Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami

Monika Florek-Mostowska
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Znakomici rozmówcy Moniki Florek-Mostowskiej zgłębiają tajniki Wszechświata, przewidują naszą cywilizacyjną przyszłość, prognozują znaczne wydłużenie życia w wysokim komforcie(!), badają ludzką naturę, próbują rozszyfrować meandry ludzkiej fizjologii, seksualności, intelektu, psychiki i duchowości, a jednocześnie pokazują wielkie podobieństwa ludzi i ludzkich społeczności do innych ssaków naczelnych. Książka "Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami" podzielona jest na trzy części. Pokazuje różne aspekty człowieczeństwa i badaczy, którzy z wielkim zaangażowaniem się nimi zajmują. W pierwszym dziale – zatytułowanym Człowiek – twórca cywilizacji – poznajemy zarówno to co nas łączy ze światem zwierząt, a w szczególności ze ssakami człekokształtnymi, jak i to co uczyni nas wśród nich zupełnie wyjątkowymi. Mówią o tym zoolodzy Jane Goodall i Desmond Morris oraz wybitni wizjonerzy kreujący i przewidujący zmiany cywilizacyjne: Ray Hammond, Raymond Kurzweil, Craig Venter, Piotr Stępień i Artur Clark. Ich prognozy obejmują rozwój medycyny i coraz większą ingerencję w żywe komórki, zwiększenie możliwości mózgu, nowe rozwiązania technologiczne, zasiedlanie innych planet i nowy kosmiczny transport. Ray Hammond to najczęściej cytowany futurolog i najlepszy strateg biznesowy w Europie, który w latach 80. przewidział znaczenie i komercyjny sukces Internetu; Craig Venter niekiedy nazywany jest konkurentem Pana Boga, gdyż nie ustaje w wysiłkach stworzenia sztucznego życia, a Raymond Kurzweil przewidział w latach 90. obecną erę smartfonów i okulary rzeczywistości rozszerzonej. O pomyśle windy do nieba mówi, z kolei, Artur Clark twórca 2001: Odysei kosmicznej, którą zekranizował Stanley Kubrick. Najobszerniejszą część książki stanowi Człowiek emocjonalny gdzie pojawiają się rozważania autora słynnego eksperymentu więziennego Philipa Zimbardo o znaczeniu pojmowania czasu, Davida Golemana o inteligencji emocjonalnej i społecznej a także dowiadujemy się o emocjach wśród e-społeczności (J. Hołyst), o pochodzeniu i znaczeniu stresu (R. Sapolsky), o naszej skłonności do agresji i kłamstwa (E. Feindler i R. Feldman) i o próbach ukrywania uczuć i nastrojów (P. Ekman) oraz o tym jak być szczęśliwym (M. Seligman), usatysfakcjonowanym seksualnie w małżeństwie (E. Perel) i jak skutecznie posługiwać się językiem by komunikacja była najsprawniejsza (S. Pinker). Ostatni dział zatytułowany Człowiek myśliciel obejmuje rozmowy z wielkimi przedstawicielami różnych nurtów intelektualnych, którzy m.in. odnoszą się do swojej relacji – lub jej braku – z Bogiem. O zmianach badaniach zmienności poziomu inteligencji mówi James Flynn, o odżegnywaniu się od Boga Richard Dawkins, o swojej „teorii wszystkiego” Steven Hawking (genialny fizyk i bohater hollywoodzkiej produkcji pod tym samym tytułem), o zestrojeniu Wszechświata z Bogiem Michał Heller, o fascynacji Biblią i swoim ateizmie Israel Finkelstein i wreszcie o starożytnych ascetach Ewa Wipszycka.  
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7427-946-8, 9788374279468
Wydawnictwo: DEMART
Seria: Nauka po prostu
Stron: 264
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Ekonomia_psycho-socjologia_1 Biologia_medycyna_1 Reportaże_i_ współczesny_świat

"Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami" to, zgodnie z przedmową, próba nawiązania do legendarnych wywiadów Wiktora Osiatyńskiego. Monika Florek-Mostowska w opiniowanej książce zebrała 23 wywiady, które przeprowadziła z ekspertami - biologami, fizykami, futurologami, historykami i psychologami. Moje ogólne wrażenie z treści rozmów jest mieszane. Ich wspólny mianownik to, zgodnie z tytułem, człowiek i trzy grupy pytań - skąd pochodzi, jaki jest obecnie i dokąd idzie.

Pośród bohaterów wywiadów, pojawiły się znane medialnie osobistości świata nauki: Jane Goodall, Ray Kurzweil, Craig Venter, Piotr Stępień, Arthur Clark, Philip Zimbardo, Steven Pinker, Richard Dawkins, Steven Hawking czy Michał Heller. Chyba te właśnie wywiady wydały mi się najciekawsze (bycie gwiazdą nauki skądś się bierze i do czegoś zobowiązuje). Przykładowo, futurolog Kurzweil ciekawie zrelatywizował i umieścił w odpowiedni kontekście nieuchronne zmiany cywilizacyjne, zbyt często demonizowane w społeczeństwach (str. 60) . Lektura tego wywiadu, poprzez nieszablonowe podejście bohatera do tematu, wydała mi się bardzo niebanalna.

Zostałem mile zaskoczony ciekawymi wypowiedziami kilku nieznanych mi badaczy styku kognitywistyka-psychologia-socjologia, zebranych w rozdziale "Człowiek emocjonalny". Dawid Coleman opisał sens przywództwa, Robert Sapolsky konsekwencje ludzkiego stresu, Robert Feldman uzasadnił mechanizm posiłkowania się w życiu kłamstwem w powiązaniu z ewolucjonizmem, Martin Seligma...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl