Przenikliwe powietrze, jasny ogień. O materii umysłu.

Gerald M. Edelman
Przenikliwe powietrze, jasny ogień. O materii umysłu.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Co to znaczy mieć umysł, co znaczy mieć świadomość, co znaczy być świadomym? Każdy czasem o tym myśli, lecz do tej pory naukowcy nie chcieli włączyć tych problemów do obszaru swych dociekań. Teraz na scenę wkracza nowa dziedzina: nauka o układzie nerwowym. W zawrotnym tempie zgromadziliśmy znaczną liczbę naukowych faktów o mózgu, co pozwala nam określić w terminach naukowych to, jak widzimy, słyszymy, czujemy. Najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie zaczyna odsłaniać swe tajemnice. Czy mamy prawo przypuszczać, że wiedza ta powie nam cokolwiek o umyśle? Otóż wydaje się, że tak: podobnie jak zrozumieliśmy, w jaki sposób materia powstaje z określonej organizacji rzeczy, powinniśmy odkryć, jak z organizacji materii powstaje umysł. Celem tej książki jest właśnie połączenie tego, co wiemy o umyśle, z tym, czego dowiadujemy się z badań nad mózgiem. Rozważania obejmą bardzo różnorodne tematy: układ nerwowy, komputery, spostrzeganie, język, tożsamość. Postaram się pokazać, jak wiążą się one ze sobą i z problemem świadomości. Nie będę opisywał zasad myślenia czy rozumowania, lecz zajmę się podstawami tych złożonych aktywności. Chciałbym udowodnić, że naukowe wyjaśnienie umysłu jest możliwe.  
Tytuł oryginalny: Bright Air, Brillant Fire. On the Matter of the Mind
Data wydania: 1998
ISBN: 83-06-02690-X, 830602690X
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Stron: 360
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Przenikliwe powietrze, jasny ogień. O materii umysłu.? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Przenikliwe powietrze, jasny ogień. O materii umysłu.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl