autor wspomina, że 01.01.2019 sonda New Horizons ma przelecieć w pobliżu planetoidy MU69).

"Poza Ziemię" jest pięknie wydaną książką opisującą blaski i cienie programów kosmicznych. Papier kredowy, ponad setka pięknych kolorowych zdjęć i ludzka pomysłowość wykazana na każdej stronie. To widać od razu. Gdy zaczynamy czytać, w detalach jest jeszcze lepiej. Być może mało kogo interesują szczegóły działania różnych elementów sond, ale jeśli się nad tym zastanowić, mając dobry tekst przed oczami i poznając fakty, finalnie pozostaje zdumienie i podziw dla naszej inwencji. Sondy mają działać precyzyjnie miliardy kilometrów od kontrolera, wzbudzać się po latach uśpienia i zbierać dane...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat