Spal pracownię matematyczną… i sam sobie wymyśl matematykę

Jason Wilkes
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Spal pracownię matematyczną… i sam sobie wymyśl matematykę
Książka Spal pracownię matematyczną… i sam sobie wymyśl matematykę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zapomnij o wszystkim, czego nauczono cię na lekcjach matematyki. W swojej książce Spal pracownię matematyczną Jason Wilkes puszcza z dymem tradycyjne podejście do nauczania matematyki, nieodłącznie kojarzące się z odpychającymi podręcznikami. Wilkes skupia się na procesie tworzenia matematyki, dzięki czemu przedstawia tę dziedzinę w sposób, który nie wymaga uczenia się czegokolwiek na pamięć ani wiedzy wykraczającej poza dodawanie i mnożenie. Pokazuje, jak można wymyślić matematykę na nowo, tworząc ją zupełnie z niczego, bez odwoływania się do szkolnej wiedzy. Każdy z nas może sam odkryć matematykę, bez szukania pomocy nauczycieli i będzie ona wolna od niezrozumiałej notacji i pretensjonalnego żargonu. Dzięki temu można ją zrozumieć w sposób intuicyjny – i czerpać z tego przyjemność! Stosując takie niekonwencjonalne podejście, autor prowadzi czytelnika od podstaw arytmetyki do bardziej skomplikowanych zagadnień, takich jak dylatacja czasu w szczególnej teorii względności, czy rachunek różniczkowy i całkowy w przestrzeniach o nieskończonej liczbie wymiarów. Wilkes, niczym najmądrzejszy, najbardziej szalony nauczyciel, jakiego sobie można wymarzyć, zabiera nas na wyprawę do krainy pojęć matematycznych, która całkowicie odmieni naszą opinię o tym przedmiocie. Ukazując piękno i prostotę tej ponadczasowej dziedziny wiedzy, książka „Spal pracownię matematyczną” stawia na głowie wszystko, co wydawało się w matematyce niezwykle trudne, i dzięki temu nagle uświadamiamy sobie, że w istocie matematyka może być naprawdę prosta. Jason Wilkes ukończył studia na kierunkach fizyka matematyczna i psychologia. Obecnie jest związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Santa Barbara. Zajmuje się psychologią ewolucyjną.
Data wydania: 2017-09-19
ISBN: 978-83-8097-239-1, 9788380972391
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 628

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Spal pracownię matematyczną… i sam sobie wymyśl matematykę aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Matematyka_1

Dezynwoltura i kwintesencja matematyczna.

Po raz pierwszy nie wiem, jak napisać opinię, żeby oddać jednocześnie to, co chcę i to, co powinienem. Ponieważ mam świadomość, że na portalu LC dominują osoby, dla których matematyka w systemie edukacji była złem koniecznym, muszę ostrożnie dobierać słowa. Poza tym sam nie wiem, czy eksperyment autora jest genialny, czy wręcz przeciwnie?

Potencjalny kolejny czytelniku - im mniej wiesz z matematyki, tym bardziej książka "Spal pracownię matematyczną...i sam sobie wymyśl matematykę" jest dla ciebie. Tak zakłada autor i generalnie się z nim zgadzam. Jason Wilkes, jak sam pisze, w szkole nie rozumiał i nie znosił matematyki. Postanowił jednak po latach pojąć, czym jest rachunek różniczkowy i całkowy, czyli podstawowy dział analizy matematycznej i główne narzędzie pracy naukowców, niebędących matematykami, w ich zmaganiach z problemami ilościowymi.

Założenie autora, co do wiedzy czytelnika, jest wprost niemożliwie minimalne. By zasiąść do lektury wystarczy umiejętność dodawania i mnożenia. To formalnie prawda. Wymagane są jeszcze dwie rzeczy, które u mnie wywoływały zaciekawienie i zniechęcenie jednocześnie lekturą. Pierwszą jest sumienność w śledzeniu wywodów autora, drugą całkowite pozbycie się posiadanego nazewnictwa matematycznego i symboliki, o czym piszę szerzej w części bardziej technicznej.

Treść książki podzieliłbym na 4 części. Poziom trudności jednostajnie rośnie, choć tak do połowy jest na p...

{}× 1 | link |

Co czytać po książce “Spal pracownię matematyczną… i sam sobie wymyśl matematykę”- Jason Wilkes

Książka π razy drzwi. Szkice o liczeniu, myśleniu i istnieniu
π razy drzwi. Szkice o licz... John D. Barrow
{}8/10
W "π razy drzwi" John Barrow zabiera nas w pasjonującą podró...
Książka Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu
Elastyczny mózg. Kreatywne ... Leonard Mlodinow
{}7.5/10
Żyjemy w czasach, w których zaczynamy coraz lepiej rozumieć ...
Książka Nauka a kreacjonizm. O naukowych uroszczeniach teorii inteligentnego projektu
Nauka a kreacjonizm. O nauk...
{}9/10
W głośnym artykule opublikowanym 7 lipca 2005 roku w "New Yo...
Książka O sztuce
O sztuce E. H. Gombrich
{}9/10
Najsłynniejsza i najpopularniejsza książka o sztuce, wydana ...
Książka Kiedy zmieniają się fakty
Kiedy zmieniają się fakty Tony Judt
{}8/10
Kiedy zmieniają się fakty, zmieniam zdanie. A pan? - John Ma...

Cytaty z książki

O nie! Książka Spal pracownię matematyczną… i sam sobie wymyśl matematykę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe