Śmieci

Derf Backderf
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Śmieci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Co tydzień wystawiamy przed dom kubeł ze śmieciami, a po jakimś czasie jego zawartość w magiczny sposób znika. Ale wbrew temu, co może nam się wydawać, nie ma w tym nic nadnaturalnego. Śmieci, kolejne po obsypanym deszczem nagród „My Friend Dahmer” dzieło Derfa Backderfa, to swoista oda do najbardziej gównianego ze wszystkich zawodów – fuchy śmieciarza. To opowieść o wybuchowych przygodach dwudziestokilkulatków zawodowo zajmujących się sprzątaniem z ulic niekończących się stosów odpadów. Trójce naszych bohaterów przyjdzie zmagać się z małomiasteczkową biurokracją, paradą dziwaków, palącym upałem (latem) i mroźnymi śnieżycami (zimą). Śmieci to czysta fikcja, ale oparta na osobistych doświadczeniach Derfa. Autor w komediową opowieść pełną cuchnących koszy na śmieci oraz wybuchających worków z odpadami wplótł informacje o pochodzeniu i losie rzeczy, które wyrzucamy na śmietnik. To wstrząsająca wiedza. Drogi Czytelniku, zapraszamy cię na pakę śmieciarki Betty, którą – z Derfem u boku – wyruszysz w podróż po przepastnym i tajemniczym świecie odpadków. Śmieci to przezabawna opowieść, przy której żołądek nie raz podejdzie ci do gardła, gwarantująca zdrową porcję śmiechu i zdumienia. Porywająca oda do śmierdzących realiów codziennego życia. „Publishers Weekly” Amerykański sen sprowadza się do tego, żeby jak najszybciej przerobić wszystko na śmieci. Russell Baker Derf Backderf – autor obsypanej nagrodami historii „My Friend Dahmer” i laureat prestiżowej nagrody im. Roberta F. Kennedy'ego w kategorii komiksu politycznego. Jego paski komiksowe z cyklu „The City” przez blisko 25 lat ukazywały się na łamach ponad 140 niezależnych tytułów prasowych. Obecnie mieszka w Cleveland w stanie Ohio.
Data wydania: 2017-09-07
ISBN: 978-83-8097-051-9, 9788380970519
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Komiks
Stron: 240

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Śmieci? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-26
7 /10
Przeczytane Rozrywka Komiks

"Śmieci w swej pierwotnej postaci stanowiły serię wpisów do pamiętnika ilustrującego moje doświadczenia z pracy śmieciarza w latach 1979-1980."

Komiks napisany z własnego doświadczenia i ukazujący koszmarną prawdę: śmieci nie są segregowane, wszystko wywala się na jedną kupę lub wywozi do krajów trzeciego świata, nikt nad tym nie panuje (jako niedościgniony przykład jest pokazana na jednym obrazku Skandynawia, gdzie buduje się ekologiczne spalarnie śmieci, wykorzystujące uzyskaną z tego procesu energię w energetyce). I tak już od 100 lat (od 1919 istnieją w USA samochody-śmieciarki), tylko śmieci jest coraz więcej. Bohater komiksu, być może porte-parole autora, wcale nie traktuje pracy poważnie: jako pracownik wyrzuca na zwykłe śmietnisko odpady niebezpieczne, nieodpowiedzialnie zachowuje się za kierownicą, narażając miasto na straty a następnie...zostaje brygadzistą. Poprzez komiks pokazuje też korupcję i wszystkie złe strony życia niedużego miasta w USA (chodzi pp. o Akram, leżące w tzw. "pasie rdzy" na północy, w pobliżu NYC), które właśnie cierpi z powodu kryzysu gospodarczego. Widać to również po śmieciach, bo banki wyrzucają wszystko na ulicę z licytowanych domów i sklepów. Podobał mi się pomysł, padający w tekście, że jeśli ktoś miałby kiedyś wpaść na pomysł postawienia pomnika Wall Street, to powinien on mieć właśnie taką formę: gigantycznej kupy śmieci. Choć to Ameryka, wiele przypomina nasze realia, choć pozornie ustawa śmieciowa miałaby tę kwestię rozwiązy...

| link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Kolejny komiks który mam już za sobą i myślę, że tym razem trafiłem na taki, który poza-pozornie prostą historią przekazuje pewne spostrzeżenia na temat kondycji ludzkości i gdzie w gruncie rzeczy wszyscy zmierzamy. Dziwi mnie że można tyle treści zawrzeć w takiej rysunkowej mieszance.

Nasze życie opiera się przede wszystkim na produkcji różnego rodzaju odpadków, które wyrzucamy, nie zadając sobie trudu aby pomyśleć co się dalej dzieje z takim"odrzutem", W gruncie rzeczy żyjemy po to aby śmiecić-odkryłem sens życia.

Autor w swojej powieści graficznej, bo tak to się szumnie nazywa, doskonale nam ukazał życie w zalewie odpadków, na przykładzie kilku młodych ludzi którzy zawodowo się spełniając sprzątając ulicę, z różnego rodzaju brudów. Trójka bohaterów musi stoczyć walkę nie tylko z bezduszną biurokracją, ale i z różnego rodzaju dziwakami i mętami społeczeństwa. Wszystko to ujęte w komediowym stylu, jednak nic tu nie jest dziełem przypadku.

Twórca za swój komiks dostał komiksowego Oskara i uważam, że warto się z tym dziełem zaznajomić, szczególnie rano, kiedy wystawiamy swoje kosze ze śmieciami, które-jak to ujęto na okładce magicznie znikają. Polecam.

| link |
JA
@jado67
2024-07-25
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmieci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat