Sekrety kobiet złotnika

Jeanne Bourin
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Sekrety kobiet złotnika
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść, wydana w 1979 r., przenosi nas do średniowiecznego Paryża za czasów panowania Ludwika IX Świętego. Jest rok 1246, w domu złotnika Szczepana Brunela i jego żony Matyldy odbyło się właśnie wesele ich piętnastoletniej córki Floriny, które stanie się zalążkiem wielkich wstrząsów dotykających całą rodzinę. Niczym przez filtr średniowiecznych iluminacji obserwujemy zmieniające się pory roku, chodzimy dawnymi paryskimi ulicami, uczestniczymy w codziennym życiu zamożnej rodziny mieszczańskiej, w pracy, zwyczajach, zabawie, wczuwamy się w wielkie namiętności, dramaty, rozterki i cierpienia. Główną bohaterką powieści jest Matylda, żona złotnika i jego współpracownica, znacznie młodsza od męża, matka sześciorga dzieci. Stara się wypełniać obowiązki przynależne do swojego stanu, lecz przeżywa chwile buntu, nie jest wolna od słabości i wahań. W takich chwilach może liczyć na wsparcie duchowe stryja, kanonika z Notre-Dame. Drugą pierwszoplanową postacią jest jej córka Florina, którą poznajemy jako radosną i olśniewającą pannę młodą z ufnością spoglądającą w przyszłość... Znana mediewistka Regine Pernoud, autorka wielu wybitnych książek, m.in. „Kobieta w czasach wypraw krzyżowych”, „Kobieta w czasach katedr”, „Ryszard Lwie Serce”, „Inaczej o średniowieczu”” tak pisze w przedmowie: „Powieść Jeanne Bourin sprawia historykowi rzadką przyjemność, przedstawia bowiem obraz średniowiecza, który zrywa z tradycyjnym widzeniem tego okresu przez pisarzy (nie mówiąc już o dziennikarzach!).(…) To bardzo dziwne, że przyjęliśmy uważać, iż spośród sześciu tysięcy lat, tyle ile liczy historia człowieka, jedno tysiąclecie od piątego do piętnastego wieku wydało na świat jedynie potwory i nieokrzesanych ludzi, stworzenia niedożywione, niedorozwinięte i ograniczone umysłowo. To, że w tym samym okresie powstały takie cuda, jak Mont-Saint-Michel, portal z Reims, poezja trubadurów i romanse rycerskie nie przeszkodziło w legendzie ciemnego średniowiecza, ciemnej plamy w historii człowieka – legendzie starannie podtrzymywanej na wszystkich stopniach edukacji od szkoły podstawowej do uniwersytetu (który przecież został powołany do życia w tamtych ciemnych wiekach!) (…) Czytelnik może być zaskoczony: nie tak nauczono go wyobrażać sobie życie w XIII wieku”.
Data wydania: 2013-06-20
ISBN: 978-83-7392-433-8, 9788373924338
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Cykl: Sekrety kobiet złotnika, tom 1
Stron: 478

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mężczyźni rządzą światem, a nimi kobiety

24.07.2013

Jeanne Bourin to autorka powieści, które cieszą się we Francji dużą popularnością. Jej historyczne wykształcenie i zamiłowanie do wieków średnich doprowadziły do wydania najsłynniejszej książki w dorobku literackim tej pisarki pt.: "Sekrety kobiet złotnika", która doczekała się również francuskiej adaptacji telewizyjnej. Dzięki oficynie literackiej... Recenzja książki Sekrety kobiet złotnika

Sekrety kobiet złotnika

26.09.2013

Zbliża się ślub najstarszej córki złotnika Szczepana Brunela. Rodzina szykuje się na to wielkie wydarzenie, nikt nie spodziewa, że stanie się ono początkiem serii nieszczęść i tragedii. Kuzyn pana młodego rozpala burzę namiętności w żonie złotnika, a sam zakochuje się w świeżo upieczonej mężatce. Usiłuje ją uwieść, pod siłą jego naporu dziewczyna s... Recenzja książki Sekrety kobiet złotnika

Moja opinia o książce

Opinie

@basiaa
2013-07-05
10 /10
Przeczytane

"Sekrety kobiet złotnika" to dość obszerna powieść osadzona na tle XIII -wiecznej Francji za czasów panowania Ludwika IX. Główni bohaterowie to rodzina poważanego złotnika.W szczególności śledzimy tu losy kobiet. Powieść tę czytało mi się znakomicie.Przeczytałam , a w zasadzie "pochłonęłam"ją w ciągu 2 dni. Doskonała książka.Polecam !

| link |
@ederlezi
2013-09-26
10 /10
Przeczytane
@malutka_ska
2013-07-24
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sekrety kobiet złotnika. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Burzliwe lato
Burzliwe lato
Jeanne Bourin
Akcja drugiej części Sekretów kobiet złotnika toczy się od czerwca do września 1266 roku. Głównymi b...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl