Rzeczy

Georges Perec
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Rzeczy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Rzeczy (fr. Les Choses. Une histoire des années soixante) – debiutancka powieść Georges’a Pereca z 1965 roku, za którą otrzymał w tym samym roku Nagrodę Renaudot. Pisarz opowiada historię dwojga młodych ludzi, rozgrywającą się w latach 60. XX wieku – Sylwii (22 lata) i Jerôme’a (24 lata), mieszkających w Paryżu, z wykształcenia psychosocjologów, zajmujących się przeprowadzaniem ankiet. Pochodząc z niezbyt bogatych domów, marzą o zdobyciu bogactwa, a wraz z nim prestiżu i wysokiej pozycji społecznej. W swojej wyobraźni stworzyli już idealny dom, zaplanowali jego umeblowanie i sposób, w jaki będą prowadzić swoje przyszłe życie. Jednak oboje nie robią nic, by zrealizować swoje marzenie; sparaliżowani przez ogrom swoich pragnień, czekają na cud. W ich życiu nie ma głębszych wartości. Dążą oni jedynie do zaspokajania własnych potrzeb i jak najlepszego korzystania z wolności; nie mają żadnych zainteresowań ani pasji z wyjątkiem kina. Nie rozumieją zaangażowania swoich znajomych w kwestię wojny algierskiej i pozostają obojętni. Cenią sobie jedynie leniwe życie bez pośpiechu, spacery, długie posiłki i spotkania z przyjaciółmi. Zdesperowani wyjeżdżają do Tunezji, ale po początkowym zachwycie spowodowanym odmianą w życiu, popadają w stan odrętwienia, bierności i zobojętnienia. Gdy wracają po pewnym czasie do Paryża, decydują się na krok, przed którym dotychczas uciekali – podejmują stałą pracę. W tym celu wyjeżdżają do Bordeaux. Wydaje się więc, że zdobyli to, czego tak długo pragnęli – nareszcie zarabiają wystarczająco dobrze, by móc pozwolić sobie na życie w luksusie. Wsiadając do pociągu, rozkoszują się możliwością podróży w pierwszej klasie. Gdy dostają obiad na firmowej zastawie, oczekują wspaniałej uczty. Jedzenie jednak okazuje się zupełnie bez smaku. „Rzeczy” świetnie zanalizował przyjaciel z OuLiPo, Harry Mathews: „Rozdział pierwszy, opis modnie urządzonego, «idealnego» mieszkania, napisany jest w trybie warunkowym; rozdział ostatni, epilog, w którym Jerome i Sylvie niby to wracają do Paryża, jest od początku do końca w czasie przyszłym. Pomiędzy tymi dwoma «nierzeczywistymi» strefami czasowymi rozciąga się właściwa opowieść w czasach, przeszłym, dokonanym i niedokonanym, i w zdaniach tak po Flaubertowsku nieubłaganych, że jakiekolwiek ich alternatywne wersje trzeba po prostu wykluczyć”. Perec był młodzieńcem uzależnionym od czytania ulubionej powieści, „Wicehrabi de Bragelonne” Dumasa, którą przeczytał niezliczoną ilość razy. W literaturze, albo wręcz w jej formalnej stronie, odnalazł Perec swoistą ojczyznę.  
Tytuł oryginalny: Les Choses. Une histoire des années soixante
Data wydania: 2014-10-02
ISBN: 978-83-63056-17-9, 9788363056179
Wydawnictwo: Lokator
Seria: Seria Potencjalna
Stron: 128
dodana przez: Mirko
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Georges Perec Georges Perec (ur. 7 marca 1936 w Paryżu, zm. 3 marca 1982 w Ivry-sur-Seine) – francuski eseista, pisarz i filmowiec eksperymentalny, zaliczany do grona najważniejszych współczesnych twórców. Członek grupy literackiej OuLiPo. Perec urodził się we Francji w rodzini...

Pozostałe książki:

Człowiek, który śpi Życie, instrukcja obsługi : powieści Rzeczy Gabinet kolekcjonera Kondotier Życie Instrukcja obsługi Literatura na świecie 7-8/2022 (612-613) Literatura na świecie nr 12/1982 (137) Literatura na świecie nr 3/2000 (244) Literatura na świecie nr 4/2001(357) Pamiętam że Podróże zimowe Przestrzenie Samotność Sztuka i sposób zwracania się do kierownika działu z prośbą o podwyżkę Teatr I Urodziłem się. Eseje W albo wspomnienie z dzieciństwa
Wszystkie książki Georges Perec

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Rzeczy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maslowskimarcinn
2024-07-26
7 /10
Przeczytane

„Rzeczy” Pereca zaczynają się jak lektura miesięcznika o najpiękniejszych wnętrzach. Nad otomaną – mapa morska, pod jedwabnym modlitewnikiem – kanapa pokryta jasnobrązowym aksamitem. Trzy półeczki z bibelotami: bryłki agatu, tabakierki, ostrosłup z kryształu. Wszystko „brunatne, rdzawe, płowe, herbaciane”. W łazience – miedziane kurki w kształcie łabędziej szyi, róża w kielichu, srebrny świecznik z abażurem z perłowego jedwabiu… Ale to wszystko „byłoby”. Wznosiłoby się, a nasz wzrok ślizgałby się po. Nawet chodnik ustępowałby przed, a okucia połyskiwałby.
Oto pełen zapis pragnień dwojga dwudziestolatków. Wszystko u nich jest „jakby”.
Sylwia i Jerôme żyją marzeniami o bogactwie i przedmiotach, które będą ich definiować. Zaplanowali już swój dom – wyznacznik luksusu i dobrego smaku. Obraz ich wysokiej pozycji społecznej, klasy i przenikliwości w doborze gustownych, diabelnie ekskluzywnych rzeczy. Chwilowo przeprowadzają ankiety i czekają na dzień, kiedy spełnią się ich marzenia. Oblepieni pragnieniami jak miodem, nie robią nic, by cokolwiek zmienić. Są pozbawieni przeszłości i tradycji, samotni, puści w środku. Ratunkiem ma być wyjazd do Tunezji i mocna dawka egzotyki po francusku. Jednak przyjęcie posady nauczycieli w zabitej deskami wiosce zamiast poczucia wyzwolenia przyniesie klęskę totalną. Tutaj bowiem doświadczą nie tylko pustki duchowej, ale pustki rzeczywistej, która najbardziej im doskwiera.
Okazuje się, że trudno jest egzystencję pr...

| link |
@RIKA
@RIKA
2023-10-30
10 /10
Przeczytane Ulubione

Cytaty z książki

O nie! Książka Rzeczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat