Pożegnanie z ciemnością

William Manschester
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pożegnanie z ciemnością
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dziennik z wojny na Pacyfiku
Jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, utwór literacki poświęcony II wojnie światowej. Odtwarza przebieg olbrzymiej kampanii, w której dowódcy sił amerykańskich, przede wszystkim gen. MacArthur i adm. Nimitz uratowali Australię przed najazdem japońskim i najpierw zatrzymali, a potem wypierali olbrzymie siły tego kraju przez cały ogrom Pacyfiku, z wyspy na wyspę, aż do momentu kapitulacji. Narrator, zarazem bohater i autor niniejszej książki, jako młodziutki sierżant piechoty morskiej sam uczestniczył w tych niebywale krwawych i dramatycznych zmaganiach. Pod koniec wojny, ciężko ranny, wrócił do USA i zrobił tam karierę jako dziennikarz, historyk, biograf Churchilla i MacArthura. Najważniejszym jego dziełem jest jednak Pożegnanie z ciemnością. Ta niemalże powieść, nadzwyczaj osobista, wciągająca i sensacyjna, która niczego nie przemilcza i niczego nie łagodzi, z jednej strony ukazuje męstwo i najgłębszy sens wojny, a z drugiej - jej zło i potworność. Nie pomija przy tym rodzinnych i erotycznych doświadczeń młodego żołnierza, którego perypetie nieraz okazują się dodatkową atrakcją, serią opowieści czasami wręcz groteskowych, a zawsze prowokujących. W książce nie ma żadnej fikcji, niczego zmyślonego. Każda postać, każde miejsce, każde wydarzenie są ściśle autentyczne. Tak przebiegała i dokładnie tak wyglądała opisana w Pożegnaniu z ciemnością, olbrzymia kampania II wojny światowej. William Manchester (1.04.1992 r. - 1.06.2004) Historyk, biograf, dziennikarz, autor 18 książek, które zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Dorastał w Attleboro w Massachusetts. Po śmierci ojca i ataku na Pearl Harbor zaciągnął się do U.S. Marine Corps. Liczył, że będzie walczył w Europie, ale koniec końców znalazł się na Pacyfiku. Służył na Guadalcanal po tym jak Japończycy ponieśli tam klęskę i brał udział w bitwie o Okinawę. Swoje bardzo osobiste doświadczenia wojenne zawarł w książce Pożegnanie z ciemnością. Dziennik z wojny na Pacyfiku. William Manchester zasłynął ze znakomitych biografii słynnych postaci: PORTRAIT OF PRESIDENT, JOHN F. KENNEDY IN PROFILE (1967 R.) THE DEATH OF PRESIDENT: 20-NOVEMBER 25 (1967 R.) THE ARMS OF KRUPP: THE RISE AND FALL OF INDUSTRIAL DYNASTY THAT ARMED GERMANY AT WAR (1968 R.) AMERICAN CESAR: DOUGLAS MACARTHUR 1880-1964 (1978) THE LAST LION: WINSTON SPENCER CHURCHILL: VISIONS OF GLORY, 1974-1932 (1983) THE LAST LION: WINSTON SPENCER CHURCHILL, ALONE, 1932-1940 (1988)

Tytuł oryginalny: GOODBYE, DARKNESS
Data wydania: 2007-01-01
ISBN: 978-83-11-10203-3, 9788311102033
Wydawnictwo: Bellona
Seria: Biblioteka Bestsellerów Bellony
Stron: 480
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

William Manschester William Manschester
Urodzony 1 kwietnia 1922 roku w USA (Attleboro,)
William Raymond Manchester był amerykańskim pisarzem, biografem i historykiem. Był autorem 18 książek przetłumaczonych na ponad 20 języków. Został odznaczony Narodowym Medalem Humanistycznym i Nagrodą Literacką Abrahama Lincolna.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pożegnanie z ciemnością? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Wspomnienia / wywiady Posiadam II wojna - Pacyfik A.D. 2015 II wojna - wspomnienia

Na początku przeżyłem rozczarowanie. Spodziewałem się pełnego dziennika, chronologicznie, tydzień po tygodniu z przeżywanych zdarzeń z okresu II WŚ. Książka ta tym nie jest. Zasugerowałem się podtytułem "Dziennik z wojny na Pacyfiku". Nie chcę wkraczać w kompetencje P. Roberta Stillera, ale utrzymanie dosłownego tłumaczenia słowa "memoir" w moim przypadku lepiej by się zgrało z treścią.
Po wgłębieniu się w treść, okazuje się, że książka jest rewelacyjna. Autor opisuje cały przebieg wojny na Pacyfiku, skupiając się oczywiście na tych epizodach, w których sam uczestniczył, lub w których brali udział jego znajomi. Opisuje również swoje szkolenie na wyspie Parris.
Wspomnienia i opisy batalii czasu wojennego przeplatane są wspomnieniami Autora z podróży, którą rozpoczął w 1978 roku, szlakiem walk Korpusu Marines na Pacyfiku. Odwiedza m.in. Guadalcanal, atol Tarawa, Peleliu, Iwo Jimę i Okinawę. Opisuje, jak zmieniły się te miejsca kilkadziesiąt lat po wojnie.
Wspomnienia, zwłaszcza te wojenne pisane są ostrym językiem, pokazują cały brud wojny, ale również przywiązanie i braterstwo, jakie wywiązują się między towarzyszami broni.

Polecam,szczerze polecam.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pożegnanie z ciemnością. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl