Śląsk a insurekcja kościuszkowska

Henryk Kocój, Zdzisław Janeczek
Książka Śląsk a insurekcja kościuszkowska
Książka Śląsk a insurekcja kościuszkowska
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Kościuszko zajęty pościgiem za Denisowem nie wiedział, że Favrat otrzymał 31 maja ze Śląska pismo nakazujące rozpoczęcie ataku na polskie pozycje. Dowódca pruski wstrzymał się jednak od podjęcia szybkich działań rozstrzygających z przyczyn politycznych. Oczekiwano w każdej chwili przybycia Fryderyka Wilhelma, któremu z łatwością podporządkowałby się gen. Denisow. Poza tym gen. Favrat chciał królowi „pozostawić chwałę przewidzianego zwycięstwa”. Naczelnik tego nie przewidział. Jego służba wywiadowcza nie wiedziała nic ani o stanie liczebnym sił przeciwnika, ani o koncentracji armii pruskiej pod Żarnowcem, nie mówiąc już o przesunięciu w końcu maja magazynów i piekarń bezpośredniego zaopatrzenia o 12 kilometrów na południowy zachód od Katowic i Bytomia do Mikołowa. Polacy nie wiedzieli, że w Bytomiu Prusacy „parkowali ściągnięte z twierdz śląskich ciężkie moździerze i rozlokowywali tabor artyleryjski”. Przygotowali także liczne podwody i szpital wojskowy. Z Poznania do Częstochowy bliżej terenu operacyjnego przeniesiony został Feld-Kriegskomissariat. Zwiększono zakupy artykułów żywnościowych dla armii na targach w Bytomiu. Ponieważ te ostatnie nie były w stanie zaspokoić zapotrzebowania, do bytomskich magazynów „musiano bydło z Koźla przyprowadzić”. Uzupełniono także zapasy w Częstochowie. W końcu maja oddziały pruskie operowały w rejonie Krakowa „przy drodze na Bieruń”. Wreszcie 3 czerwca przybył Fryderyk Wilhelm II i stanął w Woli Libertowskiej pod Żarnowcem. Jednocześnie następca tronu udał się z rozkazami do korpusu gen. Bonina.  
Data wydania: 1986
ISBN: 83-7008-019-7, 8370080197
Wydawnictwo: Śląski Instytut Naukowy
Seria: Śląskie Epizody Historyczne
Kategoria: Historia
Stron: 276

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Śląsk a insurekcja kościuszkowska? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Śląsk a insurekcja kościuszkowska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}