Sprawiedliwość

Michael Sandel
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Sprawiedliwość
Książka Sprawiedliwość
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czym jest sprawiedliwość? – to dziś na tyle ważne pytanie, że książka Michaela Sandela stała się światowym bestsellerem, sprzedając się w 1,5 mln. ezemplarzy w USA, Europie i Azji. Sandel stawia więcej intrygujących pytań. Jak zorganizować życie społeczne, żeby było sprawiedliwe? Czy kłamstwo jest zawsze naganne? Czy wojsko ma sens, gdy służba nie jest obowiązkowa? Czy współcześni Niemcy powinni przepraszać za Holokaust a Amerykanie za niewolnictwo? Czy państwo powinno zalegalizować związki homoseksualne? A może powinno zdelegalizować instytucję małżeństwa w ogóle? Najsłynniejsza książka Michaela J. Sandela powstała na podstawie popularnych i obleganych przez studentów wykładów, zatytułowanych Sprawiedliwość, które filozof od 30 lat prowadzi na Uniwersytecie Harvarda. Autor prostym przystępnym językiem prowadzi czytelnika przez dylematy współczesnej polityki rozważane z punktu widzenia różnych nurtów filozoficznych. Dla tych, którzy interesują się systemami politycznymi i filozofią, Sprawiedliwość może być świetną powtórką z utylitaryzmu, libertarianizmu, liberalizmu, konserwatyzmu itd. Ale to książka dla każdego, bo porusza tematy, dotyczące nas wszystkich.  
Tytuł oryginalny: Justice. What’s The Right Thing to Do?
Data wydania: 2013-11-28
ISBN: 978-83-63993-74-0, 9788363993740
Wydawnictwo: Kurhaus
Seria: Refleksje
Kategoria: Filozofia
Stron: 368
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sprawiedliwość nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-book Reportaże_i_ współczesny_świat Filozofia_teologia_2 Ekonomia_psycho-socjologia_2

W życiu nikomu nie uda się uciec przed pewnymi problemami, które niejednoznacznie pozycjonując jednostkę w społeczeństwie, dają jej szansę na udział w wielkich odwiecznych debatach. Jednym z takich nierozstrzygalnych zagadnień jest sprawiedliwość, jako wartość budująca sens życia. "Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie?" Michaela Sandela jest ciekawie skonstruowanym głosem w dyskusji o wartościach, dobru, celowości, moralność i użyteczności, które warunkują postrzeganie istoty pojęcia 'sprawiedliwość'.

Książka jest bardzo zgrabnym połączeniem teorii z praktyką. Na szczęście nie jest typowo akademickim filozoficznym dyskursem, który często skupia się zawiłym języku, tracąc kontakt z realnością codziennych dylematów. Sandel posłużył się wybranymi i wciąż żywotnymi teoriami moralności, sprawiedliwości, społecznych umów i wizji budujących pełnię życia, by pochylić się nad rudymentami, które możemy wciąż wywodzić z wielkich i płodnych idei mających źródła w odwiecznych dociekaniach. Arystoteles, Kant, Bentham, Mill czy Rawls byli o tyle warci przytoczenia, o ile ich koncepcje naświetlały, a czasem pozwalały spójnie opisać problemy odniesione wprost do współczesnych bolączek i dysput o wartościach.

Najważniejsze kontrowersje moralne, które rozpalają emocje w przestrzeni publicznej, Sandel rozpatrzył z wielu perspektyw. Sprawiedliwość podziału dóbr, problem promocji mniejszości w dostępie do obleganych kierunków akademickich, wojna i jej komercjalizacja, s...

{} | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Inspiracje/idee 2017 Audiobooki Posiadam

Bardzo brakuje mi w życiu publicznym takich dyskusji – niepowierzchownych i wielowątkowych o sprawiedliwości. Mało co potrafi w nas tak wzburzyć krew jak poczucie niesprawiedliwości, ale różnimy się bardzo w ocenie co jest niesprawiedliwe i dlaczego. Tymi kwestiami zajmuje się Michael Sandel, profesor filozofii na Harvardzie, którego wykłady z filozofii przyciągają tłumy studentów, co samo w sobie jest fenomenem godnym odnotowania. Znam autora z dwóch innych książek, miałam więc nadzieję na intelektualną ucztę.

Autor przedstawia zagadnienie sprawiedliwości w odniesieniu do spuścizny filozofów takich jak Arystoteles, Kant czy Bentham, przykłady jednak pochodzą najczęściej z czasów nam współczesnych i są tak mi bliskie, że dyskutowałam z książką w trakcie słuchania. Czy powinno się ratować prywatne banki pieniędzmi publicznymi? Czy dobrze jest, że istnieją miasta w Indiach z rozwiniętym sektorem usług surogatek, które za jedną ciążę otrzymują więcej pieniędzy niż inaczej zarobiłyby w ciągu całego życia? Czy współcześni Niemcy powinni przepraszać za zbrodnie hitlerowskie, a jeśli nie to czy nie wyrzekają się przynależności do swojej kultury? Czy obowiązek wobec rodaka jest większy niż obowiązek wobec jakiegokolwiek innego człowieka, a jeśli tak, czy to jest sprawiedliwe? Czy polityka wyrównywania szans jest fair? Pytań pojawia się mnóstwo, a co najważniejsze, odpowiedzi na nie nie są wcale proste i oczywiste. Tym bardziej wartościowa jest moim zdaniem ta pozycja – byłob...

{} | link |

Co czytać po książce “Sprawiedliwość”- Michael Sandel

Książka Koniec wiary. Religia, terror i przyszłość rozumu
Koniec wiary. Religia, terr... Sam Harris
{}8/10
Sam Harris proponuje w "Końcu wiary" zaskakującą analizę zde...
Książka Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?
Wojna światopoglądów Czy na... Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
{}8/10
Co było pierwsze, nauka czy religia? Nauka pozwoliła nam odk...
Książka Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem
Nowe oświecenie. Argumenty ... Steven Pinker
{}9.5/10
Moja nowa ulubiona książka wszech czasów. Bill Gates Każdy,...
Książka Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta
Poza słowami. Co myślą i cz... Carl Safina
{}8/10
Chciałem dowiedzieć się, czego doświadczają i dlaczego wydaj...
Książka Prawy umysł
Prawy umysł Jonathan Haidt
{}8.7/10
Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą wspó...

Cytaty z książki

O nie! Książka Sprawiedliwość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe