Strażniczka domu

Dola de Jong
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Strażniczka domu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Subtelna powieść o miłości dwóch kobiet w cieniu wojny.

Bea spotyka Erikę u ich wspólnej znajomej. Wkrótce we dwie wynajmują mieszkanie, starając się wiązać koniec z końcem w Amsterdamie, nad którym unosi się widmo niemieckiej inwazji. Erika, lekkomyślna młoda dziennikarka, wdaje się w namiętne, pełne przemocy romanse z innymi kobietami. Bea, powściągliwa sekretarka, ma coraz większą obsesję na punkcie przyjaciółki, jednak wstydzi się swych uczuć i stara się je wypierać. Godzi się z nimi dopiero, gdy odkrywa, że Erika jest pół-Żydówką i członkinią holenderskiego ruchu oporu, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo.

"Strażniczka domu" (1954) początkowo nie mogła się ukazać ani w Stanach, gdzie w czasach McCarthy’ego artyści byli podwójnie na cenzurowanym, ani w Holandii, gdzie uznano ją za dzieło „bezwstydne, niepublikowalne”. W ostatnich latach odkrywana jest na nowo w Holandii i doczekała się licznych przekładów na języki obce.
Tytuł oryginalny: De thuiswacht
Data wydania: 2023-12-11
ISBN: 978-83-67515-33-7, 9788367515337
Wydawnictwo: Artrage
Seria: Cymelia
Stron: 160
dodana przez: effyxcigarettes

Autor

Dola de Jong Dola de Jong
Urodzona 10 października 1911 roku w Holandii
Holendersko-amerykańska pisarka żydowskiego pochodzenia. Przyszła na świat w bogatej żydowsko-niemieckiej rodzinie. Pierwsze kroki stawiała w balecie, jednak ojciec nie godził się, by kontynuowała karierę. Na początku lat 30. przeniosła się do Amste...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Strażniczka domu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@recenzja_na_tacy
2024-02-27
9 /10
Przeczytane

Poznały się przypadkiem u wspólnej znajomej. Wkrótce wspólnie wynajęły mieszkanie. Niepokorna, lekkomyślna, młoda dziennikarka Erika i kilka lat od niej starsza, rozsądna i powściągliwa sekretarka Bea. „Strażniczka domu” to historia ich zażyłej, skomplikowanej relacji, w której nieustannie ścierają się przeciwstawne charaktery, postawy i oczekiwania obydwu kobiet. To obraz toksycznego związku, w którym nie potrafią funkcjonować, ale z którego żadna z nich nie jest w stanie zrezygnować.

Holendersko - amerykańska pisarka żydowskiego pochodzenia, Dola de Jong, na stu czterdziestu stronach zamknęła opowieść o miłości dwóch kobiet, w którą hojnie wplotła motywy autobiograficzne. W tej, kreślonej ostrożnie, wiele pozostawiającej w domyśle czytelnika (szczególnie jeśli chodzi o sferę seksualną), niespiesznej historii, w pewnym momencie istotne staje się tło.

Holandia, w przededniu ataku Niemiec w 1940 r. i tuż po nim, społeczne nastroje, różnorodne ludzkie postawy, obawy i dylematy Żydów – pozostać w Europie, czy porzucić dotychczasowe życie i szukać schronienia poza jej granicami. Dylemat ten dotyczy także Eriki, której autorka przypisała swoje żydowskie pochodzenie.

Choć trzon „Strażniczki domu” stanowi relacja Bei i Eriki, o której w pierwszoosobowej narracji, prowadzonej z powojennej perspektywy opowiada tytułowa strażniczka - Bea, ciekawie przedstawiła autorka także relację Eriki z matką.

Powie...

× 3 | link |
@ilona_m2
2023-12-30
8 /10
Przeczytane

Przygodę z serią Cymelia rozpoczęłam od lektury powieści Ściana, Strażniczka domu jest kolejną pozycją, która mnie zachwyciła. Obydwie mają w sobie coś hipnotyzującego.

Strażniczka domu holenderskiej pisarki Doli De Jong to historia o charakterze psychologicznym, traktująca o toksycznej relacji dwóch kobiet. Autorka konfrontuje ze sobą dwa różne charaktery, niezwykle subtelnie opisuje związek i zażyłość bohaterek. W chwili ukazania się powieści motyw miłości kobiety do kobiety był tematem tabu, uznawano go wówczas za niemoralny i niepoczytny, a same dzieło określono jako "bezwstydne" i "niepublikowane".
Autorce nie pomógł nawet sposób opisania tych relacji dość powściągliwy, pozbawiony czułości.

Układ pomiędzy bohaterkami gwarantuje szczęście tylko pozorne. Zbyt dużo w tej relacji tempa i szaleństwa narzucanego przez Erikę, zbyt dużo biernej i bezbarwnej Bei, aż nadto zachowawczej. Jedna ślepa, naiwna, tonącą w chaosie własnej egzystencji, skupiona tylko na dawaniu, stale przezwyciężająca samą siebie, ciągle przejmująca okruchy przyjaźni rzucane przez Erikę.
Siły ciężkości postawiono tu na pewien proces - trzeźwienie Bei i uzmysłowienie sobie odmienności u Eriki.

Dużo miejsca pozostawiono tu niedopowiedzeniem. W tle chaos wojny, kwestie żydowskie.
Historia angażująca emocje, krótka, dosadna, takie lubię najbardziej!

× 1 | link |
@Evita
2024-02-02
7 /10
Przeczytane 2024 Kindle

Cytaty z książki

O nie! Książka Strażniczka domu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl