Strażak. Życie w ciągłej akcji

Waldemar Pruss
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Strażak. Życie w ciągłej akcji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Bohaterowie codzienności, którzy narażają własne życie, aby ocalić setki innych istnień. Ruszają do akcji, nie wiedząc, czy z niej wrócą. Podejmująszybkie decyzje w chwili zagrożenia. Praca strażaka to poświęcenie, które nie zna granic.

Odgłos wyjącej syreny.
Ogień, brud, duszący dym, sadza, krew, ulatniający się gaz, niezidentyfikowane substancje chemiczne, smród spalenizny, płacz, porozrzucane fragmenty pojazdów, fekalia, cierpienie, śmierć.

Jeden wielki bałagan. Obrazy, których nie da się łatwo wymazać z pamięci.
Praca strażaka to nie tylko walka z ogniem. To również między innymi ratowanie życia ofiar wypadków drogowych czy zabezpieczanie terenu działań ratowniczych. W tym zawodzie najważniejsza jest pasja. Bez niej nie uda się długo wytrzymać. Bo to życie w ciągłej gotowości, w ciągłej akcji. To strażacy, pierwsi na miejscu zdarzenia, dają szansę na nowy początek tym, którzy tego potrzebują.

Waldemar Pruss, strażak z kilkunastoletnim doświadczeniem, opowiada o swojej pasji i drodze, często ciężkiej i wyboistej. Pokazuje zaskakujące i nieznane dotąd kulisy tej pracy. Oddaje najbardziej niebezpiecznie i zatrważające akcje, które wyznaczają rytm życia. Zadaje w końcu pytanie: Czy warto było zostać strażakiem?
Data wydania: 2022-09-28
ISBN: 978-83-287-2389-4, 9788328723894
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 256
dodana przez: Catta

Autor

Waldemar Pruss Waldemar Pruss Waldemar Pruss jest byłym oficerem straży pożarnej. Po blisko osiemnastu latach służby, w tym roku przeszedł na emeryturę. Nie oznacza to jednak, że rozstał się z pożarnictwem. Jest członkiem trzech Ochotniczych Straży Pożarnych: w Wągrowcu, Luboniu...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życie w ciągłej akcji

7.10.2022

Strażak-zawód szanowany i doceniany. Nie bez przyczyny od lat cieszy się profesją, która wzbudza podziw u drugiego człowieka. Gasi pożary, bierze czynny udział podczas ratowania ofiar wypadków komunikacyjnych czy ściąga małe kotki z drzew. Taki obraz przez lata utrwalił się w społeczeństwie. Jak jest naprawdę, pokazuje książka Strażak. Życie w cią... Recenzja książki Strażak. Życie w ciągłej akcji

Relacja zawodowego strażaka.

22.10.2022

Czego spodziewałam się po tej książce? Emocji i akcji, którą zapowiadała okładka. Czekałam na historie z życia wzięte i codzienność strażaka, która dla nas jest tak odmienna. Często to, co dla nas jest wypadkiem, czy nieszczęściem - dla tych ludzi jest każdym dniem. Autorem książki jest Waldemar Pruss, zawodowy strażak, który życie ze strażą plan... Recenzja książki Strażak. Życie w ciągłej akcji

@Ferante@Ferante × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Spizarnia_ksiazek
2022-10-02
Przeczytane

"Życie strażaka to bycie w ciągłej gotowości"

Są takie książki, które czytasz dla przyjemności, są też i takie, które poza miło spędzonym czasem naprawdę warto przeczytać.
Taką książką jest "Strażak. Życie w ciągłej akcji".
Zastanawialiście się kiedyś jak ciężka jest praca w służbach ratowniczych i to nie jednokrotnie z narażeniem własnego życia.

Waldemar Prus opisuje nam swoją drogę do realizacji młodzieńczych marzeń, która z czasem stała się jego największą pasją. Towarzyszymy na poszczególnych etapach zdobywania wiedzy jak i kolejnych wyzwań. Zawód strażaka to ciężka praca fizyczna często w trudnych warunkach. To nie tylko gaszenie pożarów, ale ratowanie ofiar z wypadków komunikacyjnych i wyjazdy na różnego typu zgłoszenia.
Ogromnie podziwiam determinację i niesamowitą zawziętość autora, który powinien być inspiracją. Pokazuje że ciężka pracą, poświęceniem możemy spełnić każde marzenie.

Końcówka książki powinna znajdować się w małym paluszku każdego z nas. To instrukcja, w jaki sposób powinno się zachować w sytuacjach zagrożenia życia.

Na tą książkę czekałam szczególnie, jako fanka Chicago Fire oraz 911, która obejrzała wszystkie sezony. Jak widać, życie pisze scenariusze godne najlepszego scenarzysty.

× 2 | link |
@Ferante
2022-10-22
5 /10
Przeczytane

Czego spodziewałam się po tej książce? Emocji i akcji, którą zapowiadała okładka.
Czekałam na historie z życia wzięte i codzienność strażaka, która dla nas jest tak odmienna.
Często to, co dla nas jest wypadkiem, czy nieszczęściem - dla tych ludzi jest każdym dniem.

Autorem książki jest Waldemar Pruss, zawodowy strażak, który życie ze strażą planował już od maleńkiego. Od zawsze fascynował się sprzętem, pracą strażaka i był gotowy do poświęceń. Konsekwentnie dążył do tego, by swój cel zrealizować.
Od samego początku pokazuje swoją drogę, która wielokrotnie wystawiała go na próbę. Wielokrotnie czuł on, że łatwo nie będzie i wymarzony zawód może zostać tylko w marzeniach. Oczywiście OSP to również ważna część Straży Pożarnej w Polsce, ale co innego być zawodowcem. Dlatego nigdy nie zamykał się tylko na tę pierwszą możliwość.

Mnóstwo tu informacji odnośnie sprzętu, struktur działania PSP kilka faktów odnośnie wydarzeń z pracy. Jest to książka idealna dla tych, którzy również fascynują się Strażą i z ciekawości lub patrząc przyszłościowo poszukują informacji z pierwszej ręki.

Jak dla mnie dużo mniej ważna jest znajomość sprzętu, wozów strażackich itp. Stawiałam więcej na typ reportażu, wspomnienia z akcji, których nie da się zapomnieć i przez chwilę chciałam "być" strażakiem podczas normalnego dnia pracy. Niestety tego mi tutaj zabrakło. Mało jest historii, wydarzeń i emocji. Taki zapewne był plan autora, że będzie to profesjonalnie prz...

| link |
@kuszla
2022-12-02
9 /10

Strażak.
Bohater czy zawód?
Ludzie, którzy narażają własne życie, aby ocalić nasze istnienie. Jednak czy tak łatwo jest zostać zawodowym strażakiem?

💙💙💙💙🖤🖤🖤🖤💙💙💙💙

Waldemar Pruss postanowił opisać własną drogę, która często prowadziła przez kręte ścieżki. Jednak hart ducha i marzenia pomogły mu wspiąć się na szczyt.

W reportażu tym możemy poznać proces, na jaki skazani są wszyscy strazacy, chcący ratować ludzkie życie.

Niestety nie wygląda to tak, jak w innych zawodach. Już na samym początku czekają na kandydatów egzaminy, dość mocno segregujące zainteresowanych. Później wymagania piętrzą się, szlifując diamenty, które staną w szeregach Panstwowej Straży Pożarnej.

Autor szczegółowo opisuje procedury oraz opowiada o własnych sukcesach, jak i porażkach. Przybliża perspektywę strażaka, którą często zdarza nam się pominąć. Bo któż z nas patrzy na uczucia ludzi wchodzących do palącego się domu, jeśli sam staje w obliczu zagrożenia?
Zapominamy, że oni są tylko ludźmi.
Czują.

Co mnie zaskoczyło, i o czym nie potrafię nie wspomnieć, to wzmianka o radzeniu sobie z traumatycznymi wydarzeniami. Byłam w szoku, kiedy Autor wspomniał, iż nie przeżywają katuszy, a obraz zwęglonych ciał nie towarzyszy im każdego dnia.
Zastanawia mnie, czy podobny sposób myślenia ma większość strażaków. A może to po prostu szczegół, który uniemożliwiłby mi wstąpienie do szeregu pogromców ognia? Nie wykluczam takiej opcji.

W ...

| link |
@wdrugimswiecie
2022-10-13
8 /10



Dym, ogień krew, smród spalenizny, wypadki drogowe,cierpienie, śmierć. To tylko kilka rzeczy z którymi spotykają się na codzień strażacy państwowej jak i ochotniczej Straży Pożarnej.

Ciągła walka z czasem,żywiołem. Walka by uratować zdrowie i często życie ludzi.
Praca strażaka jest często pasją, silną chęcią ratowania życia i dobytku innych ludzi często ryzykiem stracenia swojego zdrowia.


Jak reagujecie na dźwięk syreny alarmowej w waszych miejscowościach? Nie zwracacie na nią większej uwagi czy tak jak ja od razu zastanawiacie się co się dzieje i czy komuś nie dzieje się bezpośrednia krzywda?

Mając strażaka ochotnika w swoim domu jestem po części częścią jego częstych wyjazdów. Muszę pogodzić się z faktem ,że często nie może być ze mną, ponieważ ratuje życie innym ludziom.

Strażaki wchodzą w ogień z myślą o ratowaniu tego co są w stanie.

Książka Waldemara Prussa jest świetnie napisanym reportażem o marzeniach w młodości, o pierwszych próbach dostania się do straży, jak wygląda poszczególnie dostanie się do wybranych jednostek i organów.

Mamy ukazany progres na przestrzeni lat dotyczący sprzętu ratowniczego, wozów bojowych.

Dodatkowo dowiemy się jakie są różnice między Państwową a Ochotniczą Strażą Pożarną.

Książka w większości opowiada o rzeczach ,które napisałam Wam wyzej ale również mamy część powieści poświęconą zagrożeniom a co najważniejsze jak działać. Wszystkie plusy i minu...

| link |
@ksiazkiagi
2022-09-30
5 /10
Przeczytane 2022 Recenzenckie

W książce "Strażak. Życie w ciągłej akcji" autor dzieli się z czytelnikami swoją drogą w Straży Pożarnej. Opowiada o własnych doświadczeniach - od dziecięcych marzeń, przez nastoletnie hobby, po dorosłą pracę i służbę jako strażak. Poza tym dość szczegółowo opisuje kursy i szkolenia, w jakich brał udział (co akurat było trochę nużące) - to wszystko stanowi prawie połowę książki. Nie zapomina też o akcjach, do jakich jeździł wraz ze strażą pożarną, czy to ochotniczą, czy zawodową. Dodatkowo, na końcu daje też porady związane z bezpieczeństwem i zachowaniem w razie pożaru etc.

Pan Pruss jest naprawdę człowiekiem pełnym pasji, widać, że praca w straży była dla niego nie tylko obowiązkiem do odpracowania, ale też po prostu służbą i hobby. Można mu pozazdrościć samozaparcia, wiedzy, umiejętności, chęci pomocy, czy też chęci do rozwijania się i wprowadzania nowinek do pracy strażaków.

Szkoda jednak, że tak mało jest w tej książce o różnych przypadkach, zdarzeniach, wypadkach, z jakimi autor miał do czynienia, a tak wiele o technicznych aspektach pracy strażaka. Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja osobiście nie jestem ciekawa jak wyglądają różne kursy dokształcające, czy jakimi dokładnie samochodami jeżdżą w danej jednostce, ani też jak wygląda struktura organizacyjna w Straży Pożarnej.

Podeszłam do tej pozycji z dużymi oczekiwaniami i niestety nie czuję, żeby je spełniła. Chwilami się nudziłam przy lekturze, zd...

| link |
@Booklutek
@Booklutek
2023-04-24
10 /10

Wiele osób wciąż ma wizję strażaków siedzących przy stole w remizie, grających w karty lub warcaby, czekających na następny pożar. Te czasy minęły wiele dekad temu. Strażacy wykonują pracę fizyczną, która wymaga od nich noszenia ciężkiego sprzętu, posługiwania się różnymi narzędziami oraz prowadzenia akcji ratowniczych. Sprawność fizyczna jest koniecznością dla strażaków, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki, z którymi spotykają się niemal każdego dnia.

Strażacy są pierwszymi ratownikami, którzy przybywają na miejsce pożaru, wypadku lub innego zagrożenia. Często wchodzą do płonących budynków i innych niebezpiecznych sytuacji, przeprowadzają akcje ratownicze i starają się chronić swoje społeczności przed krzywdą. Bycie strażakiem wymaga zaangażowania w pracę i chęci pomocy w ochronie społeczności.

„W zawodzie strażaka najważniejsza jest pasja. Bez niej nie uda się długo wytrzymać”.

Strażacy są często świadkami katastrofalnych sytuacji, z których część może spowodować utratę życia, co może być dla nich dużym obciążeniem psychicznym. Mogą być pierwszymi, którzy przekażą niepożądaną wiadomość lub wejdą w sytuacje, w których nie będą w stanie uratować budynku lub osoby.

Waldemar Pruss opowiada o własnych doświadczeniach, szczegółowo opisuje swoją służbę oraz akcje, w których uczestniczył. Podaje nam cenne wskazówki i rady jak zachować się w czasie pożaru. Książka dla tych, którzy zastanawiają się, czy wstąpić do ochotniczej straży pożar...

| link |
@wiktoria.wasilewska
2022-10-04
10 /10
Przeczytane

👨‍🚒❤👩‍🚒64/110/2022👩‍🚒❤👨‍🚒

Odkąd tylko zobaczyłam zapowiedź książki "Strażak. Życie w ciągłej akcji" na stronie Wydawnictwa Muza, wiedziałam, że muszę ją mieć i jak najszybciej przeczytać.
Trzy najważniejsze jednostki pomocy, jak wiemy, są to policja, pogotowie oraz straż.
Najwięcej mówi się o dwóch pierwszych, jest mnóstwo filmów i książek na ich temat. Najczęściej pomijana, a przecież równie ważna, jest właśnie straż.
Początkiem książki jest opis kariery Pana Waldemara. Skąd wzięła się pasja, jak trudną drogę przebył zanim wstąpił do jednostki i ile musiał się uczyć.
Jak wyglądała jego pierwsza praca i jak różni się rzeczywistość od fikcji z seriali. Czym różni się życie strażaka w OSP od tej w PSP.
Jak z biegiem czasu zmieniły się wymogi co do kwalifikacji zawodowych, kursy, szkolenia z pierwszej pomocy itd.
Dobijając do brzegu jak każdy z nas mógłby zostać strażakiem OSP oraz PSP.

Najważniejszą lekcją dla mnie był ostatni rozdział, pt. Zagrożenia- jak działać (pożar, wypadki i przypadki).
Czyli jak powinniśmy zachować się, gdy w naszym otoczeniu dojdzie do zagrożenia życia.

Od zawsze alarm syreny strażackiej wywołuje u mnie szybsze bicie serca, a jadące na akcje wozy wyciskają mi z oczu łzy.
Walka z żywiołem nie jest łatwa. Niestety wiele razy każdy strażak doświadcza przegranej. Kiedy nie udaje się uratować człowieka, zwierzęcia czy budynku, które strawiły języki ognia.

Szanowni strażacy, macie mój w...

| link |
ON
@onaczytanoca
2022-11-04
6 /10
Przeczytane

Ostatnio przeczytałam książkę “Strażak. Życie w ciągłej akcji”. Autorem jest Waldemar Pruss, który jest zawodowym strażakiem. Opowiada o tym jak pasja z dzieciństwa stała się jego pracą. Ale też mówi o tym jak wygląda nauka w szkole aspirantów, dzień pracy w PSP.

Przyznam szczerze, że od tej książki oczekiwałam więcej. Miałam nadzieje, że autor skupi się bardziej na stronie praktycznej tej pracy. A tutaj niestety było dużo teorii, np. jak wygląda strój strażaka czy różne rodzaje samochodów. Myślę, że osoby niezwiązane ze strażą sięgną po tę książkę, aby dowiedzieć się jak wyglądają różne rodzaje akcji. Ja chętnie przeczytałabym o bardzo nietypowych akcjach, w których autor miał okazje brać udział. Bo przecież straż wyjeżdża do wielu działań, nie tylko do pożarów.

Ale tak sobie myślę, że dla osób, którzy planują swoją drogę związać ze strażą, zwłaszcza tą zawodową, to ta książka będzie dobrym źródłem informacji. Autor pokazuje jak wygląda rekrutacja do szkoły, później nauka, no i praca, a ta nie zawsze jest taka ciekawa jak to pokazują w filmach i serialach.
Chociaż książkę czytało się naprawdę fajnie i szybko. Widać, że dla autora straż to wielka pasja i po prostu żyje tym. No i bardzo mnie cieszy, że w książce zamieszczone są zdjęcia, czy to z miejsca akcji czy samego autora.
Mam trochę mieszane uczucia co do tej książki, bo po prostu oczekiwałam czegoś innego, ale nie uważam, żebym straciła przy niej czas.

| link |
@izuu_i_ksiazki
2022-10-07
Przeczytane

Kim chcieliście zostać, jak byliście mali?? Ja przez chwilę chciałam byc pilotem, ale raczej szybko się u mnie zmieniało zdanie i nie miałam jednego wymarzonego zawodu😄
Ale pewnie niejedn Pan chciał zostać strażakiem 🚒 Ten zawód brzmi dumnie!

Sięgając po reportaż Waldemara Prussa liczyłam na dużą dawkę akcji. Nastawiłam się,że autor będzie opisywał trudy z jakimi zmagają się strażacy podczas swoich akcji. Ale niestety trochę się zawiodłam. Książka bardziej opisuje jak autor dostał się do służby w straży, na czym ona polega, mamy dużo informacji na temat sprzętu z jakich korzystają poszczególne jednostki itp. Opisów samych akcji jest niewiele. Więc jeśli ktoś stricte na to liczył- tak jak ja, to niestety nie jest to książka tego typu. Myślę, że spodoba się osobom, które chcą bardziej zgłębić temat jak dostać się do służby w straży i co Cię czeka podczas szkolenia.

Na koniec dostajemy kilka praktycznym wskazówek jak postępować w przypadku pożaru- za co duży plus, bo nie każdy wie jak w takiej sytuacji się zachować.

Pozycja jest bardziej ładnie wydana, znajdziemy sporo zdjęć, które dobrze współgrają z tym co opisuje autor. Na szczegolną uwagę zasługuje sam początek książki, w którym poznajemy Pana Waldemara i jego niezłomność w dążeniu do celu.

Za egzemplarz w ramach wymiany barterowej dziękuję @wydawnictwomuza .Współpraca reklamowa.

| link |
@booksdeer
@booksdeer
2022-10-06
7 /10

Strażak - mam wrażenie, że to jeden z najbardziej szanowanych zawodów na świecie. I słusznie 🔥👨‍🚒

Tajniki tego zawodu fascynują mnie w równym stopniu, co innych służby mundurowe. Godzinami mogłabym oglądać Chicago Fire, podziwiając spektakularne akcje gaszenia pożarów. Rzeczywistość wypada jednak trochę inaczej. Co dobitnie udowadnia autor - wieloletni strażak - Waldemar Pruss.

Udowodnił, że praca strażaka to nie tylko widowiskowe, mrożące krew w żyłach gaszenie magazynów z materiałami łatwopalnymi. To też ciągłe ćwiczenia, doskonalenia się. Myślę, że to właśnie ten aspekt okazał się tym, który mnie "kupił". Podziwiam za konsekwencje w dążeniu do spełnienia swojego największego dziecięcego marzenia.

Książka zdradza nam tajniki zawodu w bardzo przyjemny, przystępny sposób. Choć na uwadze trzeba mieć to, że bardziej przypomina ona biografie autora. Jego początki kariery i drogę po kolejnych szczeblach. Składa się z anegdot, codziennych i niecodziennych zapisków z akcji. Autor nie poskąpił też opowieści przykrych. Zawiera w sobie też praktyczne rady i sposoby radzenia sobie z domowym pożarem.

Podczas lektury czułam, jakbym czytała zbiór ciekawostek, które gwarantuję, że zaspokoją ciekawość każdego. Momentami nie podobał mi się język autora. Jest to chyba jedyny mankament "Strażaka".

| link |
@dosia1709
2022-11-03
7 /10
Przeczytane

,,Pięć minut. To czas, który decyduje o życiu lub śmierci. Tyle masz, kiedy przestaniesz oddychać. Tyle, by ktoś cię znalazł. Uratował. Tyle, by…."

Waldemar Prus od dziecka wiedział że zostanie strażakiem. Od małego fascynowała go praca w Straży, sprzęt i gotowość do poświęceń.
Autor dokładnie opowiada nam o tym ja dążył do celu. Jak stawiał czoła przeciwnością losu i kłodą rzucanym pod nogi. Ale przez swój upór i chęć niesienia pomocy spełnił swoje marzenie.
Myślę że dzięki temu reportażowi, niejedna osoba zainspiruje się do spełnienia swoich marzeń.
Może też znajdzie się kilka osób którym książka nie przypadnie do gustu. Jest tu dużo opisów jak wyglądają egzaminy i nauka w straży pożarnej. Praca o OSP to nie tylko ratunkowa ale też jest dużo papierologi.
Nie znajdziecie tu dużo historii z akcji ratunkowych bo jest ich zaledwie kilka.
Przyznam szczerze że liczyłam na trochę więcej opisów z akcji.
Ale polecam bo książka jest świetnie napisana i naprawdę fajnie się ją czyta.
To książka o spełnianiu marzeń po które warto sięgać. A dodam jeszcze że czas z książką umilają świetne fotografie.

| link |
ZA
@zaczytaniania
2022-10-11
7 /10

Tym razem w ramach współpracy z @wydawnictwomuza miałam okazję przeczytać autobiograficzną książkę autorstwa Waldemara Prussa, którego pasja i miłość do pożarnictwa doprowadziły konsekwentnie do celu - do zostania strażakiem. To książka nie tylko o wypadkach i pożarach, ale przede wszystkim o tym, jaką drogę trzeba przejść i ile poświęcić, żeby spełnić swoje marzenia. I to właśnie ta książka uświadomiła mi, że pracownicy służb ratunkowych przede wszystkim muszą kochać swoje profesje. To nie jest zwykłe wyjście na osiem godzin do pracy. To 24/7 nieustannego bycia gotowym do podjęcia czynności ratunkowych.

Oprócz wciągającej historii autor-strażak serwuje garść przydatnych wskazówek jak reagować w razie pojawienia się ognia i opisuje ważną w strażackich szeregach hierarchię stanowisk. 𝑺𝒕𝒓𝒂𝒛̇𝒂𝒌. 𝒁̇𝒚𝒄𝒊𝒆 𝒘 𝒄𝒊𝒂̨𝒈ł𝒆𝒋 𝒂𝒌𝒄𝒋𝒊 to świetna książka, napisana lekkim językiem. Czasami się uśmiechniesz, czasami zatrwożysz lub zasmucisz. Dla wszystkich tych, którzy tak jak ja, są ciekawi, jak od kulis wygląda praca w straży pożarnej.


| link |
@MichalL
2024-01-17
5 /10
Przeczytane Posiadam 2024
@Zaczytane_koty
2022-10-03
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Strażak. Życie w ciągłej akcji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat