Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918

Fanny Lamprecht
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wspomnienia Fanny Lamprecht, żony jednego z pionierów przemysłu w Sosnowcu - Paula Lamprechta, z lat 1857-1918. Książka poświęcona przede wszystkim życiu rodziny Lamprechtów oraz Schonów, z której to pochodziła Fanny, ale również można znaleźć w niej opisy wydarzeń i ludzi z terenu dzisiejszego Sosnowca.
Data wydania: 2002
ISBN: 83-915173-7-3, 8391517373
Wydawnictwo: Muzeum w Sosnowcu
Kategoria: Biografia
Stron: 145

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@margota13
2020-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Nie wybrałam oceny REWELACYJNA ponieważ nie chciałabym oceniać jej pod względem literackim. Wartość tej niewielkiej książeczki nie leży bowiem w talencie literackim jej autorki. Jest to skarb historyczny. Istne cacuszko. Bardzo chciałam je kupić ale nie udało mi się. Skorzystałam więc tylko z egzemplarza bibliotecznego. A wewnątrz tego skarbu mamy całą gamę drobiazgów i spostrzeżeń kobiety, która sporą część życia spędziła w Sosnowcu w czasach gdy miasto rozwijało się i bogaciło dzięki rozwijającemu się tutaj przemysłowi. Młoda Niemka wyszła bowiem za mąż za pana Lamprechta, który był jednym z bardziej znanych ludzi na Śląsku. Zanim jednak poznamy jej wspomnienia związane z Sosnowcem, dowiadujemy się wielu ciekawych a mało znanych faktów z życia ówczesnych Niemców. Fanny opisuje swoje dziewczęce lata, pobyt na pensji w Dreźnie, podróże, życie rodziny. Dowiadujemy się w jakie zabawy bawiły się niemieckie dzieci, jakie były życiowe zasady wpajane dzieciom przez rodziców. Fanny opowiada nam też o Polakach, jak ich widzi, jak ocenia, jak im pomaga.Sporo miejsca poświęca też ważnym wydarzeniom historycznym np rewolucja 1905, zamachy, strajki. Dowiemy się też jak wyglądało menu weselne w czasie I wojny światowej. Jest tego całe mnóstwo, widziane oczami kobiety, która przybyła do Sosnowca z dalekiego świata i spędziła tu kawał swojego życia, tutaj wychowała swoje dzieci.Ta książka to perełka dla historii Sosnowca.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl