Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga

"Anonim z XVI wieku"
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga są zbiorem chińskich opowiadań z XVI wieku. Każde z nich to hymn na cześć sprawiedliwości reprezentowanej przez sędziego Baogonga. Jest ucieleśnieniem marzeń o człowieku, który skutecznie walczy ze złem tego świata. Wymierza bowiem sprawiedliwość może nierychliwie, lecz zawsze nieomylnie i nieuchronnie. Wytrwale podąża ścieżkami prawdy o ludzkiej duszy, często z pomocą sił nadprzyrodzonych. To bohater iście uniwersalny, supersędzia na każde czasy.Ponadto XVI-wieczne opowieści ukazują czytelnikowi XXI wieku przekrój chińskiego społeczeństwa, pełen postaci z krwi i kości, od zwykłego chłopa poczynając, a na cesarzu kończąc. Widać bogactwo kraju, jego różnorodność, piękno i ład, który zmącony bywa tylko na chwilę - dzięki sprawiedliwym wyrokom sędziego Baogonga.
Tytuł oryginalny: Long'tu gong'an
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-244-0073-7, 9788324400737
Wydawnictwo: ISKRY
Stron: 228

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-09
5 /10
Przeczytane Klimaty Orientu ✿ Antologie / Zbiory * Własne

Skromnej objętości zbiór dwudziestu opowiadań chińskich należących do kategorii sądowniczej, gdzie w każdym występuje postać o przenikliwym umyśle - sędzia Baogongo. Ze względu na rys historyczny zawarty w książce dający obraz dawnego społeczeństwa, ukazujący relacje międzyludzkie, jak i charakter postępków pozycja warta by do niej sięgnąć. Dostaniemy tu wgląd w odmienny sposób do sprawy niż w rodzimych historiach tego typu.
Jednak utwory chińskie są budowane na tę samą modłę i mogą lekko nużyć. Nie można się tu spodziewać zbyt barwnie opowiedzianych historii, a raczej monotonnego, prowadzonego w utarty sposób, opisywania kolejnych wykroczeń oraz mniej lub bardziej pomysłowego wyśledzenia prawdy przez charyzmatycznego sędziego. Jedynie odmienny charakter przewinień, od lekkich w postaci kradzieży, do niegodziwych czynów jakim będą opisywane tu morderstwa (dokonywane głównie na płci żeńskiej), powoduje, iż dostrzegamy przejście do kolejnej sprawy.
Poza tym jest w nich silnie podkreślony element dydaktyczny. Każda z historii kończy się ukaraniem złoczyńcy, nawet jeśli okaże się nim wysokiej rangi urzędnik czy sam cesarz.

Opowieści o sprawiedliwym Baogongu ukazują dawne wzorce zachowań oraz ówczesne wartości. Są tez zaprzeczeniem istniejących urzędników sprawujących wówczas władzę niemalże absolutną. Często od ludzi niekompetentnych będących obsadzanymi na urzędniczych stanowiskach, mających za zadanie rozstrzyganie sporów, zależało życie nie tyl...

× 5 | link |
@Oazachaosu
2023-03-02
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sprawiedliwe wyroki sędziego Baogonga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl