Psyche i Eros

Luna McNamara
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Psyche i Eros
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Reinterpretacja znanego i lubianego mitu.

Bóg pożądania zostaje przeklęty i zakochuje się w żywiołowej młodej śmiertelniczce. Jeśli jednak spojrzy ona w jego twarz, klątwa rozdzieli ich na wieki. Napisana z rozmachem powieść przygodowa i historia miłosna w jednym

Według proroctwa królewna mykeńska Psyche poskromi potwora, którego lękają się nawet bogowie. Dziewczyna buntuje się przeciwko społecznym oczekiwaniom wobec kobiet i poświęca się nauce biegłego władania mieczem i łukiem, tak by sprostać swojemu przeznaczeniu.

Psyche rozgniewała jednak Afrodytę, więc bogini miłości wysłała boga pożądania Erosa, by ten obłożył dziewczynę okrutną klątwą. Eros jednak ani myśli wtrącać się w chaotyczny świat śmiertelników. Lecz gdy niespodzianie kaleczy się strzałą przeznaczoną dla Psyche, zostaje skazany na niegasnącą tęsknotę do kobiety, którą utraci, gdy tylko popatrzą sobie w oczy.

Uparta Psyche i zblazowany Eros, złączeni przez los, mierzą się z niewyobrażalnymi wyzwaniami. Muszą się przy tym przekonać, czy klątwa może przerodzić się w coś więcej, nim będzie za późno… rozpoczyna się bowiem wojna trojańska, a bogowie usiłują ich rozdzielić.
Tytuł oryginalny: Psyche and Eros
Data wydania: 2023-11-08
ISBN: 978-83-287-2839-4, 9788328728394
Wydawnictwo: Muza
Stron: 416
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Psyche i Eros miłość zakazana

11.11.2023

Co gdyby znane nam od wieków mity zostały napisane na nowo? Czytalibyście je czy wolicie tylko oryginał? Ja przyznam, że jestem ogromną fanką retellingów i te, na które trafiam, spełniają wszystkie moje oczekiwania. I tym razem, było tak samo. Przedstawiam wam dziś mit o Psyche i Erosie. Współpraca recenzencka wydawnictwo muza. Historia P... Recenzja książki Psyche i Eros

Psyche i Eros

7.12.2023

" [...] Twe dziecię poskromi potwora, co lęk budzi nawet wśród bóstw [...]" Uwielbiam czytać dzieła debiutantów. Tym razem postanowiłam przeczytać pierwszą powieść Luny McNamara pod tytułem "Psyche i Eros". Moim zdaniem jest to udany debiut. Znalazłam tutaj postacie z mitologii greckiej, między innymi Afrodytę i Artemidę. Głównymi bohaterami s... Recenzja książki Psyche i Eros

Opowieść o Psyche i Erosie na nowo przedstawiona

14.11.2023

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się retellingi mitologicznych historii. Autorzy biorą na warsztat znane i mniej znane mity, przekształcając je na swoją modłę, nadając nowego wydźwięku, odkrywając nowe znaczenie. Na fali tej popularności pojawiła się książka "Psyche i Eros" Luny McNamary, którą miałam okazję poznawać przez ostatnie kilka dni... Recenzja książki Psyche i Eros

🦋 Psyche i Eros 🦋

19.11.2023

🦋 Q: Który z mitów jest Waszym ulubionym? 🦋 "- Naprzód, dzielna duszo - mówił. - Ziemia poruszy się wraz ze wszystkim, co na sobie nosicie, by ci pomóc." 🦋 Ostatnim razem do czynienia z mitologią miałam chyba w liceum, choć muszę przyznać, że zawsze bardzo ją lubiłam. Gdy tylko zobaczyłam książkę "Psyche i Eros", która na nowo opowiada o tych ws... Recenzja książki Psyche i Eros

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anmar
2024-02-06
7 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam Przeczytane 2024

Sięgając po książkę nie wiedziałam czego się spodziewać, bo choć mity znałam swego czasu dość dobrze to ten zatarł się w mojej pamięci, a jedyne co zapamiętałam to fakt, że przecież mity z zasady kończą się tragicznie. Więc z jednej strony interesował mnie ten retelling, a z drugiej się go bałam.

Autorka zdecydowała się na szersze przedstawienie czytelnikowi opowieści o przeklętych kochankach. Dlatego poznajemy lody Psyche od momentu, gdy jej ojciec poznał przepowiednię dotyczącą córki, poprzez jej dorastanie. A także Erosa, pradawnego boga, który opisuje powstający świat i waśnie między bogami (można powiedzieć, że książka jest idealną lekturą dla wszystkich fanek romansów z wątkiem różnicy wieku - większej różnicy chyba nigdzie nie znajdą). Oczywiście nie jest to wierne odzwierciedlenie mitów, bo Luna McNamara raz, że dopasowała je do swojej historii, a dwa przedstawiła je w pewien przewrotny sposób. Dlatego nie warto doszukiwać się w książce niezgodności z oryginałem, a raczej czerpać radość z nietypowego spojrzenia na świat starożytny i rolę w nim kobiet.

"Psyche i Eros" to historia miłosna, która zaczyna się klątwą rzuconą przez zazdrosną boginię, która dotknęła niewłaściwą osobę. Czy związek można budować na kłamstwie? Jak wiele można poświęcić, by uniknąć przeznaczenia? Jak daleko posuną się bohaterowie walcząc ze zdawałoby się nieuniknionym losem?

Właściwie od początku zaciekawiła mnie lektura i z zainteresowaniem śledziłam kolejne pocz...

× 6 | link |
@Bookmaania
2023-11-06
9 /10
Przeczytane Przeczytane w 2023 Współpraca Wydawnictwo Muza

Z biegiem lat moja miłość do literatury znacznie wzrosła, a gatunki, które dawno temu przeczytałam i zrobiły na mnie wrażenie obecnie tylko dopełniają smaku. Tak właśnie jest z odbiorem mitologii greckiej, poznane mity mocno zapisały się w mojej pamięci, a sięgając wstecz przypominam sobie jak chciałam więcej, brakowało mi dalszych rozwinięć.
Dlatego radość moja jest ogromna kiedy to powstają powieści na podstawie mitów greckich, niektóre z większym odwzorowaniem inne z lekkimi zmianami, jednak najważniejsze jest to, że mogę przenieść się w ten fantastyczny świat bogów i ich historii.

Kolejną taką historią jest #psycheieros gdzie za sprawą Afrodyty, jej syn Eros przez przypadek doświadcza ukłucia strzałą przeznaczoną dla jej nie przyjaciółki śmiertelniczki niejakiej Psyche. Tak też rozpoczyna się klątwa potęgująca uczucie..

Historię tej dwójki poznajemy z ich perspektywy, mamy przez to głębszy obraz odczuć i doświadczonych emocji. Autorka pisze z lekkością co jeszcze lepiej pozwala nam się zatracić w lekturze. Do tego przedstawienie tej pary bohaterów w trochę współczesnym stylu dodając większej naturalności. Wspaniale wykreowana postać Psyche jako silnej bohaterki literackiej, zdeterminowanej, walecznej i dążącej do pozyskania odpowiedzi.

Obraz miłości i przywiązania.

× 6 | link |
@przyrodazksiazka
2023-11-26
8 /10
Przeczytane

Powiem wam, że im więcej czytam, tym częściej zauważam, że ludzie wymyślają coraz to bardziej nowe połączenia gatunków literackich z dodatkiem wątków psychologicznych. Tutaj niby historia przedstawia losy Psyche i Erosa, ale nie jest to czysta historia. Po pierwsze postacie wysławiają się współcześnie i ich myśli zajmują nasze normalne i czasami codzienne sprawy. Tutaj zaskoczeniem było dla mnie to, że jak postać coś nam opowiadała, to wpierw dużo rzeczy brała pod rozważanie nad tematem, który akurat siedział w jej głowie. Bo mamy tu naprzemienne opowiadania dwóch głównych postaci i każda z nich myśli co może zrobić, przedstawia co aktualnie się u niej dzieje, jak wyglądało to wcześniej, jakie były jej początki i myśli na temat aktualnych wydarzeń. Spodobały mi się opisy narodzin Psyche, której początek nie był łatwy. W tamtych czasach największą władzę dla ojca przynosiły narodziny syna, a tu po wieloletnich staraniach, gdyż jej matka była słaba i chorowita, przyszła na świat dziewczynka. Na szczęście jedno spojrzenie w jej oczy wystarczyło, że wszystkie wcześniejsze złe plany na jej temat gdzieś tam przepadły. Ojciec postanowił zrobić z niej wojowniczkę, najlepszą z najlepszych, kobietę, która będzie potrafiła zrobić wszystko to, czego nauczyłby syna, gdyby go posiadał. W ten sposób stała się kimś więcej, niż tylko kobietą jakich wiele w ich otoczeniu. Następne wydarzenia przedstawiają losy dorosłych już Psyche i Erosa, więc wcześniejsza rozczulająca historia zmienia s...

× 3 | link |
@ewela_czyta
2023-11-05
8 /10

"Przeklęta strzała, spełniwszy swoje zadanie, zniknęła, jakby nigdy jej nie było. Podniosłem oczy i mój wzrok spoczął na pogrążonej we śnie Psyche. Naprawdę sądziłem, że jest po prostu niebrzydka? Nie, była to najpromienniejsza istota, jaką w życiu widziałem pośród bogów czy śmiertelników".

Psyche jest śmiertelniczką, której przepowiedziano, że poskromi potwora. Jej ojciec, król Myken wbrew zasadom pozwala córce szkolić się na wojowniczkę pod okiem Atlanty. Dziewczyna musi świetnie władać mieczem i strzelać z łuku by sprostać swojemu przeznaczeniu. Pewnego dnia nieświadomie naraża się na gniew Afrodyty. Bogini rozkazuje Erosowi by strzelił do psyche zaklętą strzałą na którą nałożona jest klątwa. Zakocha się w najbrzydszym z mężczyzn. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Eros rani się strzałą i zakochuje się w Psyche. Teraz najważniejsze pytanie brzmi, jak przełamać klątwę bogini? Gdyż utraci kobietę kiedy spojrzą sobie w oczy.

Jestem ogromnie szczęśliwa, że mogłam przeczytać tę książkę, która opowiada o wielkiej miłości. Śledzimy historię z perspektywy Psyche i Erosa, mamy bardzo dobry podgląd życia, myśli i uczucia jakimi się darzą. Przez co muszą przejść, z kim walczyć, komu ufać a kogo się bać. To wszystko począwszy od złości, bezsilność, smutku i strachu a kończąc na radości, miłości i spokoju. Podobało mi się to, jak Eros patrzył, działał na Psyche i jak rozwinęła się relacja między nimi. Byłam pod ogromnym wrażeniem liczby wy...

× 1 | link |
@kika160295
@kika160295
2023-11-22
Przeczytane

Jaka mitologia jest wam najbliższa? Mi i siostrze zdecydowanie grecka, więc chętnie sięgamy po jej retellingi, jednak po rewelacyjnej „Klitajmestrze” nasze oczekiwania są naprawdę wysoko. Być może właśnie przez to „Psyche i Eros” nie zrobili na mnie wielkiego wrażenia.

Książka opowiada o bogu pożądania, który w wyniku klątwy zakochuje się w wojowniczej księżniczce. Para nie może spojrzeć sobie w oczy, bo w przeciwnym razie zostaną rozdzieleni na wieki.
Mając takich bohaterów i podstawy do fabuły spodziewałam się gorącego romansu, wielu przeciwności losu, które ostatecznie przezwycięża miłość. I teoretycznie ogólny zamysł otrzymałam, ale mam wrażenie, że zabrakło w tym wszystkim jakiejś prawdziwości i bardziej to wszystko odczytałam niż poczułam.

Eros i Psyche są płascy, papierowi. Dziewczyna bardzo szybko zakochuje się w tajemniczym nieznajomym, nawet go nie widząc i nie zadając zbyt wielu pytań. Perspektywa oczami jej wybranka była dla mnie odrobinę ciekawsza, Eros zadawał sobie wiele egzystencjonalnych pytań, poszukiwał różnic pomiędzy śmiertelnikami, a bogami, szukał sensu w swoim darze.

Samą historię czyta się dosyć szybko i lekko, co na pewno jest zasługą współczesnego języka. Ciekawie i barwnie są przedstawieni znani nam bogowie tacy jak Afrodyta, Eris, Gaja, czy Demeter.
Nie do końca podobał mi się jednak fakt, że autorka bardzo luźno podeszła do innych mitów i pomieszała je ze sobą. Ojciec Psyche jest tutaj bratem Agamemnona i ...

| link |
@paulaczyta
2023-11-08
8 /10
Przeczytane

Czy klątwa rozdzieli ich na wieki?

Przeklęci kochankowie i miłość, która ma za nic nawet sprzeciw Olimpu

Psyche to zwykle, choć silna i piękna kobieta. Z kolei Eros to Bóg posiadający moc nad uczuciami, a konkretnie nad miłością. Wystarczy, aby jego strzała kogoś trafiła, aby ten się zakochał.

Wbrew zasadom Psyche szkoli się na wojowniczkę, a według proroctwa na poskromić potwora. Poświęca więc wiele czasu na naukę i udaje jej się zdobyć zachwyt podczas jednego z turniejów.

Niestety nie podoba się to Afrodycie, która namawia Erosa aby ten strzelił sieją strzała w Psyche, aby ta zakochała się w najbrzydszym mężczyźnie.

Ten plan jednak nie wychodzi tak jak miał. Eros sam się kaleczy swoją strzała i tym sposobem to on ciągle za nią tęsknię, ale nigdy nie może spojrzeć jej w oczy.

Jeśli lubicie mity, ta historia na pewno was zachęcić. Ciekawy, barwny sposób opowiedzenia tego mitu na nowo naprawdę zachwyca i fascynuje. Ukazuje oblicza miłości, przygody na Olimpie i wiele emocji. Bardzo ciekawa książka.

| link |
@tusz_na_papierze
2023-11-09
8 /10

Chyba każdy kojarzy postać ze skrzydłami, która strzelając z łuku wprowadza miłość do serca.

To właśnie Eros, który stał się synem Afrodyty przez różne koleje losu, był pierwowzorem amora.

Ale mało kto wie, że jego własna miłość nie była piękna i jak z bajki.

"Psyche i Eros" to bardzo dobrze napisany retelling znanego greckiego mitu. Miłość miesza się tu z klątwą, obietnica z ciekawością.

Chociaż znam ten mit od dawna to wspaniale było poznać jego kolejną wersję pełną uczuć, emocji, strachu i bólu.

Ci, którzy znają losy Psyche i Erosa będą zadowoleni ze sposobu ukazania tej historii,a ci którzy dopiero będą ją poznawać przepadną i będą z niecierpliwością czekać na finał. I ciekawe czy pamiętacie dlaczego z tą historią kojarzą się motyle...

Wciągająca, emocjonująca i dodatkowo pięknie wydana. Pokazująca siłę charakteru, przyjaźń, miłość, oddanie i ulotność.

| link |
@KazikLec
2024-05-02
2 /10
Przeczytane 2024 Przeczytane, ale jakim kosztem
@canis.luna
2023-12-13
5 /10
@mommy_and_books
2023-12-07
8 /10
Przeczytane
@grazyna.podbudzka
2023-11-30
8 /10
@Galene
2023-11-20
5 /10
Przeczytane Ebooki W poszukiwaniu dobrego romansu
@Wilczekczyta
2023-11-19
6 /10
Przeczytane Przeczytane 2023 Współpraca
@read.my.heart
2023-11-19
7 /10
Przeczytane
@snieznooka
2023-11-17
9 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Psyche i Eros. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl