Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia

Nick Bostrom
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bestseller „New York Timesa”! Superinteligencja. Czy cyfrowe umysły zagrażają człowiekowi? Ludzki mózg to dzieło idealne, najdoskonalszy twór w przyrodzie. Jego dominacją zachwiał komputer Deep Blue, który w 1997 roku pokonał w szachy mistrza świata, Garriego Kasparowa. Od tego czasu sztuczna inteligencja jest na ścieżce intensywnego rozwoju. Czy dominacja superinteligencji nad człowiekiem jest realną perspektywą naszej przyszłości? Czy ta przewaga skończy się kresem naszego gatunku? Niniejsza książka jest odważną i oryginalną próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania. Możliwe kierunki rozwoju technologii cyfrowej i jego konsekwencje są trudne do przewidzenia, a rozstrzygnięcie związanych z tym kwestii jest prawdziwym intelektualnym wyzwaniem. Niemniej z niektórych szans i zagrożeń powinniśmy wszyscy sobie zdawać sprawę. Nick Bostrom, wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, stara się jasno i klarownie przedstawić przyszłe konsekwencje coraz większego udziału maszyn w naszym życiu, opisuje możliwe komplikacje i strategie rozwiązania ewentualnych problemów. Lektura tej książki jest niesamowitą podróżą na krańce istoty człowieczeństwa, wyprawą do przyszłości inteligentnego życia i prawdziwie fascynującym doświadczeniem. Kluczowe zagadnienia ujęte w książce: • dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji, • superinteligencja i jej możliwe ścieżki rozwoju, • zagłada ludzkości a rozwój superinteligencji, • kontrola nad umysłem człowieka w przyszłości. Nick Bostrom to szwedzki filozof, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierownik Instytutu Przyszłości Ludzkości działającego w ramach Oxford Martin School. Autor licznych prac dotyczących transhumanizmu (idei zakładającej wykorzystanie osiągnięć nauki i techniki w celu przezwyciężenia ludzkich ograniczeń). W 2009 roku otrzymał za swoją pracę Nagrodę Gannona. Magazyn „Foreign Policy” umieścił go na liście 100 czołowych myślicieli świata. „Gorąco polecam tę książkę.” – Bill Gates „Cenna lektura. Konsekwencje sprowadzenia na Ziemię drugiego gatunku inteligentnego są na tyle dalekosiężne, że zasługują na głęboki namysł.” – „The Economist” „Siła argumentów Bostroma nie budzi wątpliwości. (...) To wyzwanie badawcze warte jest podjęcia przez najtęższe umysły matematyczne kolejnego pokolenia. Na szali leży los cywilizacji człowieka.” – Clive Cookson, „Financial Times”
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-283-1934-9, 9788328319349
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza HELION
Stron: 488

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-27
7 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_2 Reportaże_i_ współczesny_świat Informatyka

Czy kierunek naszego rozwoju cywilizacyjnego zaprowadzi nas do jakościowego przeskoku naszych możliwości, bądź wygenerowania superinteligencji?

Przyszłością najchętniej zajmuje się literatura tematyczna - SF, są jednak pracownicy naukowi, którzy również rozważają możliwą przyszłość cywilizacji, starając się maksymalnie racjonalnie, spójnie i wystarczająco wielostronnie opisać to, co może nas spotkać za lat 10, 1000 czy milion. Nick Bostrom, to oxfordzki profesor instytutu badającego modele globalnych przemian, które mogłyby prowadzić do superinteligencji. Jego dość formalna "Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia" podejmuje temat poważnie i bez sentymentu antropocentrycznego. 

Tytułowa inteligencja w ujęciu autora jest 'super' w tym sensie, że przerasta możliwości człowieka o kilka rzędów. Może nią być komputer, zdigitalizowana (np. jako super sztuczna inteligencja) albo zrównoleglona w wiele jednostek neuronalna struktura kopii nas, czy dowolna inna świadomość, która może wspierać ludzi, zagrażać im, rozwijać ich, czy zastąpić w sposób mniej lub bardziej dla Homo sapiens bolesny. Bostrom systematycznie analizuje każdy możliwy scenariusz: prawdopodobieństwo naszego zderzenia z czymś, co nas przerośnie, wyobrażalnymi realizacjami, potrzebnymi mechanizmami zabezpieczenia się przed jej uwolnieniem się spod kontroli. Rozważa psychologię eksplozji inteligencji, etykę, ekonomię i politykę. Wszystko w jednym celu - uchwycen...

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl