Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Daniel Kahneman
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

Ta książka ukazuje w nowym świetle wiele ważnych zagadnień. Jakie ma znaczenie dla naszych biznesowych strategii fakt, że przejawiamy niechęć do ponoszenia strat i nadmierną pewność siebie? Dlaczego tak trudno przewidzieć, co zapewni nam szczęście w przyszłości? Skąd się biorą trudności w obiektywnej ocenie ryzyka w pracy i codziennym życiu? Jakie błędy myślowe wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie albo planujemy wakacje? Na te pytania nie da się odpowiedzieć, nie wiedząc, jak oba systemy kształtują nasze osądy i decyzje.

Kahneman wciąga czytelnika do żywej rozmowy o ludzkim myśleniu i pokazuje, kiedy można, a kiedy nie wolno ufać intuicji. Radzi, jak wykorzystać potencjał wolnego myślenia, dzieli się praktycznymi wskazówkami i przenikliwymi spostrzeżeniami na temat wyborów w życiu zawodowym i osobistym.
Dzięki „Pułapkom myślenia" nauczysz się inaczej myśleć o myśleniu.  
Tytuł oryginalny: Thinking, Fast and Slow
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-7278-787-3, 9788372787873
Wydawnictwo: Media Rodzina
Kategoria: Psychologia
Stron: 667
dodana przez: Mirko
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Daniel Kahneman Daniel Kahneman
Urodzony 5 marca 1934 roku w Izraelu (Tel Awiw)
Daniel Kahneman jest profesorem psychologii Uniwersytetu Princeton, a także laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii (2002). Otrzymał ją za swoje psychologiczne odkrycia, które podważyły model racjonalności ludzkich os...

Pozostałe książki:

Pułapki myślenia Szum, czyli skąd się biorą błędy w naszych decyzjach O innowacjach. 10 IDEI HBR O podejmowaniu decyzji. 10 IDEI HBR.
Wszystkie książki Daniel Kahneman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@frodo
2023-03-24
10 /10
Przeczytane 2023

Człowiek istota racjonalna i logiczna? Jeśli tak myślicie to zapraszam do lektury tej książki. Świetna książka i świetnie napisana. Gorąco polecam.

× 5 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane 2019 Inspiracje/idee Posiadam Audiobooki Popularnonaukowe Po angielsku

Wyjątkowo zgadzam się z opisem okładkowym - jest to książka wybitna, przełomowa, rzeczywiście omawia dwa systemy obróbki używane przez umysł, pokazuje pułapki myślenia, w które wpadamy wszyscy i przygląda się pozornie bezsensownym zachowaniom. Dlaczego jesteśmy bardziej skłonni podejmować ryzykowne działania w grupie i wtedy kiedy jest nam źle? Jak pamiętamy nieprzyjemne wydarzenia? Proporcjonalnie do długości ich trwania czy intensywności bólu? Dlaczego umysł świadomy (System 2)jest leniwy i wysługuje się systemem szybkim (pierwszym - tym od stereotypów, uproszczeń i emocji)? I dlaczego, mimo, że byłam książką zachwycona, tak długo zabierałam się do napisania opinii?

Daniel Kahneman dostarcza tak dużej liczby tematów do refleksji i dyskusji, że starczyłoby Robinsonowi i Piętaszkowi na całe lata. Tak właśnie wyobrażam sobie idealną lekturę na bezludną wyspę. Mnóstwo pytań, grzebania w pamięci, obserwowania innych i w końcu kiwania w zamyśleniu głową :)

Rozdziały, które zrobiły na mnie największe wrażenie to te o złudzeniach umysłowych i skrzywieniach poznawczych oraz o doznawaniu swojego życia. Te trzy przeczytajcie koniecznie.

P.S. Zdecydowanie jest to książka do czytania oczami, przy słuchaniu System 2 męczył się, zacinał i nawet w swoim lenistwie kusił, żeby rzucić słuchawkami w kat. Ale lepiej przesłuchać, niż nie znać w ogóle.

× 3 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Ekonomia_psycho-socjologia_3

Książka "Pułapki myślenia" to efekt długoletnich zainteresowań autora intuicyjnymi błędami poznawczymi. Kahneman podaje mnóstwo przykładów błędnych sądów, irracjonalnych wnioskowań. To one stanowią o sile pracy.
Aby w sposób bardziej formalny analizować ludzki umysł wprowadza dwa systemy wnioskowań. Szybki i wolny (str. 31). Kanoniczny przykład konfliktu obu systemów to przypomniany przez Kahnemana eksperyment (znany jako 'Niewidzialny goryl') z liczeniem odbić piłki przez osoby filmowane (system drugi pracuje) i nagłym pojawieniem się goryla na kilka sekund (jego percepcja wymaga systemu pierwszego). Okazuje się, że większość ludzi nawet nie zauważyła goryla!
Początkowe rozdziały (str. 29-142) są w istocie próbą opisania na przykładach działania tych dwóch systemów i pokazania, skąd sie biorą liczne wpadki decyzyjne naszego umysłu. Z reguły system wolny wymaga sporo zasobów i jak nie musi, nie jest aktywowany. A to ma dla nas poważne konsekwencje.

Do opisu tych dwóch systemów w naszym mózgu Kahneman rozważa efekt tzw. torowania (str. 70-81). Podprogowo wzmacnia się w nim pewne klasy pojęciowe, kanalizuje umysł i w efekcie człowiek zachowuje się bardziej przewidywalne dla eksperymentatora. Zapewne jest to jedna z metod używanych przy manipulacjach. Kahneman podaje bardzo ciekawy przykład torowania, gdy studenci trzymający miedzy zębami ołówek byli bardziej skłonni do optymizmu (str. 75).
Kolejne grupy zachowań, nazwane łatwością poznawczą i maszyną poc...

× 2 | link |
@temptershell
2021-02-19
9 /10
Przeczytane

Rozumiem, że wiele osób widząc 600 czy 800 stron odpada na początku, szczególnie, że to nie beletrystyka, a pozycja socjologiczno-ekonomiczna i to nie z tych broszurowych tekstów “jak żyć szczęśliwie” czy pseudopsychologicznych bzdur w stylu potęgi podświadomości/teraźniejszości.
Ta książka nie zmieni życia, nie otworzy trzeciego oka ale pokaże jak postrzegamy świat, co istotniejsze - nie zmieni tego postrzegania, heurystyk i naszych osądów ale przynajmniej będziemy wiedzieć jak kiepsko radzimy sobie z racjonalnym myśleniem.
Dla mnie nie była to ciężka lektura, tak 70% była lekka i przyjemna choć jakieś 30% związana z ekonomią była odrobinę mniej znośna.
Moim zdaniem to istotna lektura, polecam i od zaraz zabieram się na poszukiwania podobnych pozycji.

na skalach:
goodreads: 4,4/5
lubimyczytać: 8,8/10
u mnie: 88/100

| link |
@__Booksayah__
2023-08-04
6 /10
Przeczytane

Końcowo mogę powiedzieć, że mówiła o ciekawych rzeczach, zjawiskach i na pewno w jakiś sposób wpłynęła na moje myślenie.
ALE
czytałam ją baardzo długo; niejednokrotnie prawie zasnęłam; i miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym, tylko zapisanym innymi słowami; a podsumowanie pominęłam, bo było podsumowaniem (więc znowu było to to samo, o czym czytałam już wcześniej). Ważne jest też to, że książka ma już kilka(naście?) lat, więc niektóre przedstawione tu rzeczy, są nieaktualne.

| link |
PA
@pawel_7
2022-12-19
10 /10

Tytuł, który jest w moim top10. Każdemu się wydaje, że jest rozsądnym facetem albo babką. Że kierujemy się rozumem.
Kaleman udowadnia nam, że tak nie jest. Żądzą nami schematy, które ewolucja wdrukowała nam w mózg. Krótko mówiąc - emocje. To co możemy
zrobić to poznać wspomniane schematy i zdawać sobie z nich sprawę. I właśnie dlatego warto przeczytać Pułapki myślenia.

| link |
@Libro
@Libro
2019-12-01
6 /10
Przeczytane Posiadam

Naukowa - po prostu.
Przydatna - na pewno.

| link |
@Marie
@Marie
2018-01-28
Przeczytane

ok

| link |
@19emilka93
2024-10-16
7 /10
Przeczytane
@jordimaslam9
2024-09-28
10 /10
Przeczytane
AL
@AleksandraRK
2024-09-24
7 /10
Przeczytane
JA
@jado67
2024-02-25
6 /10
Przeczytane 2024 rok
HO
@Hortensja
2023-04-20
8 /10
Przeczytane
PZ
@haes82
2022-07-24
9 /10
Przeczytane 2022
@MLB
2021-06-22
6 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat